Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze kultywują pamięć o zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Warta honorowa pod pamiątkowym obeliskiem.
Warta honorowa pod pamiątkowym obeliskiem. Natalia Dyjas
W piątek, 21 kwietnia, w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jednym z towarzyszących obchodom wydarzeń była uroczystość przy siedmiu dębach katyńskich na placu przed Szkołą Podstawową nr 17.

W piątek, 21 kwietnia, jednym z punktów obchodów był apel na placu przed Szkołą Podstawową nr 17 w Zielonej Górze.

- Stoimy w takim miejscu, które ma nam pomóc pamiętać – mówił Jarosław Skorulski, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych w urzędzie miasta. – I drzewa, i obelisk, i tablica niosą ze sobą pewne symbole. Nie posadziliśmy tutaj lipy, topoli, klonu…, posadziliśmy dęby. Bo dąb jest w tradycji drzewem, który symbolizuje długowieczność, siłę, męstwo. Przez to symboliczne drzewo chcieliśmy pokazać, jacy byli ci, których te dęby upamiętniają.

- Naszym obowiązkiem, jako Polaków, jest pamiętać o tych, którzy za nas walczyli i umierali – mówi Agnieszka Ładysz, nauczycielka muzyki z SP 17. – To, co zrobili Rosjanie, NKWD, z inteligencją polską, to jest wyniszczenie naszego kraju. Na nowo odbudować intelekt w państwie, to jest coś bardzo trudnego. W ten sposób chcemy im oddać hołd i cześć, a jednocześnie dać świadectwu temu, że jesteśmy tu po to, żeby tę Polskę budować. I zaczynamy od siebie. Ja, jako nauczyciel, dzieci, jako uczniowie. Chcemy być wierni Polsce. Bardzo ważne jest to, by kultywować polską kulturę i tradycję.

Na obchodach nie zabrakło również przedstawicieli Lubuskiej Rodziny Katyńskiej.

- To bardzo cieszy, że młodzież upamiętnia takie chwile – mówi Urszula Malentowicz-Jaraszkiewicz, córka zamordowanego w Katyniu podpułkownika. - Bo my już niedługo odejdziemy, nas jest bardzo mało, a dzieci przekażą to wszystko, będą wiedziały, co to jest Katyń, zbrodnia katyńska i będą jednak upamiętniać te miejsca, pamięć nie zaginie, właśnie dzięki młodzieży. I to jest nasz cel – rozwijanie współpracy ze szkołami, by młodzież dowiedziała się więcej o zbrodni katyńskiej.

Z ramach uroczystości odbyła się również uroczysta msza święta, a także złożenie wiązanek kwiatów pod Obeliskiem Katyńskim i spotkanie w Muzeum Lubuskim.

Zobacz też: Stare, zapomniane lubuskie cmentarze. O ich istnieniu niewiele osób wie [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska