Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2022. Jak wygląda statystyka wypadków na drogach? Ponad 6200 kierujących na podwójnym gazie

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Niestety część osób, które zostały ranne wskutek wypadków, za kilka dni do miesiąca mogą się okazać ofiarami śmiertelnymi, ale miejmy nadzieję, że tak nie będzie - przekazał nam komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
- Niestety część osób, które zostały ranne wskutek wypadków, za kilka dni do miesiąca mogą się okazać ofiarami śmiertelnymi, ale miejmy nadzieję, że tak nie będzie - przekazał nam komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji fot. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Za nami pierwsze tygodnie wakacji. To zawsze newralgiczny moment dla funkcjonariuszy policji - szczególnie tych w drogówce. Chociaż nie widzimy znaczącej poprawy sytuacji na polskich drogach - od 24 czerwca do 1 lipca życie straciło już niemal 100 osób - to można mówić o progresie. O przedstawienie najnowszych statystyk zdarzeń dotyczących początku wakacji, ale również pierwszego półrocza bieżącego roku poprosiliśmy kom. Robert Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

24 czerwca z dniem zakończenia roku szkolnego cały kraj wszedł w sezon wakacyjny. Dla policjantów to okres wzmożonych działań, bowiem to właśnie sezon wakacyjny to ten, w którym znacznie częściej funkcjonariusze muszą przypominać o bezpieczeństwie na drogach.

Niestety statystyki potwierdzają, że liczba wypadków drogowych wzrasta właśnie w okresie wakacyjnym. Stwarzanie zagrożenia i łamanie przepisów drogowych to nie tylko domena kierujących pojazdami. Letniej fantazji dają się również ponieść rowerzyści czy użytkownicy popularnych dzisiaj hulajnóg elektrycznych. Sprawdziliśmy, jak wyglądają statystyki wypadków drogowych w pierwszych tygodniach wakacji.

Czy początek sezonu wakacyjnego jest bezpieczniejszy niż w poprzednich latach

Od momentu rozpoczęcia wakacji 24 czerwca do 10 lipca na polskich drogach doszło do 1210 wypadków. Na ich skutek zginęło już 99 osób. Warto jednak zestawić te liczby ze statystykami z 2021 i 2020 roku. W poprzednim sezonie w tym samym okresie doszło do 1418 wypadków drogowych, które zebrały żniwa w postaci aż 149 ofiar śmiertelnych. W tym samym czasie dwa lata temu doszło do 1424 wypadków, w których zginęło 132 osób.

- Trzeba jednak pamiętać, że są to dane wstępne, bo wszyscy wiemy jak wygląda definicja wypadku drogowego. Niestety część osób, które zostały ranne wskutek wypadków, za kilka dni do miesiąca mogą się okazać ofiarami śmiertelnymi, ale miejmy nadzieję, że tak nie będzie - przekazał nam komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Zauważył również, że liczba wykroczeń drogowych w wspomnianym okresie znacznie spadła w porównaniu do dwóch poprzednich sezonów.

- Chciałbym zaznaczyć, że ten rok też jest specyficzny - dodał komisarz. - Mówimy o sytuacji międzynarodowej i bardzo dużym udziale chociażby pieszych, oczywiście kierujących pojazdami też, ale wiemy chociażby z danych Straży Granicznej, że z wschodu przeszło przez naszą granicę ponad 3 miliony osób - komentował komisarz Opas.

Dlatego warto podkreślić, że pomimo nadmiarowej liczby uczestników ruchu, związanej z przyjęciem do Polski uchodźców z Ukrainy, policjantom udało się opanować sytuację, a zarówno statystyka wypadków drogowych, jak i ofiar śmiertelnych tych zdarzeń spadła.

Ranni w wypadkach

Jak przekazał nam komisarz wskutek wypadków w trakcie pierwszych tygodni wakacji rannych zostały 1433 osoby, to niemal o 200 mniej niż w dwóch poprzednich latach w tym okresie. W 2021 roku było to 1632 osób. W 2020 roku 1627 osób.

Pijani uczestnicy ruchu

Komisarz Robert Opas przekazał polskatimes.pl, że w przeciągu okresu od 24 czerwca do 10 lipca na zatrzymano 6200 uczestników ruchu na tak zwanym "podwójnym gazie". Kom. Opas podkreślił jednak, że ta statystyka nie dotyczy tylko kierujących na przykład autami, a również rowerzystów czy użytkowników hulajnóg elektrycznych. Zaznaczył również, że ta statystyka "rozkłada się po połowie".

Bezpieczeństwo na drogach w pierwszym półroczu 2022 roku

W pierwszym półroczu 2022 roku "ujawniono" 48 467 "nietrzeźwych" uczestników ruchu. - przekazał nam kom. Robert Opas. - Kierujący pojazdami, będący pod wpływem alkoholu spowodowali przez te pół roku 628 wypadków. Jest to dużo mniej niż w pierwszym półroczu roku ubiegłego roku - zaznaczył.

W pierwszej połowie 2021 roku pijani spowodowali 730 wypadków. W pierwszym półroczu 2022 wskutek tych wypadków życie straciło 58 osób, czyli o 33 mniej niż miało to miejsce rok temu. Spadła też liczba rannych w wypadkach spowodowanych przez kierujących pojazdami pod wpływem. W pierwszym półroczu bieżącego roku było to 777 osób, czyli o 115 mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Spadła liczba kolizji drogowych

Komisarz Robert Opas podkreślił, że statystyki za pierwsze sześć miesięcy 2022 roku pokazują, że spadła również liczba kolizji drogowych. - Z prawie 200 tysięcy w 2021 roku, w tym roku mamy 20 921 zdarzeń mniej, czyli 178 948, a to jest ponad 10 proc. spadek- poinformował nas policjant.

Pierwsze efekty podniesienia cen taryfikatora mandatów

- Przypominam, że taryfikator na prawdę wzrósł, jeżeli chodzi o te najwyższe kwoty, w tych najpoważniejszych wykroczeniach. To między innymi znacznie przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h, nieprawidłowe wyprzedzanie, wjazd za zapory np. na przejeździe kolejowym czy właśnie kolizje drogowe - przekazał policjant. Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od stycznie bieżącego roku.

Od wejścia zaostrzenia kar w życie policjanci wręczyli 1 mln 513 tys. przypadków. Kom. Opas zaznacza jednak, że policjanci posługują się tak zwaną statystyką ujawnionych wykroczeń, co znaczy, że ujęte są w niej przypadki pouczeń oraz wnioski o ukaranie. W pierwszym półroczu 2021 roku przyznano 1 mln 637 tys. osób. - Czyli mamy spadek przyznanych mandatów o 7 proc. - powiedział komisarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2022. Jak wygląda statystyka wypadków na drogach? Ponad 6200 kierujących na podwójnym gazie - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska