Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze uczniowie przejechali się ekologicznym autobusem

(tok)
Uczniowie klasy 2c, jako jedyni z całej szkoły załapali się na przejażdżkę
Uczniowie klasy 2c, jako jedyni z całej szkoły załapali się na przejażdżkę Tomasz Klauziński
W piątek na uczniów SP 15 czekała nie lada gratka. Pod szkołę podjechał autobus, który jest napędzany ropą, ale dla oszczędności zużycia paliwa i emisji spalin do ropy może być dodawany gaz płynny i ziemny oraz wodór. - Wodór jak to mówimy to technologia przyszłości - mówił Thomas Kordonski, przedstawiciel producenta systemów.

[galeria_glowna]
Dzieci dowiedziały się czym taki autobus różni się od tych, które na co dzień jeżdżą po ulicach naszego miasta. Z zaciekawieniem oglądały jego wnętrze, a szczęśliwcy z 2c mieli nawet okazję się nim przejechać. - Jestem zaskoczony, że ten autobus jest taki cichy - mówił Jędrek Politański.

Uczniów zaciekawiło też to, że wlew paliwa znajduje się...w środku autobusu. - Ciekawe rozwiązanie, pierwszy raz coś takiego widzę - mówił z uznaniem Jakub Żybura. Wszyscy bez wyjątku chcieli, aby takie autobusy jeździły po ulicach Zielonej Góry.

Dzieci o tym, że będą miały możliwość zobaczenia nowoczesnego autobusu dowiedziały się w piątek rano. - Do końca trzymałam to w tajemnicy, ale niespodzianka wyszła fajnie - przyznała Elżbieta Dobryniewska, wychowawczyni klasy 2c. - Szkoła promuje zdrowy tryb życia i możliwość przejażdżki autobusem, który jest przyjazny środowisku, bardzo dobrze się w ten schemat wpisuje.

T. Kordonski z firmy Faktorplus, która produkuje systemy umożliwiające mniejsze spalanie autobusu powiedział, że taki system można zamontować w każdym pojeździe. - Im autobus jest starszy, tym daje to lepszy efekty. Zamontowanie naszego systemu nie wymaga żadnej ingerencji w silnik.

Dzięki zastosowaniu rozwiązania firmy Faktorplus, zużycie paliwa zmniejsza się co najmniej o 15 proc. - Oszczędności są już na etapie kupna gazu. Jest on tańszy niż paliwo - zauważył T. Kordonski. - Do tego dochodzi oczyszczenie oleju i jego uszlachetnienie. Wyłapywane są też bakterie i woda, które dostają się do paliwa.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska