Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W żagańskim Pałacu Książęcym obchodzono Dzień Edukacji Narodowej

Małgorzata Trzcionkowska
Julia Dawydzik z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żarach deklamowała wierszyk dla nauczycieli.
Julia Dawydzik z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żarach deklamowała wierszyk dla nauczycieli. fot. Małgorzata Trzcionkowska
- Płace nauczycieli to trudny temat - stwierdza Roman Sondej, lubuski kurator oświaty. - W ostatnich latach systematycznie wzrastają, ale ich poziom ciągle nie satysfakcjonuje środowiska nauczycielskiego.
3.    Zofia Zawadzka, prezes żagańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego rozpoczęła pracę nauczycielki 40 lat temu w w szkole w Wichowie. – Uczyłam się
3. Zofia Zawadzka, prezes żagańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego rozpoczęła pracę nauczycielki 40 lat temu w w szkole w Wichowie. – Uczyłam się gramatyki razem ze swoimi uczniami – wspomina. fot. Małgorzata Trzcionkowska

3. Zofia Zawadzka, prezes żagańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego rozpoczęła pracę nauczycielki 40 lat temu w w szkole w Wichowie. - Uczyłam się gramatyki razem ze swoimi uczniami - wspomina.
(fot. fot. Małgorzata Trzcionkowska)

Podczas wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, w żagańskim Pałacu Książęcym, nauczyciele najchętniej wspominali początki swojej pracy zawodowej. Wiesław Serafin ze Szprotawy i Zofia Zawadzka z Żagania pełnią funkcje prezesów Związku Nauczycielstwa Polskiego w swoich rejonach już od 12 lat. Wcześniej oboje byli nauczycielami. - Pracę nauczycielki zaczynałam 40 lat temu w szkole w Wichowie (gm. Brzeźnica) - wspomina Z. Zawadzka. - Dopiero skończyłam Liceum Pedagogiczne, a już stanęłam przed swoja klasą. Uczyłam języka polskiego, a gramatyki uczyłam się razem ze swoimi uczniami.

Prezes ZNP w Żaganiu do dziś pamięta swoich dawnych uczniów i utrzymuje kontakty z placówką w Wichowie, z która łączą ją piękne wspomnienia.

Ze szkoły do zarządu

Nauczycielem był również Stanisław Tomczyszyn, członek zarządu woj. lubuskiego, obecny na żagańskiej uroczystości. - Pracę w szkole w Jabłonowie (gm. Brzeźnica) zacząłem w 1984 r. - opowiada. - Uczyłem wszystkiego; wychowania fizycznego, historii, geografii i techniki. Wówczas nie było tak ścisłych specjalizacji, jak teraz. Moi pierwsi uczniowie, to byli siódmoklasiści z rocznika 1970. Dzisiaj mają już 39 lat.

S. Tomczyszyn był dyrektorem swojej placówki od 1992 r. Z nostalgią wspomina, że kiedyś szkoła w Jabłonowie była duża. Uczyło się w niej 130 dzieci. Reforma oświaty okroiła liczbę uczniów. 2 lata temu, gdy odchodził ze stanowiska, w jabłonowskiej szkole uczyło się już tylko ok. 50 uczniów.

Coraz więcej panów

4.    Stanisław Tomczyszyn od 1984 r. był nauczycielem, a później dyrektorem Szkoły Podstawowej w Jabłonowie. – Uczyłem wszystkiego – opowiada – wychowania
4. Stanisław Tomczyszyn od 1984 r. był nauczycielem, a później dyrektorem Szkoły Podstawowej w Jabłonowie. – Uczyłem wszystkiego – opowiada – wychowania fizycznego, historii i geografii. Teraz to już by nie było możliwe. fot. Małgorzata Trzcionkowska

4. Stanisław Tomczyszyn od 1984 r. był nauczycielem, a później dyrektorem Szkoły Podstawowej w Jabłonowie. - Uczyłem wszystkiego - opowiada - wychowania fizycznego, historii i geografii. Teraz to już by nie było możliwe.
(fot. fot. Małgorzata Trzcionkowska)

R. Sondej pociesza, że małe szkoły są potrzebne w małych środowiskach. Ale ich utrzymanie powinni przejąć rodzice i organizacje pozarządowe. - Jeśli jest wola środowiska lokalnego - zaznacza kurator, - to takie placówki zawsze się obronią.

Lubuski kurator zauważył też, że zawód nauczycielski przestaje być sfeminizowany. W województwie lubuskim zawód nauczyciela wykonuje 13.319 pań, zaś panów jest 3.476. To oznacza, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na pracę w zawodzie nauczyciela. Jest on niezbyt dobrze opłacany, ale daje możliwość rozwoju i awansu zawodowego, a przy tym pewność zatrudnienia i płacy, która zawsze wpływa na konto w terminie.

Podczas uroczystości 270 nauczycieli i pracowników oświaty otrzymało Krzyże Zasługi, medale Za Długoletnią Służbę, medale komisji Edukacji Narodowej, nagrody ministra i lubuskiego kuratora oświaty. Nauczyciele z żagańskich szkół podstawowych i gimnazjalnych obchodzili swoje święto we wtorek (13 października). Nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych będą świętować w żagańskim Starostwie Powiatowym w poniedziałek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska