W Zielonej Górze i okolicznych gminach ma powstać tysiąc mieszkań z tanim czynszem. W jaki sposób?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W Zielonej Górze i okolicznych gminach ma powstać tysiąc mieszkań z tanim czynszem. W jaki sposób?
W Zielonej Górze i okolicznych gminach ma powstać tysiąc mieszkań z tanim czynszem. W jaki sposób? Joanna Urbaniec / Polska Press/ zdjęcie symboliczne
Jest plan. Zielona Góra dogadała się z Nową Solą, Sulechowem, Czerwieńskiem, Świdnicą, Zaborem, Nowogrodem Bobrzańskimi Otyniem, by skorzystać z unijnych funduszy i wybudować tysiąc mieszkań z tanim czynszem. Na wtorkowej (25 maja) sesji radni, choć nie bez wątpliwości, zgodzili się na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Lubuskie Trójmiasto”.

Część radnych do pomysłu powołania nowej spółki podchodzi ostrożnie. Dlaczego? Bo przecież miasto ma już spółkę KTBS, czy oni nie może zająć się kolejnych mieszkań? Bo przecież plany były bogate, miały powstać bloki na osiedlu Mazurskim w ramach programu Mieszkanie Plus? Bo na razie to plany, a droga do realizacji daleka...

Radni pytali, po co ten pośpiech w sprawie budowy mieszkań z tanim czynszem

Poza tym część radnych uważała, że tak ważna uchwała powinna do nich wpłynąć wcześniej, a nie dzień przed sesją. Byłby wtedy czas na to, by dokładnie została przeanalizowana na komisji rady, podczas której zadawano by wiele pytań, które teraz padają na sesji...
Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk tłumaczył, że wcześniej planowano w czerwcu, w lipcu przedstawić tę sprawę. Ale chodzi o czas, są pieniądze do wykorzystania i kto pierwszy, ten będzie mógł pozyskać większe fundusze. A skoro Zielona Góra i sąsiednie gminy mają odpowiednie tereny pod budownictwo wielorodzinne, to nie należy czekać...

Spółka pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Lubuskie Trójmiasto”

Po co więc spółka pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Lubuskie Trójmiasto” - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Zielonej Górze, której udziałowcami będą jednostki samorządu terytorialnego oraz Krajowy Zasób Nieruchomości?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pilotuje nowy program pt. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje: wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem, możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji, skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu).

Co zakłada program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych?

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada: jednostkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM, dofinansowanie gmin na dokapitalizowanie działających SIM w związku z planowaną inwestycją. Źródłami finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą: bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji, od 10 do 30% udziału wniesione przez lokatorów, 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego – kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych.

WIDEO: Zielona Góra. 38. sesja Rady Miejskiej w Zielonej Górze. 30.03.2021

W Zielonej Górze - 500 mieszkań z tanim czynszem

W związku z tym Zielona Góra oraz gminy będące członkami Lubuskiego Trójmiasta przystąpią do programu i do powstającej spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN – Lubuskie Trójmiasto” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której zaplanowano, że obejmie 60.000 (sześćdziesiąt tysięcy) udziałów o wartości nominalnej po 50 zł (pięćdziesiąt złotych) za każdy udział, to jest o łącznej wartości nominalnej 3.000.000,00 zł (trzy miliony złotych) i pokryje je w całości wkładem pieniężnym, pochodzącym ze wsparcia, jakie Miasto Zielona Góra otrzyma ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w celu objęcia udziałów w Spółce.
W sumie planuje się wybudowanie 1000 mieszkań, w tym w Zielonej Górze - 500.

Jak mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, wbicie łopaty na osiedlu Mazurskim pod budowę pierwszych 100 mieszkań jeszcze w tym roku. Teren jest, pozwolenie na budowę także...

Pytań wiele, bo ważna sprawa z mieszkaniami

Radny Marcin Pabierowski pytał, że Zielona Góra będzie też partycypować w budowie mieszkań w sąsiednich gminach.
Wiceprezydent odpowiadał, że nie. Nie będzie w ogóle finansować budowy tych mieszkań. Mało tego, miasto może spółce sprzedać grunt.

Tomasz Nesterowicz zauważył, że ostatnio zaskakuje się radę różnymi pomysłami choćby zakupem akcji w spółkach sportowych.
- Zanim podejmiemy decyzję w sprawie powołania nowej spółki, chciałby wiedzieć, jaka jest polityka i działania miasta w kwestiach mieszkaniowych. Mamy KTBS, mieszkania komunalne. Trzeba się najpierw z tego rozliczyć - apelował radny.
Pytań radnych było więcej. Wszyscy podkreślali, że nie są przeciwko budowie nowych mieszkań, ale chcieliby wiedzieć dokładnie, na jakich zasadach, kiedy i gdzie.

Wiceprezydent Kaliszuk podkreślał, że w dyskusji niektórzy mylą Krajowy Plan Odbudowy, czyli 770 mln zł przeznaczone dla Polski przez Unię Europejską (z tych funduszu mają powstać mieszkania z tanim czynszem) z programem gospodarczym Zjednoczonej Prawicy - Polski Ład.

Tłumaczył, że program Mieszkania Plus nie miał odpowiednich środków. Teraz pieniądze są zagwarantowane.
- Ostatnio byliśmy z posłem Materną w Warszawie i musimy teraz działać, by do 2026 roku wybudować w naszym regionie 1000 mieszkań - podkreślał K. Kaliszuk.

Wiceprezydent Dariusz Lesicki dodał, że radni pod koniec lutego na sesji przyjęli uchwałę w sprawie zwiększenia udziałów w KTBS i te pieniądze - 900 tys. zł - w ubiegłym tygodniu wpłynęły, abyśmy objęli nowe udziały i mogli zrealizować inwestycję na osiedlu Suwalskim.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę. **WIDEO: Zielona Góra. 38. sesja Rady Miejskiej w Zielonej Górze. 30.03.2021**

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie