W Zielonej Górze powstanie nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddział Okulistyki za ponad 26 i pół mln złotych

OPRAC.:
Agnieszka Linka
Agnieszka Linka

Wideo

Udostępnij:
We wtorek, 19 października 2021 r. została podpisana umowa na przebudowę i modernizację Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Okulistyki. To kolejna z dużych przyszpitalnych inwestycji, mająca na celu poprawę jakości leczenia w Zielonej Górze.

Co znajdzie się w nowym budynku szpitalnym

W wyniku realizacji projektu rozbudowany i unowocześniony zostanie Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zwiększenie z 10 do 17 liczby łóżek poprawi możliwości i warunki leczenia pacjentów w stanach zagrożenia życia. Na nowym oddziale wydzielone zostaną łóżka pediatryczne dla dzieci: po zabiegach okulistycznych i laryngologicznych oraz po poważnych urazach celem ustabilizowania przed docelowym przekazaniem do oddziału intensywnej terapii w Centrum Zdrowa Matki i Dziecka.

W ramach tej inwestycji przeniesiony zostanie do nowego budynku (z budynku E przy ul. Zyty) Kliniczny Oddział Okulistyki, co pozwoli na znaczną poprawę warunków lokalowych oddziału i okulistycznego bloku operacyjnego, tj. warunków pobytu i leczenia pacjentów (w tym zwiększenie liczby łóżek z 20 do 22) oraz pracy personelu. Ponadto ułatwiony zostanie dostęp do diagnostyki, gdyż Oddział będzie mieścił się w jednym budynku z zapleczem diagnostycznym. Na oddziale wydzielone zostaną łóżka pediatryczne, ponieważ z powodu ograniczonej powierzchni w strukturach CZMiD nie uwzględniono okulistyki dziecięcej.

- Dla naszego oddziału realizacja tej inwestycji, to życie lub nieistnienie. Cieszymy się, tym bardziej że leczymy bardzo wielu pacjentów i powinniśmy robić to w godnych warunkach. - skwitowała potrzebę przeprowadzenia inwestycji dr Aldona Witek, kierownik Klinicznego Oddziału Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

W nowym budynku znajdzie się również sala gimnastyczna dla pododdziału rehabilitacji neurologicznej.

- Nowa inwestycja na terenie szpitala to kolejny element, który wpłynie na poprawę jakości i lepszy poziom leczenia pacjentów w Zielonej Górze - podkreślił dr Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala. - Intensywna opieka medyczna musi być zreorganizowana i wybudowana na bardzo nowoczesnym poziomie, bo od wielu już lat jest piętą achillesową naszej placówki.

Marszałek Elżbieta Anna Polak wyjaśniła, że budowa nowego OIT-u i anestezjologii z okulistyką, to projekt kluczowy, finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, funduszy europejskich i budżetu państwa. Zauważyła też, że a w zielonogórskim szpitalu znajduje się jedyne w województwie centrum urazowe.

Koszty inwestycji

Całkowita wartość projektu wynosi 26 575 362,50 zł. Lwią część tej kwoty stanowi dofinansowanie ze środków unijnych - 21 639 751,93 zł. Reszta inwestycji - 4 548 086,94 zł zostanie pokryta z budżetu państwa. Wkład własny szpitala w finansowanie budowy to 1%.

Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista szpitala i członek komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych Sejmiku Województwa Lubuskiego, podkreślił rolę posła Waldemara Sługockiego, dzięki któremu kwota dofinansowania z zewnątrz wzrosła do 99%.

Zakres prac

Zakres prac obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych w formule „zaprojektuj i wybuduj”, w tym m.in.:

  • wyburzenie istniejącego budynku i łącznika oraz wewnętrznej klatki schodowej,
  • przebudowę istniejącego OIOM,
  • budowę nowego budynku,
  • przebudowę pomieszczeń piwnic w budynku B pod potrzeby węzła, pomieszczenia gazów medycznych i pomieszczenia technicznego,
Tak będzie wyglądał Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniczny Oddział Okulistyki - wizualizacja
Tak będzie wyglądał Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniczny Oddział Okulistyki - wizualizacja Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze/FB

Co powstanie w zamian

Na miejscu obecnego łącznika powstanie budynek z 5. kondygnacjami użytkowymi.

  • Na parterze mieścić się będzie: obszerny hol, windy, zespół szatni dla personelu i studentów.
  • Wyższy parter zajmie sala gimnastyczna dla Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej.
  • Poziom + 1 przeznaczony będzie dla Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Znajdą się tu sale łóżkowe z punktami pielęgniarskimi, zaplecze logistyczne, sanitarne i magazynowe oraz pokoje lekarskie.
  • Poziom + 2 to miejsce dla poradni okulistycznej, poczekalni, punktu rejestracyjnego i sanitariatów.
  • Poziom + 3 przydzielono Klinicznemu Oddziałowi Okulistyki, na którym znajdą się sale łóżkowe, centralnie położony punkt pielęgniarski, gabinety, pokój badań z ciemnią, zaplecze socjalne i sanitarne.
  • Poziom +4 będzie blokiem operacyjnym, obok którego mieścić się będzie 10-stanowiskowa sala z zapleczem.

Wykonawca, firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia przyjęła bardzo ambitny termin realizacji projektu, wyznaczając zakończenie budowy na 30 listopada 2022 r.

- Mamy nadzieję i liczymy, że decyzje administracyjne zostaną wydane na tyle szybko, że będziemy mogli zmierzyć się z terminem zakończenia prac. Jesteśmy w stanie podołać takim wyzwaniom – zapewnił Tomasz Lorkowski, prezes zarządu firmy Berger Bau Polska.

ZOBACZ TEŻ: Lubuskie. Zielona Góra. Modernizacja Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze - co dalej?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie