Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze powstania kolejna ścieżka rowerowa. Na dwóch kółkach dojedziemy aż do Rybna [WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Od lewej: Marcin Kwapiszewski i Janusz Kubicki podpisali umowę na budowę kolejnej ścieżki rowerowej.
Od lewej: Marcin Kwapiszewski i Janusz Kubicki podpisali umowę na budowę kolejnej ścieżki rowerowej. Natalia Dyjas
Sieć ścieżek rowerowych nie tylko przecina powoli cało miasto. Powstają też kolejne trasy do okolicznych sołectw czy przysiółków. W czwartek, 26 kwietnia, prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Bud-Dróg na budowę ścieżki od ronda im. Św. Jana Pawła II w Zielonej Górze aż do Rybna.

- To kolejne ścieżki rowerowe, które powstaną w Zielonej Górze - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Wykonawcą będzie firma Bud-Dróg. Kilka lat temu podpisaliśmy umowę, że będziemy realizować, w ramach pieniędzy unijnych, kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych. W zamian za to stowarzyszenie Rowerem do przodu i rowerzyści zgodzili się, że zadania, związane z infrastrukturą rowerową, zostaną wyłączone z budżetu obywatelskiego. W tej chwili dotrzymujemy słowa i realizujemy te kwestie, o których rozmawialiśmy.

Czytaj również: Umowa na wypożyczalnię miejskich rowerów w Zielonej Górze podpisana! Będzie można z niej skorzystać już w sierpniu [ZDJĘCIA, WIDEO]
W czwartek, 26 kwietnia, doszło do podpisania umowy na budowę ścieżki o długości ok. 1,7 km, która ma kosztować 2,5 mln zł (warto podkreślić, że miasto zapewnia 15 proc. wkładu własnego, reszta to dotacja zewnętrzna). Trasa ma być zrealizowana do końca lipca tego roku. Którędy poprowadzi trasa?

- Mówimy o odcinku od ronda Świętego Jana Pawła II - wyjaśnia Robert Górski ze stowarzyszenia Rowerem do przodu. - Od strony os. Piastowskiego. Droga rowerowa będzie budowana razem z chodnikiem, by piesi nie wchodzili na drogę dla rowerów, ponieważ jest tam wzmożony ruch pieszych.

Trasa będzie prowadzić m.in. obok bloków, które znajdują się na trasie do Wilkanowa.

- To są bloki, w których mieszkają głównie pracownicy Lasów Państwowych - wyjaśnia Robert Górski. - Mieszkańcy od wielu lat skarżyli się, że nie mają jak dotrzeć bezpiecznie do swoich domostw. Bo w tej chwili nie ma tam żadnego chodnika, a mieszkańcy są zmuszeni do chodzenia poboczem. Kiedy powstanie ta droga dla rowerów, będą mogli dojść do swoich domów, ponieważ na wysokości przystanku autobusowego będzie stworzony tzw. sięgacz, połączony z przejściem dla pieszych. Następnie ta inwestycja połączy się z ul. Ceramiczną.

Ścieżka kończyć się zaś będzie w przysiółku Rybno. A dalej gmina Świdnica buduje już drogi dla rowerów po swojej stronie.

Przy okazji miasto poinformowało też, że jest już oficjalna decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w sprawie budowy ścieżki do Zielonej Góry Ochli, a dokładniej mchów i porostów, których obecność wstrzymała prace na tym odcinku robót.

- Dwa dni temu, wszystkie te mchy i porosty, które wystąpiły na budowie dróg rowerowych w naszym mieście, zostały przeniesione w głąb lasu - zapewnia Robert Górski. Prace na tym odcinku będą więc mogły być wznowione.

WIDEO: Umowa na wypożyczalnie rowerów w Zielonej Górze podpisana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska