Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie lubuskim przybędzie miejsc pracy

(jm), (paw), (dab), (tr), (rys)
Pracę można znaleźć także w wojsku/fot. Piotr Jędzura
Pracę można znaleźć także w wojsku/fot. Piotr Jędzura
Mamy dobrą wiadomość - ponad 3 tys. miejsc pracy przybędzie w przyszłym roku w Gorzowie! Potrzebni będą ludzie do galerii handlowych i restauracji. W pozostałych miastach regionu już teraz szukają do pracy sezonowej i na budowy.

Ponad 1 tys. osób znajdzie pracę w gorzowskiej galerii Nova Park, która ma ruszyć wiosną 2011 r. Tyle etatów mają dać 144 sklepy i restauracje, w tej liczbie zawarte są też stanowiska pracy tych, którzy będą galerię sprzątać, ochraniać i prowadzić prace konserwatorskie. W tym samym czasie ruszy też kolejna galeria: Zielona Przystań na Górczynie, gdzie znajdzie pracę 300-400 osób.

I na dokładkę ruszyć powinna już firma BriVictory, która zadeklarowała etaty dla 1,8 tys. pracowników w gorzowskiej części Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tuż koło fabryki TPV. W gorzowskiej podstrefie będzie praca też w innych firmach. 55 miejsc przybędzie w Faurecii. Pod koniec marca firma dostała pozwolenie na wybudowanie kolejnego zakładu. Na 4,7 ha gruntu powstanie hala o powierzchni 15 tys. mkw. Będą w niej produkowane panele drzwiowe oraz komponenty do nowego modelu volkswagena golfa A7. Planowana data uruchomienia nowego zakładu to styczeń przyszłego roku. Spółka przeznaczy na ten cel aż 45 mln zł.

Czytaj też: Gorzów. Galeria Nova Park będzie gotowa za rok (wideo)

20 miejsc pracy czeka już w firmie AEK z podgorzowskiego Wawrowa, która za pośrednictwem urzędu pracy szuka szwaczek do szycia pokrowców meblowych z tkaniny i ze skóry. - Firma Sofrecom szuka pięciu konsultantów wsparcia doradczego, kilku brukarzy zamierza zatrudnić także przedsiębiorstwo Products. Nowych miejsc pracy wiele nie ma - komentuje Justyna Szymańska z Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie.

W Słubicach potrzebni pracownicy sezonowi

Małgorzata Mazurek, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słubicach mówi, że wraz z wiosną zwykle wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych i budowlańców. - Rzadko mogą oni jednak liczyć na stałe zatrudnienie - zastrzega. Wylicza, że supermarket Intermarche zatrudni księgową, kasjera i sprzedawcę. Agencja Celna Jas-Fbg poszukuje pięciu referentów ds. administracji, na pracę mogą też liczyć tapicerzy, na których czeka pięć stanowisk w firmie Formcom.

Przedsiębiorstwo Interteam, zajmujące się sprzedażą części samochodowych da pracę kierowcy, magazynierowi, sprzedawcy i przedstawicielowi handlowemu. Najwięcej, bo aż 30 osób, chce zatrudnić firma Bloomines z Ośna Lubuskiego, która produkuje stroiki i kompozycje kwiatowe. - Coraz rzadziej pracodawcy proponują u nas nowym pracownikom najniższą pensję krajową. Na dobre zarobki mogą liczyć fachowcy i osoby znające języki obce - mówi M. Mazurek.

Czytaj też: Będą miejsca pracy dla Lubuszan i to nie byle jakie

Praca dla 200 osób w Kostrzynie

Nowe miejsca pracy przybędą też w Kostrzynie. - Jeszcze w tym roku zatrudnienie powinno znaleźć prawie 100 osób. Teleskop, w którym spawają stalowe konstrukcje, planuje zatrudnić kilkunastu nowych pracowników. Podobną ilość chce zatrudnić też Młyn Julii, firma z branży spożywczej. Najwięcej miejsc pracy zaoferuje jednak amerykański Taconic - producent tkanin przemysłowych, który jeszcze w tym roku da pracę nawet 70 osobom - mówi burmistrz Andrzej Kunt.

Pracowników poszukują Zakłady Drzewne z Dobiegniewa. Firma produkuje drewniane opakowania do części samochodowych oraz do samych aut. Współpracuje z takimi markami, jak Mercedes, Audi i Volkswagen. Spółka właśnie pozyskała nowego partnera - MAN-a i rozbudowuje halę. Dlatego do czerwca chce zwiększyć zatrudnienie o 30 osób (w tej chwili w zakładach pracuje 195 osób). Poszukiwani są kandydaci przede wszystkim z doświadczeniem stolarskim. Z kolei przedsiębiorstwo Evella-MKK z Dobiegniewa zajmuje się szyciem lekkiej konfekcji damskiej, ma pracę dla szwaczek ze stażem.

Czytaj też: Szukasz pracy? Sprawdź, gdzie masz szansę na etat

W Międzyrzeczu pracę daje wojsko

W Międzyrzeczu i okolicach największym pracodawcą jest stacjonująca w mieście 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Zielone mundury nosi ponad 2,3 tys. osób, w tym roku dołączy do nich 130 kolejnych żołnierzy. - Około 100 kandydatów przeszło już wstępną kwalifikację - mówi ppor. Magdalena Goliszek z 17. WBZ. Spotkania kwalifikacyjne odbywają się we wtorki w koszarach. Przyjeżdża na nie od kilkunastu do kilkudziesięciu kandydatów z całego kraju. Praca w jednostce - jak na lokalne warunki - jest atrakcyjna: 1,9 tys. zł na rękę na początku, własne cztery kąty, dodatek mieszkaniowy lub zwrot kosztów dojazdu do pracy, trzynasta pensja, wyżywienie, nagrody i normowany czas pracy - tym żołnierze kuszą uczniów i absolwentów szkół. Jest o co walczyć, bo w międzyrzeckim pośredniaku na chętnych czeka zaledwie kilkanaście ofert, a bez pracy jest ponad 2 tys. mieszkańców gminy.

Czytaj też: Będzie praca. Firma BriVictory dostała zezwolenie na inwestowanie w strefie 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska