reklama

W Zielonej Górze powstała szkoła bez pozwolenia

Henryka Bednarska 68 324 88 73 hbednarska@gazetalubuska.pl
Zajęcia w budynku przy ul. Sulechowskiej zaczęły się 16 października
Zajęcia w budynku przy ul. Sulechowskiej zaczęły się 16 października fot. Tomasz Gawałkiewicz
Stanowiący niedawno prawo były poseł Alfred Owoc sam je łamie. Wprowadził Lubuską Wyższą Szkołę Zdrowia Publicznego do budynku, który nie ma wymaganego pozwolenia na tego typu działalność.

Profesor Owoc jest prezesem stowarzyszenia Kreator, które założyło szkołę, jest też jej rektorem. Uczelnia ruszyła rok temu. Przez pół roku wynajmowała pomieszczenia w trzech instytucjach: Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, Zespole Szkół Elektrycznych i Centrum Integracji Społecznej. W połowie marca przeniosła się do budynku przy ul. Sulechowskiej, do willi cygańskiej, jak mówią zielonogórzanie. Bo rzeczywiście dom postawił Rom. Budynek jest olbrzymi. - 12 lat temu projektowałem trzy takie domy, po 1 tys. mkw. każdy - mówi architekt Janusz Zawieja.

Właścicielem obiektu przy Sulechowskiej został prof. Owoc. W zeszłym roku zaczął jego remont. I już w marcu tego roku wprowadził tam około 130 studentów Lubuskiej Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego. Szkopuł w tym, że postąpił wbrew Prawu budowlanemu. Według art. 71 zmiana sposobu użytkowania budynku wymaga pozwolenia właściwego organu, w tym przypadku prezydenta. Jak sprawdziliśmy, takigo pozwolenia nie ma. Ba! - Właściciel budynku nigdy nie składał wniosku o zmianę sposobu użytkowania - odpowiada nam 21 września Tomasz Nestorowicz z biura prezydenta.

Daty są tu ważne, o czym za chwilę. Dlaczego tak istotne jest tu zmiana sposobu użytkowania? Bo budynek, w którym jest szkoła, musi spełniać określone warunki, m.in. sanitarne i przeciwpożarowe. A tych jest ogromnie dużo, od np. jakości wody, oświetlenia, liczby ubikacji poczynając, kończąc na sprawności wentylacji, instalacji elektrycznej czy choćby liczbie hydrantów. Pytam sanepid i straż, czy kontrolowali budynek. I tu okazuje się, że te instytucje mogą to zrobić, gdy zawiadomi ich inwestor. Czyli szkoła, ale ta tego jeszcze w trakcie naszego zbierania materiału nie uczyniła. Straż i sanepid kontrolują też planowo albo gdy jest skarga. Taka była w czerwcu, w lipcu obie jednostki poszły na Sulechowską. - Skarga okazała się bezzasadna - odpowiada rzeczniczka sanepidu Jolanta Borkowska-Jocz. Według strażaków była ,,nie do końca zasadna’’. Dlaczego? - Obiekt nie był w tym czasie użytkowany - wyjaśnia Robert Skowerski, naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego straży w Zielonej Górze. Fakt, studentów w lipcu nie było. Naczelnik dopowiada, że obiekt nie został jeszcze oddany do użytku. Jakim więc cudem już w marcu odbywały się tam zajęcia?
Oficjalnie o tym, że w budynku mieszkalnym jest szkoła, nie wie też powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Słyszałem, że coś tam jest, jakaś szkoła kosmetyczna - mówi Edward Ujma. Tłumaczy, że nadzór odbiera budynki wybudowane, a wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania to kompetencja Urzędu Miasta. I odsyła do magistratu, bo u siebie nie ma żadnych dokumentów związanych ze szkołą.

Z prof. Owocem rozmawiam 2 października. Pytany, czy wystąpił z wnioskiem o zmianę sposobu użytkowania budynku, kiwa głową.
- Ale urząd nie ma pana wniosku!
- Budynek musi mieć plan zagospodarowania przestrzennego. I ma. To pierwszy krok do wniosku.
Ale potrzebne są jeszcze opisy, rysunki, ekspertyza techniczna, uzgodnienia sanitarne, przeciwpożarowe...
- To będzie załatwione w poniedziałek - mówi profesor (czyli 5 października - dop. red.)
- Zatem jak mogły odbywać się tam zajęcia?
- (długa cisza) To najtrudniejsze pytanie... To jedyny mój słaby punkt, z przykrością muszę powiedzieć.

Pytany, czy to prawda, że budynek ma za niskie sale, nie ma wentylacji, zaprzecza. I stwierdza, że poza małymi wyjątkami, ale dopuszczalnymi, obiekt spełnia wymagania techniczne. Na jakiej podstawie tak mówi? Prof. Owoc odpowiada, że na podstawie ekspertyzy. Kto ją robił? - Mam zdradzać kogoś, kto robi mi uprzejmość?! Żeby pani pytała?! Nie - słyszę.
- Czy nie uważa pan, że łamanie prawa w przypadku byłego posła dwóch kadencji, który stanowił prawo, jest moralnie szczególnie naganne?
- Jest pewien kruczek, o którym nie chcę mówić. Nie odsłonię się. Pani życie ułatwię, siebie obnażę.

Z profesorem umówiłam się na jeszcze jedną rozmowę, na wtorek 13 października. Nie mógł się spotkać, bo chciał się wykurować przed wyjazdem do Warszawy. Dzień później złożył wniosek o zmianę sposobu użytkowania budynku, z usługowo-mieszkalnego na usługowy. - Sprawa jest rozpatrywana - mówi Agnieszka Wiśniewska z biura prezydenta.
Po czerwcowej skardze sanepid zapisał szkołę do planowej kontroli, wyznaczając termin po rozpoczęciu roku akademickiego.
16 października w budynku przy Sulechowskiej zaczęły się zajęcia.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
heh

Jak zalatwial pozwolenie to byl akurat po spryskiwaczu do szyb

O
OWOC

KASA SIE LICZY

GŁĄBY NIECH PŁACA

JA JESTEM PONAD PRAWEM !!!

POZDRO DLA GL i KUBICKIEGO

MOZECIE MI WSZYSCY SKOCZYĆ !!!

G
Gość
W dniu 25.10.2009 o 10:50, dobre napisał:

Przewrotny tytuł gminnego szamtławca. Stoczyła się gazeta, skoro z takiego g... robi się taki materiał))) Gdyby się rozjeżeć .... dużo firm w taki sposób prowadzi działność. I co z tego?! Praca jest, podatki są. Teraz już nie będzie. No ale w zaamian ..... pęd pisarzyka na siano:))))))


Widzisz... Jeśli osoba zatrudniona przez Szkołę/Rektora nie wie, że takie pozwolenia i zgłoszenia są potrzebne to znaczy, że jest niekompetentna. Ale skoro tak kompetentne osoby zostały pozatrudniane do zarządzania nieruchomością, to rodzi to uzasadnione obawy, że w taki sam sposób są rozliczane podatki, składki ZUS i co gorsza w taki sam sposób zostaną wydane dokumenty stwierdzające wykształcenie absolwentów. Może się okazać po kilku latach, że czyjeś dyplomy z powodu błędów formalnych po stronie szkoły nie będą uznawane.....

Ja jednak sądzę, że zarówno Pan Rektor, jak też osoba/by zatrudnione przez niego doskonale zdawały sobie sprawę że takie pozwolenie jest potrzebne. Dlaczego go więc nie zdobyły? Ano dlatego, że to wymagałoby dodatkowych nakładów na adaptację pomieszczeń, urzadzeń, sieci kanalizacyjnej/wodociągowej. Skoro tak, to możesz być pewien, że w innych dziedzinach równiez jest prowadzona taka "szemrana" działaność - Pan Owoc nawet się do tego sam przyznaje - ma ekspertyzę, którą robi mu po "uprzejmości":
Prof. Owoc odpowiada, że na podstawie ekspertyzy. Kto ją robił? - Mam zdradzać kogoś, kto robi mi uprzejmość?! Żeby pani pytała?! Nie - słyszę.Ciekawe kto mu robi ekspertyzę? Może ktoś z Magistratu? Czy ta ekspertyza będzie bezstronna i sumienna, czy merytorycznie "koleżeńska"? Ale może się czapiam, może ta "uprzejmość" to zwykła bombonierka?

Najbardziej jednak dosadne jest stwierdzenie Pana Profesora odpowiadającego na pytanie dziennikarki:
- Czy nie uważa pan, że łamanie prawa w przypadku byłego posła dwóch kadencji, który stanowił prawo, jest moralnie szczególnie naganne?
- Jest pewien kruczek, o którym nie chcę mówić. Nie odsłonię się. Pani życie ułatwię, siebie obnażę.
Czyli wychodzi na to, że TAKIE prawo mamy dzięki między innymi TAKIM ludziom jak Pan Profesor. I teraz Pan Profeor umiejętnie stara się kluczyć w tym prawie wykorzystując kruczki prawne, które sam onegdaj stanowił. Ja nie twierdzę, że ten zapis jest akurat jego autorstwa, ale kto wie ile takich "kruczków" wyhodował sobie Pan były Parlamentarzysta?

PS
Teraz będę złośliwy: O kompetencji pracowników i/lub poziomie intelektualnym niektórych postów świadczą napisane wyżej niektóre posty...
G
Gość
W dniu 24.10.2009 o 08:54, ja napisał:

Kto zna chistorie tej willi, czemu nikt w niej nie mieszkal tyle lat i gdzie jest wlasciciel ?A ja bym się bardzo chętnie dowiedział, gdzie uczyyłeś/aś się ortografi i jakie są nazwiska Twoich nauczycieli?
~Obserwator~

Szanowi Państwo! Wszyscy Ci, którzy piszą jak to dobrze, że Pan (dla mnie to nie jest pan) Owoc dużo dobrego uczynił zatrudniając ludzi, nich sobie zadadzą pytanie ilu z tym ludziom (zatrudnionym) wypłacił umówione pieniądze, ilu zatrudnił na czarno płacą pieniądze pod stołem. Ile razy wykładowcy nie chcieli wisywac zaliczeń mówiąc, że Owoc im nie zapłacił wynagrodzenia ? Ile osób zostało przez niego naciągnietych ? Ile osób pod presją musiało za darmochę dygać na jego włościach przy Sulechowskiej ? To jest Państwo prawa ??? Dla Owoca najważniejsze sa pieniądze, więc będzie robił wszystko aby kontunuowac swoją działalość, a jeśli w urzędach na wysokich stanowiskach będa zasiadac kolesie z partii czerwonych, to niestety taki ktoś będzie bezkarny !!! Ciekawe czy ktoś wyciągnął konsekwencję wobec pana Owoca, że odwala prywatę bezprawnie ?? Jestem przekonana, że NIKT !!! Czemu ?

G
GUGA

GL ZESZLA NA PSY ZAMIAST PROMOWAC INICJATYWY LOKALNE CZEPIA SIE WSZYSTKIEGO A NAJBARDZIE PROF DR HAB N MED OWOCA NO I PO CO - WARTO OPISAC CO DOBREGO ROBI DLA SPOLECZNOSCI A NIE SZUKAC JAKIEGOS HAKA NA NIEGO

a
ala

Napewno budynek bez pozwolenia,ale kto wydał decyzje na uruchomienie wyższej uczeni bez takiego ważnego pozwolenia jakim jest pozwolenie na użytkowanie obiektu dydaktycznego coś mi tu się nie podoba czyżby profesor dostał pozwolenie na uruchomienie uczelni w budynku widmo!!!!!?

D
DP

Szkoła bez pozwolenia czy budynek bez pozwolenia? Zresztą najważniejsze że poprzez otwarcie nowej uczelni, zatrudniani są m.in. nauczyciele i profesorowie co wpływa na zmiejszenie bezrobocie w naszym mieście i pozwoli wykształcić młodych ludzi którzy będą bardziej konkurencyjny na zielonogórskim rynku pracy.

a
ala

Wydaje mi się ze nie powinien profesor przekształacać budynku mieszkalnego na usługowy ,tylko oświatowy a to jest duża różnica i wymogi inne.

a
ala

Aż strach wejść na piętro,jeżeli był to budynek mieszkalny to oczywiste że stropy były projektowane na mniejsze obciązenia.Przecież tam w salach będzie przebywać minimum 40 studentów i co wtedy jak się zawali??? kto poniesie odpowiedzialność jak ludzi przygniecie???Co to się dzieje!!!!

p
promował kubickiego

niech się wypowie kubicki co robi jego promotor.

?
W dniu 24.10.2009 o 22:22, ~gość~ napisał:

nie wiemv dlaczego panowie z gazety tak chetnie obsmarowali wyzsza szkole zdrowia publicznego, tak naprawde gdyby o tym wiedzieli uczelnia nie jest zadluzona a to jest w dzisiejszych czasach duzy plus. cala kadra stara sie zapewnic fantastyczne warunki do nauki i poszezania swojej wiedzy, nie da sie wczystkiego ogarnac na wszystko trzeba czasu, uczelnia moim zdaniem spelnia wymogi i nie mozna krytykowac z gory.. kazda instytucja tego typu stara sie jak najlepiej pozalatwiac sprawy "papierkowe".powstanie tej uczelni ma sluzyc nam jako miejsce gdzie mozemy sie ksztalcic wszyscy powinni popierac tego typu instytucje a nie jest oczerniac. jest to jedyna tego typu szkola w lubuskim. wiec zastanowmy sie czego chcemy.fantastyczne warunki do nauki? a te fantastyczne warunki to niby co? szkoda marnowac czasu na pisanie...
d
dobre

Przewrotny tytuł gminnego szamtławca. Stoczyła się gazeta, skoro z takiego g... robi się taki materiał))) Gdyby się rozjeżeć .... dużo firm w taki sposób prowadzi działność. I co z tego?! Praca jest, podatki są. Teraz już nie będzie. No ale w zaamian ..... pęd pisarzyka na siano:))))))

~gość~

nie wiemv dlaczego panowie z gazety tak chetnie obsmarowali wyzsza szkole zdrowia publicznego, tak naprawde gdyby o tym wiedzieli uczelnia nie jest zadluzona a to jest w dzisiejszych czasach duzy plus. cala kadra stara sie zapewnic fantastyczne warunki do nauki i poszezania swojej wiedzy, nie da sie wczystkiego ogarnac na wszystko trzeba czasu, uczelnia moim zdaniem spelnia wymogi i nie mozna krytykowac z gory.. kazda instytucja tego typu stara sie jak najlepiej pozalatwiac sprawy "papierkowe".powstanie tej uczelni ma sluzyc nam jako miejsce gdzie mozemy sie ksztalcic wszyscy powinni popierac tego typu instytucje a nie jest oczerniac. jest to jedyna tego typu szkola w lubuskim. wiec zastanowmy sie czego chcemy.

G
Gość

"Szkopuł w tym, że postąpił wbrew Prawu budowlanemu. Według art. 71 zmiana sposobu użytkowania budynku wymaga pozwolenia właściwego organu, w tym przypadku prezydenta. "

Szkopuł równiez w tym, że po takim remoncie jest wymagane pozwolenie na użytkowanie. I jeżeli mlodziez weszła do budynku w marcu br , a owoc nie miał pozwolenia na użytkowanie to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego powinien włascicielowi wlepić karę. Z artykułu wynika, że powziął już informację, że jest taki obiekt, w którym kształci sie mlodzież, taka informację powzięli również Sanepid i Straż Pożarna i już powinni kontrolować, a nie czekać aż będzie nieszczęście tak jak w hali targowej w Katowicach. Jeżeli nie ma pozwolenia na użytkowanie to taki obiekt powinien zostać zamknięty.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3