Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W żużlu warto zaufać wychowankom

Paweł Tracz 95 722 69 37 [email protected]
Zanim 16-letni Bartosz Zmarzlik zadebiutował w ekstraligowej Caelum Stali Gorzów, żużlowego rzemiosła uczył się m.in. na minitorze. Jest pozytywnym przykładem, że warto inwestować w szkolenie własnych wychowanków.
Zanim 16-letni Bartosz Zmarzlik zadebiutował w ekstraligowej Caelum Stali Gorzów, żużlowego rzemiosła uczył się m.in. na minitorze. Jest pozytywnym przykładem, że warto inwestować w szkolenie własnych wychowanków. Bogusław Sacharczuk
Przez wiele lat wydawało się, że młodzież w Polsce mamy mocną i nie musimy się jej wstydzić. Ale rok temu pojawiła się pierwsza rysa, gdy w finale DMŚJ biało-czerwoni zajęli "dopiero" trzecie miejsce. Prawdziwa katastrofa nastąpiła jednak w tym sezonie...

Przez wiele lat wydawało się, że młodzież w Polsce mamy mocną i nie musimy się jej wstydzić. "Za" przemawiały przede wszystkim doskonałe wyniki na międzynarodowej arenie. Ale już rok temu pojawiła się pierwsza rysa, gdy w finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów biało-czerwoni zajęli "dopiero" trzecie miejsce. Prawdziwa katastrofa nastąpiła jednak w tym sezonie, gdy naszych "Orzełków" w ogóle zabrakło w finale!

Długoletnie sukcesy Polaków w zagranicznych zawodach uśpiły na pewien czas władze krajowego speedway'a i prezesów klubów. Szkolenie wychowanków zeszło na drugi plan, bo zespoły mogły się posiłkować zagranicznymi zawodnikami. Kontrowersji i ostrych dyskusji było sporo. Dlaczego? Bo nad Wisłą pojawili się nie tylko utalentowani i perspektywiczni młodzi stranieri (jak Rosjanin Emil Sajfutdinow czy Australijczyk Chris Holder), ale też - o zgrozo! - tacy, którzy stawiali w żużlu pierwsze kroki!

Na szczęście, przed obecnym sezonem przywrócono w ekstralidze przepis o obowiązkowym starcie na młodzieżowych pozycjach (z numerami 6. i 7. lub 14. i 15.) zawodników z polskim obywatelstwem. Szkoda tylko, że najbardziej utalentowani juniorzy mają ograniczoną liczbę do trzech. Większy kredyt zaufania otrzymują tylko wtedy, gdy zawodzą seniorzy.

A jak jest ze szkoleniem? Ośrodki, które przez lata były postrzegane jako wylęgarnie talentów (Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Toruń, Leszno), nie mają kłopotu z wystawieniem nie tylko duetu na ligę, ale również żonglowaniem nazwiskami w juniorskich zawodach.
Jest u nas kilku zdolnych chłopaków. Największe postępy poczynili w tym roku Adam Strzelec i Kacper Rogowski, którzy depczą już po piętach Patrykowi Dudkowi. Następni chcą im dorównać. Nie robimy jednak od razu ze wspomnianej trójki mistrzów. Ich czas dopiero przyjdzie. Fajnie, że od czasu do czasu wygrywają na ekstraligowych torach z asami rywali - uważa Andrzej Huszcza, trener młodzieży Stelmetu Falubazu Zielona Góra.

Zgadza się z tym szkoleniowiec juniorów Caelum Stali Gorzów. - Na wyszkolenie dobrego zawodnika potrzeba czasu i cierpliwości. To nie jest taka prosta sprawa. Nawet po otrzymaniu certyfikatu. Nie każda osoba, która marzy o zostaniu żużlowcem jest bowiem tak pracowita i utalentowana, jak na przykład bracia Paweł i Bartek Zmarzlikowie - twierdzi Piotr Paluch. - Inna kwestia, że zanim powiemy o zawodniku, czy coś z niego będzie, musimy go obserwować przez trzy, cztery lata.

Wybitnym talentom jest oczywiście łatwiej. Dudek już jako 17-latek został w 2009 r. młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski. A B. Zmarzlik i jeżdżący w Pile jego rówieśnik Piotr Pawlicki mają na rozkładzie... nawet uczestników Grand Prix!

- Każde takie zwycięstwo buduje - zapewnia B. Zmarzlik. - Na początku często myślałem o rywalach: "O kurczę, ale kozaki!". Odkąd jednak zdobywam na nich punkty, stres i trema odeszły. Mimo wszystko twardo stąpam po ziemi i wiem, że jestem dopiero na początku drogi do zostania pełnowartościowym zawodnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska