Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze powstaje europejskie centrum serwisowe. Będzie praca dla 300 osób

Tomasz Czyżniewski 8 324 88 34 [email protected]
Europejskie Centrum Serwisowe Urządzeń Telewizji Cyfrowej powstaje w Zielonej Górze (fot. Mariusz Kapała)
Europejskie Centrum Serwisowe Urządzeń Telewizji Cyfrowej powstaje w Zielonej Górze (fot. Mariusz Kapała)
W nowym europejskim centrum serwisowym będą naprawiane dekodery telewizji cyfrowej z całej Europy. Zakład ruszy za ok. pół roku. Zatrudnienie w nim znajdzie nawet 300 osób.

Na tyłach ADB przy Trasie Północnej praca wre. Robotnicy z firmy budowlanej Skanska ruszyli z robotą trzy tygodnie temu. Już uporali się z fundamentami, kilkanaście metrów nad ziemię wystaje stalowa konstrukcja hali magazynowej. Jedni robotnicy dłubią coś w ziemi inni stawiają już pierwsze murowane ściany. Plac przypomina budowę hipermarketu. Niedużego, tylko 4 tys. mkw. Ale to nie sklep tutaj powstaje.

- Tworzymy tutaj Europejskie Centrum Serwisowe Urządzeń Telewizji Cyfrowej. Prace powinny zakończyć się w kwietniu, maju przyszłego roku – zdradza Janusz Szajna, prezes ADB Poland.

ADB – Advacend Digital Broadcast – to duma Zielonej Góry. I marzenia, aby takich firm powstawało jak najwięcej i aby tego typu inwestorzy chcieli w mieście tworzyć nowe miejsca pracy. Firma nie produkuje tysięcy tony żeliwnych odlewów, lecz sprzedaje zaawansowane rozwiązania techniczne. 

 

ADB zatrudnia na całym świecie ok. tysiąca osób. W samej Zielonej Górze, w czerwonym biurowcu przy Trasie Północnej, jest ich ok. 450. To mózg firmy. – I serce – natychmiast uzupełnia prezes Szajna.

Większość pracowników to inżynierowie-konstruktorzy zajmujący się projektowaniem nowoczesnych urządzeń dla telewizji cyfrowej. Polacy najczęściej spotykają się z ADB oglądając Telewizję „n” TVN, która korzysta z dekoderów wymyślonych w Zielonej Górze. Prościej, szybciej i taniej – tak w skrócie można nazwać filozofię firmy. Kto szybciej wymyśli proste urządzenia do obróbki sygnału cyfrowego za przystępną cenę, ten wygrywa. A rynek wciąż się zmienia i panuje na nim mordercza konkurencja. Urządzenia zaprojektowane w Zielonej Górze można spotkać w różnych zakątkach świata: w Izraelu, Belgii, Hiszpanii, we Włoszech, w Australii i Tajlandii.

Kiedy firma zacznie przyjmować nowych pracowników? - Nie będzie jednorazowego naboru. Najpierw zbudujemy hale i stopniowo będziemy zwiększać zatrudnienie obserwując rynek – odpowiada prezes. – Możemy dojść do 300 osób.

Kiedy? - Może za rok? – zastanawia się Anna Mroczkowska, dyrektor centrum serwisowego. – My już od pewnego czasu pracujemy w Zielonej Górze. Mamy kilkudziesięciu pracowników i niezbędne urządzenia. Teraz wszystkich zgromadzimy pod jednym dachem.

 

Szefostwo ADB nie chce zdradzać swoich planów, bo rynek jest bardzo zmienny. A do centrum serwisowego dekodery przyjeżdżać będą z całej Europy - te wymagające naprawy i „odświeżenia”, czyli wymiany obudowy, zmiany naklejki sieci, czy sprawdzenia oprogramowania.

- Dekodery sprzedajemy wielkim operatorom. Popyt na urządzenia zależy od prowadzonych działań marketingowych – tłumaczy dyrektor Mroczkowska. - Jeżeli np. klient w ramach promocji dostaje dekoder na pól roku i później może go oddać, bo nie chce dalej tej usługi, to używane urządzenie trafi do Zielonej Góry. Jest one nadal sprawne. My je sprawdzimy, wymienimy porysowaną obudowę i wróci na rynek.

Jest co robić, bo tylko dekoderów zaprojektowanych przez ADB wyprodukowano 16 mln. – Gdyby je ułożyć jeden za drugim to powstałaby ścieżka z Zielonej Góry do Chin – żartuje prezes Szajna. A ADB chce też naprawiać sprzęt konkurencji.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska