Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zawodówce w Świebodzinie dobiega końca remont warsztatów

Krzysztof Fedorowicz 68 324 88 19 [email protected]
- Tutaj widzimy prawie gotową pracownię wyposażoną w piece hartownicze. To stary, ale pożyteczny sprzęt. Nowy trafi do nas wkrótce - zapewnia zastępca kierownika warsztatów Jan Łanocha
- Tutaj widzimy prawie gotową pracownię wyposażoną w piece hartownicze. To stary, ale pożyteczny sprzęt. Nowy trafi do nas wkrótce - zapewnia zastępca kierownika warsztatów Jan Łanocha fot. Ryszard Poprawski
Podczas wakacji trafi tutaj nowoczesne wyposażenie. - Nie zabraknie recepcji, sali konferencyjnej i pracowni gastronomicznej - cieszy się uczennica hotelarstwa Joanna Karwacka.

Tomek Paszuk chodzi do II klasy technikum mechanicznego przy zespole szkół zawodowych i cieszy się, że od września będzie uczył się zawodu przy pomocy nowoczesnego sprzętu.
- Będą obrabiarki sterowane numerycznie czy tokarki CNC - informuje wtajemniczony uczeń. - Po technikum pójdę do pracy. Myślę, że będę miał szansę na dobrą posadę w Seco-Warwick czy w Eltermie.
Z kolei Bartłomiej Rzepa uczy się na ślusarza. - Lepszy sprzęt to podstawa - stwierdza. - Tutaj będziemy mieli kompletnie wyposażone sale, od pilników po komputery, a dotychczas narzędzia były ulokowane w osobnych pomieszczeniach.

Z nowych pracowni cieszą się też uczniowie technikum hotelarskiego. - Będziemy mieli to wszystko, co znajduje się w hotelu z prawdziwego zdarzenia - informuje Joanna Karwacka. - Nie zabraknie recepcji, sali konferencyjnej i pracowni gastronomicznej z profesjonalną, w pełni wyposażoną kuchnią. Będą też pokoje z łazienkami. Swoją przyszłość wiążę z pracą w tym zawodzie i wiem, że jeszcze przed Euro 2012 powstanie w naszym regionie sporo hoteli. Po dobrym technikum pójdę więc do wyższej szkoły hotelarstwa w Poznaniu.

W tej chwili kończy się remont budynku warsztatów, a starostwo liczy, że jeszcze pod koniec miesiąca zostaną rozstrzygnięte przetargi na wyposażenie pracowni zawodowych. Na odnowienie poszło prawie 2,5 mln zł, a sprzęt będzie kosztował około 1,7 mln zł. - Zaopatrzymy szkołę w pięć obrabiarek sterowanych numerycznie z kompletnym oprzyrządowaniem, kupimy narzędzie ręczne, wiertarki, piły taśmowe, ale też półautomaty spawalnicze, narzędzia i stoły ślusarskie, meble, kuchnie gazowe, garnki, maszyny krawieckie, komputery z oprogramowaniem, rzutnik multimedialny - wylicza Bogdan Nowakowski, naczelnik wydziału zarządzania projektami europejskimi i zamówień publicznych starostwa.

Przypomnijmy, że na remont i wyposażenie warsztatów samorządowi udało się pozyskać 50-procentowe wsparcie z LRPO. - I teraz dzięki tym pieniądzom nasze warsztaty będą wyposażone na podobnym poziomie jak te naszych zachodnich sąsiadów - mówi Jan Łanocha, nauczyciel ZSZ. - Utrzymujemy kontakt z podobnymi niemieckimi placówkami i na pewno 15 września, podczas uroczystego otwarcia "nowych" warsztatów nie zabraknie delegacji tamtejszych szkół.

Dyrektor ZSZ Tadeusz Traczyński bez wahania stwierdza, że zmiana sprzętu podniesie jakość nauczania praktycznego. - Będą tutaj kształceni uczniowie technikum hotelarstwa, technikum mechanicznego, mechanicy obrabiarek skrawających, mechanicy monterzy maszyn i urządzeń, ślusarze i krawcowe - tłumaczy dyrektor. - Właśnie wpływają do nas podania na rok szkolny 2010/2011.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska