Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze uczczono pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W Zielonej Górze - Łężycy uczczono pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej
W Zielonej Górze - Łężycy uczczono pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej Agnieszka Linka
W Zielonej Górze Łężycy uczczono pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji państwowych, władze województwa, samorządowe, stowarzyszeń patriotycznych oraz mieszkańcy. Zabierający podczas uroczystości głos podkreślali, że upamiętnianie ludobójstwa na Kresach jest ważne nie dla zemsty, lecz sprawiedliwości.

Winni pamięci ofiar wołyńskich

Zielonogórzanie uczcili pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Łężycy, po czym na skwerze Pamięci mieszkańcy i zaproszeni goście oddali cześć pomordowanym 79 lat temu na Kresach Wschodnich.

- Pamiętamy i chcemy pamiętać, bo jesteśmy to winni naszym rodakom i zobowiązaliśmy się, że ta pamięć będzie przekazywana następnym pokoleniom - zapewniał Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski. - Jednocześnie mówimy jednoznacznie, że nie chcemy zemsty, chcemy, by miejsca męczeńskiej śmierci ofiar były miejscami niezakłóconego spokoju, a żyjącym dawały sposobność do spotkań w pokoju i prawdzie - podsumował.

Wyjątkowa rocznica

Tegoroczna rocznica ma inny charakter, niż wszystkie poprzednie. Rozpętana przez Rosjan wojna na Ukrainie zmieniła realia, ale udowodniła również, że Polacy i Ukraińcy to dwa związane ze sobą narody, które nie kierują się zaprzeszłymi uprzedzeniami.

- Tegoroczne uroczystości są szczególne, bo nie możemy czcić pamięci ofiar na ziemiach, gdzie zostały ich szczątki - mówi Czesław Laska, prezes stowarzyszenia Pamięć Polskich Kresów w Zielonej Górze. - Miejsca takie, jak to w Łężycy są potrzebne, by rodziny pomordowanych i przyszłe pokolenia nie zapomniały o historii i ludziach, o których powinniśmy pamiętać - podsumowuje.

Czesław Laska w swoim wystąpieniu mówił, że ludobójstwo ludności polskiej na Kresach było częścią zaplanowanego holocaustu na narodzie polskim. Przez dziesięciolecia prawda i pamięć o tragedii Wołynia i Małopolski Wschodniej była zapomniana i przemilczana.

- Traumatyczne przeżycia tych, którzy na własnej skórze doświadczyli darwinistycznego nacjonalizmu ukraińskich szowinistów trwały jedynie w sercach ocalałych, a kiedy już można było mówić pełnym głosem o kresowym ludobójstwie, cały trud spoczął na barkach osób oraz organizacji pozarządowych. Ich ogromny wysiłek po 1989 r. zaowocował rozsianymi po całym kraju miejscami pamięci i to właśnie oddolny ruch społeczny sprawił, że możemy uczcić polskie ofiary OUN i UPA przy łężyckim monumencie - mówił Laska zarzucił, że geopolityczna gra doprowadziła do sytuacji, w której głośne mówienie prawdy stało się dyplomatyczną niezręcznością, w efekcie czego do dziś gloryfikuje się pseudobohaterów spod znaku UON i UPA, stawiając pomniki takim jak Bandera, czy Szuchewycz.

Do słów prezesa stowarzyszenia Pamięć Polskich Kresów odniósł się poseł Jacek Kurzępa, mówiąc, iż przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy nieustannie przypominają parlamentarzystom z Ukrainy, że czas na zrewidowanie czczonych za naszą wschodnią granicą bohaterów i wskazanie miejsc pochówku ofiar okrutnej rzezi.

- Dajcie nam prawo do pochówku, dajcie nam prawo do pamięci, przestańcie czcić zbrodniarzy - mówił stanowczo Kurzępa.

W przyszłym roku w Zielonej Górze ma stanąć Pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. W drodze konkursu wybrano już zwycięski projekt rzeźby, która stanie na zrewitalizowanym Placu Słowiańskim, w otoczeniu budynków sądu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Budowę pomnika sfinansuje IPN. Członkowie stowarzyszenia Pamięć Polskich Kresów mają nadzieję, że jego odsłonięcie nastąpi w kolejną rocznicę, czyli 11 lipca.

Zobacz wideo: Zielona Góra. Podpisanie umowy na rewitalizację Placu Słowiańskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska