Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wolsztynie rodzi się piłkarska gwiazda?

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Jakub Gessner zaczynał w szkółce piłkarskiej Gromu Wolsztyn, podobnie jak kiedyś tata - Jarosław
Jakub Gessner zaczynał w szkółce piłkarskiej Gromu Wolsztyn, podobnie jak kiedyś tata - Jarosław Anna Szmytkowska
W zeszły czwartek 11-latek Jakub Gessner był w stolicy na pierwszym treningu szkółki FC Barcelona, jaką uruchomiona nad Wisłą. I tam już został. Rodzice wynajęli mieszkanie, znaleźli mu szkołę. Piłkarska gwiazda się rodzi?

Kuba, rocznik 2000, właściwie się nie odzywa. Coś tam mruknie, gdy siedzimy przy stole z rodzicami, raczej przysłuchuje się temu, co opowiada tata, Jarosław Gessner.

- Kuba ożywia się na boisku, wtedy widać całą jego zaciętość, upór w walce o piłkę - sugeruje pan Jarosław. Ale dzisiaj syn właśnie spełnia marzenia ojca. Marzenia o grze w piłkę nożną i o FC Barcelona. Najlepszym klubie piłkarskim na świecie. Chciałbyś zagrać w Barcelonie?, pytam młodego.

- Kto by nie chciał - rzuca Jakub Gessner.

- Gdy pytaliśmy go co chciałby dostać pod choinkę, odpowiedź była krótka: bilet do Barcelony w jedną stronę - podpowiada mama, Weronika Gessner.
Rozpoczynająca się właśnie przygoda piłkarska Kuby, dotąd ucznia wolsztyńskiej "trójki", ma korzenie w młodości ojca.

- Piłkę kopałem od dzieciństwa, jak dziś syn - opowiada pan Jarosław. - Grałem w Gromie, ale już jako 19-latek doznałem poważnej kontuzji. To mnie wyeliminowało z czynnego sportu.

Zatem nie od rzeczy jest stwierdzenie, iż swoje niespełnione marzenia ojciec przerzucił na syna. Jak się okazało - prawdziwy talent piłkarski.

- Jest takie zdjęcie: roczny Kuba zasypia z piłką nożną; dostał ją od dziadka... - śmieje się pani Weronika, która z czasem dała się wciągnąć w futbolowe szaleństwo.

Szkółka Gromu

Ojciec zapisał chłopaka do szkółki Gromu, gdy dzieciak miał cztery latka. Rywalizował wówczas, nawet skutecznie, ze starszymi, sześciolatkami, ale widać było różnicę wieku. I młody został na półtora roku "wycofany". Zaczął ponownie trenować, gdy w Wolsztynie pojawił się młody trener, Roger Urbaniak, po stażu w Ajaksie Amsterdam. Zauważył Kubę.

- Jego styl gry oparty jest na szybkości, dryblingu i dużym zaangażowaniu w walce o piłkę - tak pierwszy trener charakteryzuje zawodnika. Mówi o polocie młodego, wskazuje, że lepiej gra na skrzydłach i lubi mieć sporo miejsca przed sobą. R. Urbaniak cieszy się z fantastycznej przygody chłopaka, ale ostrzega, iż blask sławy może być złudny.

- Zawsze dobrze zapamiętuje się zawodników "lewonożnych" - wspomina pierwsze wrażenie na temat piłkarza Konrad Bugaj, prezes KS Grom. - Ale utkwił mi w głowie także z innego powodu. Kiedyś pojechaliśmy z młodzieżą na zgrupowanie do Rudna. No i u Kuby wyskoczyły kłopoty z jedzeniem. Po prostu nie lubił tego, co tam serwowano, choć inni wcinali bez kłopotów.

W każdym razie młody Gessner objawił się dość wcześnie jako boiskowy talent. Prezes Bugaj sugeruje zresztą, iż roczniki 1999 i 2000, które przewinęły się przez szkółkę Gromu były "wyjątkowo udane". I tu piłkarz otrzaskał się.

- Brał udział w turniejach z takimi klubami jak Warta Poznań, Arka Gdynia, Lech Poznań, oczywiście w swojej grupie wiekowej - przypomina ojciec. W tym roku był na obozie amsterdamskiego Ajaksu we Wrocławiu. Skąd zatem fascynacja młodego zawodnika klubem z Katalonii? Odpowiedź jest łatwa - to miłość odziedziczona po ojcu.

Lech - Barcelona

- Moje zainteresowanie FC Barcelona zaczęło się od pamiętnych meczów pucharowych Lecha z Barceloną w 1988 r. - wspomina tata Jarosław. To było wtedy, gdy w Barcelonie Pachelski strzelił gola i było 1:1, a potem w rewanżu w Poznaniu doszło do strzelania "jedenastek". - Nie strzelił Pachelski, a także ostatni egzekutor, obrońca Damian Łukasik.

Od tej pory liczy się już tylko Barcelona. Ojciec jeździ co jakiś czas do Hiszpanii kibicować ukochanemu klubowi, zaś z synem trzy lata temu był na tzw. przyjęciu najmłodszych roczników piłkarzy do Rodziny Katalońskiej. Kuba zazdrościł wówczas młodzieży piłkarskiej koszulek w kolorze blau grana. Dziś sam nosi te barwy. Wszedł przebojem do szkółki piłkarskiej, którą klub z Katalonii po raz pierwszy otworzył w Europie w Warszawie. Był na egzaminach (ojciec usłyszał o nich w telewizji), wywalczył sobie miejsce.

- Kuba wystąpił podczas egzaminów w koszulce Gromu - podkreśla z dumą prezes Bugaj.

W miniony czwartek Kuba pojechał z rodzicami do Warszawy, żeby wziąć udział w pierwszym treningu FC Barcelona Escola i otrzymać koszulkę. 11 listopada oficjalne otwarcie placówki z udziałem ministra sportu, być może - ma nadzieję pan Jarosław - piłkarzy z Dumy Katalonii.

- Przestawiamy całe nasze życie - przekazuje mama. Rodzina Gessnerów postawiła na karierę piłkarską Kuby. Wynajęła mieszkanie w Warszawie, gdzie z młodym piłkarzem po dwa tygodnie na zmianę będą mieszkać mama i tata. Chłopak ma już załatwioną szkołę w stolicy. Po niej będą trzy godziny treningów tygodniowo plus mecz. I nauka hiszpańskiego. Czy wyrośnie nam piłkarska gwiazda?

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska