Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W żagańskim "Mechaniku" powstaną nowe kierunki

Redakcja
Na warsztatach szkolnych odbywa się wiele zajęć praktycznych. Na zdjęciu tajniki ślusarstwa poznaje Marcin Kałużny.
Na warsztatach szkolnych odbywa się wiele zajęć praktycznych. Na zdjęciu tajniki ślusarstwa poznaje Marcin Kałużny. fot. Zbigniew Janicki
Zespół Szkół Mechanicznych się rozrasta. Lekcje odbywają się w budynku przy na ul. Pomorskiej, ale także przy Armii Krajowej.

Teraz w szkole powstaną nowe kierunki dla przyszłych uczniów.

Od kilku lat popularny "Mechanik" przechodzi poważne zmiany. - Staramy się tworzyć kierunki kształcenia pasujące pod obecny pod rynek pracy - wyjaśnia dyrektor szkoły Zbigniew Stebelski i dodaje, że sztandarowym kierunkiem szkoły jest teraz technikum mechatroniczne.

Uczniowie kształcą się w nim się jednocześnie jako mechanicy, informatycy i automatycy. - To zawód popularny i dobrze płatny - mówi wprost dyrektor. Na potwierdzenie swoich słów dodaje, że absolwenci łatwo znajdują pracę choćby w polkowickim Volkswagenie.

Sportowcy i dziennikarze

Bardzo dobrą decyzją było też utworzenie technikum elektronicznego. Dyrektor podkreśla, że absolwenci mogą liczyć na wiele ciekawych ofert m.in. z wielkiej podwrocławskiej fabryki monitorów LCD.

- Warto podnosić kwalifikacje, bo przedstawiciele firm dostrzegają aktywnych uczniów jeszcze w szkole. Werbują już w szkolnych murach - potwierdza uczeń technikum mechatronicznego Mariusz Mikołajczak.

Od nowego roku szkolnego zapowiada się rewolucja na poziomie licealnym. Ma powstać liceum ogólnokształcące o profilu dziennikarskim. - Od kilkunastu lat prowadzimy gazetę szkolną i radiowęzeł - mówi dyrektor Stebelski, który liczy na pomoc urzędu marszałkowskiego. W planach są wypady i podpatrywanie rzemiosła w regionalnych i ogólnopolskich mediach.

Ma powstać też liceum o profilu sportowym. - Nie nastawiamy się na jedną dziedzinę sportu. Chcemy wynajdować talenty i przygotowywać do dalszego etapu życiowego - twierdzi dyrektor, który lekcje zamierza uatrakcyjnić np. obozami sportowymi.

Przyszli hydraulicy

Zmieni się także w "zawodówkach", bo powstanie kierunek: monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Oznacza to, że szkoła wykształci hydraulików. - Mamy boom budowlany, zakłady przyjmą każdą ilość fachowców z tej dziedziny - opowiada dyrektor "Mechanika".

Przyszli fachowcy mają zagwarantowane godziwe warunki do nauki. Przy ul. Armii Krajowej powstało Centrum Kształcenia Zawodowego. - Jest tam baza do praktycznego poznania zawodu i pion dydaktyczny, czyli sale z fachowym oprzyrządowaniem - podkreśla Z. Stebelski i chwali się najnowszymi komputerami, specjalistyczną aparaturą i cyfrową tokarką.

Zbigniew Janicki
0 68 377 02 20
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska