Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zbąszynku byli komandosi oprowadzili po wystawie orderów i odznaczeń niepodległej Polski [ZDJĘCIA]

Jan Mikuła
Byli komandosi w Zbąszyneckim Atelier
Byli komandosi w Zbąszyneckim Atelier Jan Mikuła
Zbąszyneckie Atelier zaprosiło mieszkańców gminy na kolejną wystawę. Po dwóch malarskich wernisażach Anieli Jenczak i Przemysława Basińskiego tym razem organizatorzy zaproponowali wystawę „Ordery i Odznaczenia Niepodległej Polski”. Wystawę zorganizowano przy współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy 62 KS Commando.

Byli komandosi zaprezentowali także emblematy, ryngrafy i symbole polskich jednostek specjalnych jak również sprzęt, którym posługują się jednostki specjalne. Burmistrz Wiesław Czyczerski witając zebranych na otwarciu wystawy powiedział, że skierowana jest ona głównie do młodego pokolenia. Do zwiedzania zaproszeni zostali uczniowie szkół gminnych w ramach lekcji wiedza o społeczeństwie. W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele klasy mundurowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku.

Po wystawie oprowadzać będą byli komandosi, którzy poza wiedzą o medalach i historii jednostek specjalnych zaprezentują jak posługiwać się wystawionym sprzętem.

Przy prezentacji na otwarciu wystawy przedstawiono hierarchię orderów od Orderu Orła Białego oraz Orderu Virtuti Militari poprzez kolejne ordery, medale i gwiazdy. Wyjaśniono, dlaczego obecnie Prezydent RP nie nadaje Orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Zasługi z Mieczami. Są to odznaczenia nadawane w czasie wojny i pięć lat po jej zakończeniu.

Wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS Commando - Bogdan Fijałkowski, wyjaśniał, iż Stowarzyszenie powstało po rozwiązaniu 62 Kompanii Specjalnej w Bolesławcu. Kadra i instruktorzy rozwiązanej jednostki uczestniczyli w formowaniu takich jednostek jak Grom i Agat: - Jako czynni żołnierze 62. Kompani Specjalnej mieliśmy spotkanie z byłymi żołnierzami I Samodzielnej Kompanii Specjalnej Commando, która swój szlak bojowy rozpoczęła w 1943 roku i uczestniczyła w walkach pod Monte Casino. Weterani przekazali nam sztandar i Order Virtuti Militari oraz zgodzili się abyśmy przejęli tradycje tej jednostki i dalej ją kultywowali.

- Dziś, jako Stowarzyszenie, które funkcjonuje już 20 lat uczestniczymy w szkoleniu młodzieży. Trzykrotnie organizowaliśmy zlot klas mundurowych, który się odbywał na poligonie żagańskim. Rocznie szkoliliśmy około trzy i pół tysiąca młodzieży na pięciodniowych obozach szkoleniowych. Nawiązaliśmy też współpracę z klasą mundurową Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku oraz burmistrzem Zbąszynka, który jest byłym żołnierzem 62 KS w Bolesławcu i stąd nasza wizyta w gminie Zbąszynek. Chcemy przekazać mieszkańcom gminy a szczególnie młodzieży naszą wiedzę o historii jednostek, orderach i odznaczeniach oraz zaprezentować sprzęt używany przez jednostki specjalne - dodaje B. Fijałkowski.

POLECAMY: Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to rosyjscy komandosi!

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Zobacz też wideo: Horror na drodze w Zwierzynie. Pijany kierowca renault stracił panowanie nad pojazdem i potrącił cztery osoby na chodniku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska