W Żarach odbył się ogólnopolski lekkoatletyczny mityng Swiss Krono Cup 2019. Wystartowało prawie pół tysiąca zawodników

Marcin Ruszkiewicz
W Żarach odbył się ogólnopolski lekkoatletyczny mityng Swiss Krono Cup 2019. W ramach zawodów rozegrano konkurs w skoku o tyczce, który był memoriałem mistrza olimpijskiego Tadeusza Ślusarskiego. Wygrał Robert Sobera. Dariusz Wisz

To był już 16. konkurs poświęcony pamięci tego wybitnego sportowca. Tadeusz Ślusarski był mistrzem i wicemistrzem olimpijskim, wielokrotnym rekordzistą kraju w skoku o tyczce. W 1988 Ślusarski wraz z Władysławem Komarem, innym wybitnym sportowcem, zginął tragicznie w wypadku samochodowym.

Konkurs w krajowej obsadzie nie stał na najwyższym poziomie. Wygrał Robert Sobera z AZS AWF Wrocław, który pokonał poprzeczkę na wysokości 5.30 m. Mistrz Europy nie był zadowolony ze startu, warto jednak podkreślić, że to był jego tegoroczny debiut na otwartym stadionie. W konkursie wystąpił także Sebastian Chmara. To syn znanego wieloboisty Sebastiana seniora, który jest mistrzem Polski juniorów i debiutował w memoriale. Chmara z wynikiem 4.80 zajął trzecie miejsce. Drugi był Mateusz Jerzy z wynikiem 5.30.

Bardzo mocny był obsadzony konkurs w rzucie dyskiem. Wygrał Oskar Stachnik, młodzieżowy wicemistrz świata i mistrz Europy.
Setkę mężczyzn wygrał Antoni Plichta. Sprinter z Lubusza Słubice przebiegł dystans w czasie 10.63. Zawodnik wypełnił minimum na mistrzostwa Europu do 20 lat, które odbędą się w lipcu w Szwecji.

W zawodach wystartowało prawie pół tysiąca sportowców w różnych kategoriach wiekowych. Padło wiele rekordów mitingu i życiówek. Miejscowi sportowcy wywalczyli kilkanaście medali. M.in. w skoku wzwyż rekord życiowy i klubowy pobiła młodziczka – Wiktoria Poniewierka – 1.56. Jej starsze koleżanki również ustanowiły życiówki - Natalia Czech i Adrianna Kwiatkowska z wynikiem 1.62 zajęły trzecie i piąte miejsce.

100 m przez płotki wygrała juniorka młodsza Zuzanna Mistoń. W kuli w tej samej kategorii wiekowej najlepsza okazała się Alicja Dudkiewicz, pobijając rekord klubu – 13.91. Bieg 110 m przez płotki wygrał młodzik Marcin Jung. Na setkę najlepszy był młodzik Norbert Płoszajski.

W żarskiej imprezie wystartowało również kilkunastu sportowców niepełnosprawnych z Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry. Renata Śliwińska ze Startu Gorzów Wlkp. ustanowiła nieoficjalny rekord świata w rzucie dyskiem - 23.44.

Ważnym punktem mitingu było odsłonięcie kolejnej gwiazdy żarskiego sportu. Tym razem uhonorowano Grażynę Oliszewską-Baumgarten. Utalentowana lekkoatletka zaczynała swoją przygodę ze sportem w Żarach, gdzie ukończyła popularny „Ekonomik”. To m.in. uczestniczka igrzysk olimpijskich w Moskwie, gdzie w sztafecie 4x400 m zajęła szóste miejsce. To także wielokrotna mistrzyni Polski.

Organizatorem mitingu był urząd miasta i miejscowy klub Agros, a sponsorem głównym firma Swiss Krono.