Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze uczczono pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przypadający na 27 grudnia. W Zielonej Górze już rozpoczęto obchody upamiętniające 103. rocznicę insurekcji Wielkopolan.
W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przypadający na 27 grudnia. W Zielonej Górze już rozpoczęto obchody upamiętniające 103. rocznicę insurekcji Wielkopolan. Agnieszka Linka
Pod Pomnikiem Dobosza w Zielonej Górze zainaugurowano uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. To dopiero początek uroczystości związanych z obchodzonym w tym roku po raz pierwszy Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przypadającym na 27 grudnia.

17 grudnia rozpoczęły się w Zielonej Górze obchody 103. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody zostały zorganizowane przez Oddział Lubuski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Koło nr 5 w Zielonej Górze. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył i wygłosił homilię bp Paweł Socha. Program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze.

W oficjalnych uroczystościach wzięli udział: dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, doradca wojewody lubuskiego Grzegorz Maćkowiak, burmistrz Babimostu Bernard Radny, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, przewodniczący zielonogórskiej rady miasta Piotr Barczak, ks. bp Paweł Socha. Obecna była także delegacja TPPW z Sulechowa. Następnie pod Pomnikiem Dobosza Powstania Wielkopolskiego złożono kwiaty i oddano hołd bohaterom, dzięki którym Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Potrzeba pamięci

Zielonogórskie uroczystości wyprzedzają nieco właściwą datę wybuchu powstania. Związane jest to z faktem uroczystego odsłonięcia Pomnika Dobosza Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, którego dokonano 19 grudnia 2013 r.

- Powstanie Wielkopolskie to jedyne w całości zwycięskie powstanie. Wypadało je właściwie uhonorować w historii Polski, stąd działania, aby tak się stało - mówił Jerzy Przybecki, prezes honorowy lubuskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. - Cieszymy się, że od tego roku rocznica wybuchu tego wolnościowego zrywu będzie obchodzona jako święto państwowe - kontynuował Przybecki.

Grzegorz Maćkowiak, doradca wojewody lubuskiego, przypomniał, że Powstanie Wielkopolskie to także część historii naszego regionu, dlatego ważne jest celebrowanie nowo ustanowionego święta w Zielonej Górze.

Na uroczystościach byli również obecni harcerze.

- Powstanie Wielkopolskie to nasza historia. Powinniśmy o niej pamiętać i ją pielęgnować, żeby nie przepadła - mówili Mikołaj Żabiński i Igor Blonowski. - My jako harcerze jesteśmy od tego, aby pielęgnować patriotyczne tradycje, dlatego udzielamy się w takich uroczystościach.

Bitwa o Kargowę, rekonstrukcja
Bitwa o Kargowę, rekonstrukcja Mariusz Kapała

Lubuskie związki z Powstaniem Wielkopolskim

Jerzy Przybecki wyjaśnia, że w Zielonej Górze była prowadzona zbiórka pieniędzy na wyposażenie jednej z kompanii, która brała udział w Powstaniu Wielkopolskim. Ziemia lubuska ma wiele znaków pamięci o powstańczych wydarzeniach. Walki toczyły się w rejonie takich miejscowości jak Babimost czy Kargowa. Tuż po powstaniu jeńcy zostali przepędzeni z Kargowej do Sulechowa, potem Krosna Odrzańskiego, aż trafili do Żagania, gdzie doczekali rozejmu w Trewirze. Drugi szlak prowadzi przez Nową Sól do Szprotawy.

Kolejne uroczystości

Dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia odbywać się będą kolejne uroczystości. Te najważniejsze - w Wiechlicach koło Szprotawy, gdzie w miejscu dawnego obozu jenieckiego zostanie otworzona Aleja Pamięci. Oprócz tego odbędą się uroczystości w Gorzowie Wlkp., Kargowej i Sulechowie. W Zielonej Górze wydarzenia z 1918 r. Zostaną upamiętnione przy powstańczych mogiłach na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone spod niemieckiego panowania 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r. nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

ZOBACZ TEŻ: Wielkopolanie ku Niepodległej - wystawa przed Muzeum Ziemi Lubuskiej - Zielona Góra

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska