Wakacje 2016: Złodzieje nas obserwują. Jak się przed nimi chronić?

Redakcja
Starajmy się cenne przedmioty przetrzymywać w bezpiecznych miejscach, tak aby nie były na widoku i nie kusiły potencjalnego złodziaja
Starajmy się cenne przedmioty przetrzymywać w bezpiecznych miejscach, tak aby nie były na widoku i nie kusiły potencjalnego złodziaja 123 rf
Policjanci z powiatu krośnieńskiego coraz częściej otrzymują zgłoszenia od mieszkańców, którym ukradziono telefon albo portfel. Ale kradzieże zdarzają się wszędzie, nie tylko w tym powiecie. Niezależnie od dnia i godziny musimy mieć świadomość, że możemy stać się ofiarą kieszonkowca. Policjanci apelują o ostrożność i uświadamiają, jak przed takimi osobami możemy się chronić.

Od początku czerwca policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina otrzymali dziewięć zgłoszeń dotyczących kradzieży telefonu bądź portfela. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w sklepach. Miejscem przestępstwa była również apteka, także samochód. Tak naprawdę jeśli nie jesteśmy uważni, każde miejsce i każda okazja może być informacją dla złodzieja, który tylko czai się, aby nas okraść. Takie osoby są bardzo sprytne, a największym błędem, jaki popełniamy, jest mylna świadomość, że tego typu sytuacje wcale nas nie dotyczą lub nigdy nas nie spotkają.

- Pamiętajmy, że osoby zabierające nasze rzeczy dokładnie wiedzą, w jaki sposób działać, by nie zostać zauważonym przez innych. Chwila naszej nieuwagi, roztargnienie powoduje, iż tracimy cenne dla nas rzeczy. Dlatego też, gdy jesteśmy na zakupach, zawsze trzymajmy portfel lub telefon w torebce, a w przypadku mężczyzn - w saszetce bądź przedniej kieszeni spodni. Nigdy nie trzymajmy ich w ręce, bo w sytuacji, gdy oglądamy jakiś towar jesteśmy zmuszeni go odłożyć, co sprawia, że pozostawiamy rzeczy na półkach sklepowych. Będąc przy kasie, wyciągnijmy portfel dopiero w chwili, gdy musimy zapłacić za towar, a następnie po uiszczeniu zapłaty od razu go schowajmy. Zawsze zanim odejdziemy od kas,y upewnijmy się, że zabraliśmy wszystkie swoje rzeczy - apelują policjanci z krośnieńskiej komendy.

- Przypominamy także, żeby nigdy nie pozostawiać wartościowych rzeczy w samochodzie, gdyż stają się okazją dla złodzieja. Pamiętajmy przede wszystkim o zamknięciu okien i drzwi w pojeździe, gdyż pozostawianie ich otwartych ułatwia sprawcy dostanie się do pojazdu i zabranie z niego naszego telefonu, portfela, czy też nawigacji - mówi Justyna Kulka, rzecznik krośnieńskiej policji.

Pamiętajmy, że tam gdzie są tłumy, są też kieszonkowcy. Okazja czyni złodzieja, więc róbmy wszystko, żeby unikać tego typu sytuacji. - Nikt nic nie widzi, jest ciasno, złodzieje to wykorzystują. (...) Obserwują i wykorzystują nasze roztargnienie - mówi mł. asp. Wioletta Szubska z Komendy Stołecznej Policji. Policjantka podkreśliła też, że panie powinny zawsze nosić torbę z przodu, nawet jeśli jest to niewygodne.

Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą kieszonkowca lub zgubimy dokumenty?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Warto jak najszybciej zastrzec skradzione dokumenty w Centralnej Bazie Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

 • Wystarczy powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek, a gdy nie mamy konta - powiadomić oddział banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Tak postępujemy zarówno w przypadku zgubienia, jak kradzieży dokumentów. Chodzi o to, by dokumenty nie zostały wykorzystane np. do wyłudzeń.
 • Powiadomienie polega na złożeniu w banku wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Pisemne potwierdzenie przyjęcia dyspozycji może być wydawane na życzenie klienta. Niektóre banki pobierają opłatę za zastrzeżenie dokumentów.

Jeśli dokumenty zostały skradzione, należy zgłosić przestępstwo policji.

 • Najlepiej w tym celu pójść do komisariatu lub komendy w pobliżu miejsca, w którym doszło do kradzieży. Policjant przyjmujący zgłoszenie poprosi o podanie przybliżonej godziny kradzieży, miejsca, okoliczności, podejrzeń co do sprawcy. Sporządzi protokół. Wystawi także potwierdzenie zawiadomienia o kradzieży.

Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o kradzieży, zagubieniu lub zniszczeniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały.

 • Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów (czasami wystarczy jeden wniosek - o wydanie wtórnika - na którym zaznaczamy przyczyny jego złożenia).

Dowód osobisty

 • Zawiadomienie o utracie dowodu osobistego zgłasza się w najbliższym urzędzie gminy. Wymaga to osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód. Oświadczenie musi zawierać: imię (imiona), adres zamieszkania, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki posiadacza utraconego dowodu osobistego, wystawcę dowodu osobistego. Zgłaszający otrzyma zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie i jego dane.
 • W przypadku małoletnich lub ubezwłasnowolnionych - zgłosić utratę dowodu może rodzic, opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd. W przypadku niemożności osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód osobisty, z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej nienadającej się pokonać przeszkody - zawiadomienie może złożyć pełnomocnik (po okazaniu pisemnego pełnomocnictwa). Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwej gminy.
 • Osoba, która znalazła własny dowód osobisty zgłoszony jako utracony, jest obowiązana do niezwłocznego zwrócenia go organowi, który wydał ten dokument. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, policji albo właścicielowi.
złodziej, jak chronić się przed złodziejami
Starajmy się cenne przedmioty przetrzymywać w bezpiecznych miejscach, tak aby nie były na widoku i nie kusiły potencjalnego złodziaja 123 rf

Paszport

 • Utratę paszportu należy zgłosić w jednym z punktów paszportowych (za granicą - w punkcie konsularnym). Tam spisane zostaje oświadczenie o utracie, opisujące okoliczności kradzieży czy zagubienia. Przy składaniu wniosku o nowy paszport należy przedłożyć posiadane dokumenty na potwierdzenie okoliczności utraty dotychczas posiadanego paszportu (oświadczenie o utracie, zaświadczenie otrzymane z policji, placówki kontroli granicznej, oświadczenia świadków).
 • Nie ma możliwości pobrania wniosku o wydanie dokumentu paszportowego ze strony internetowej ani przesłania go pocztą elektroniczną. Składany wniosek musi być oryginalnym drukiem pobranym w organie paszportowym ze względu na konieczność zachowania określonych "parametrów technicznych" wniosków paszportowych.
 • Uwaga! Jeśli paszport został utracony lub zniszczony - cena nowego zostaje podwyższona o 200 proc. a na nowy dokument można czekać do 2 miesięcy.

Prawo jazdy

 • O utracie prawa jazdy należy poinformować wydział komunikacyjny właściwego urzędu. Robi się to zwykle łącznie ze złożeniem wniosku o wydanie wtórnika. Wniosek najlepiej pobrać osobiście w urzędzie - ze względu na konieczność zachowania określonych "parametrów technicznych".

Dowód rejestracyjny pojazdu

 • Zawiadomienie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu i wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał nam dowód. Wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu. Po złożeniu wniosku o wydanie urząd dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na 30 dni.

Książeczka wojskowa

 • O utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej trzeba osobiście zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień (właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące). Zawiadomienie o utracie książeczki wojskowej Wojskowy komendant uzupełnień wyda również duplikat książeczki wojskowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie