Wakacje w Hiszpanii – kierunek Majorka i Teneryfa!

Materiał informacyjny TUI
Hiszpania uchodzi niemal za synonim wakacyjnego wypoczynku. Jest tu wszystko: bajeczne plaże, wielka historia, odrobina egzotyki, niesamowite imprezowe miejscówki, morze, ocean i zapierające dech krajobrazy górskie. Hiszpania to jednak nie tylko półwysep – należą do niej również wyspy, wśród których prawdziwymi gwiazdami są Majorka i Teneryfa.

Uwielbiona przez urlopowiczów z całego świata Hiszpania należy do nielicznej grupy krajów, które łączą w sobie piękno, bezustanny dostęp do słońca, wyśmienitą kuchnię i żywą kulturę. Jednak tym, co naprawdę odróżnia Hiszpanię od reszty europejskich państw, jest obfitość wysp rozsypanych na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. Każdy z tych skąpanych w słońcu skrawków lądu posiada swoją unikalną przyrodę, odrębną historię i dobrze zakonserwowaną kulturę. Jeżeli oczekujesz odrobiny egzotyki na naszym europejskim gruncie, zachęcamy do spędzenia kilku dni na Teneryfie lub Majorce. O to, co naszym zdaniem, warto tam zobaczyć i przeżyć.

Majorka — wyspa słońca

Majorka to nie tylko słońce i plaże. To mnóstwo ciekawych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić. Wpisz zwiedzanie w plan swoich wakacji na Majorce - zobaczysz, że nie będziesz żałować!

Deià – harmonia z naturą i muzyka
Jeżeli jedyne, o czym marzysz to odrobina ciszy i spokoju w pięknych okolicznościach przyrody, Deià będzie prawdziwą oazą dla twojej skołatanej duszy. Ta cudowna wioska wzniesiona została u podnóża góry Puig del Teix wśród wysokich cyprysów i bujnych palm. Tym, co ujmuje w szczególny sposób, jest niezwykła harmonia między miejscową architekturą i otaczającym ją światem. Dominuje piaskowiec o charakterystycznym miodowym kolorze i wąskie uliczki z wszechobecnymi migdałowcami i kwiatami. Odwiedzając Deię warto zajrzeć do tutejszego Muzeum Archeologicznego założonego przez Williama Waldrena – amerykańskiego archeologa, który zakochał się w tym miejscu, tak jak zakochasz się ty. Warto wspiąć się na szczyt Puig del Teix – nagrodą będzie oszałamiający widok na góry Tramuntana. Co ciekawe, Deià to miasto sztuki – zwłaszcza muzyki. Odwiedzając jeden z tutejszych lokali możesz trafić na występ interesującego, czasem nawet dość znanego muzyka…

Valldemossa – cichy skarb Majorki
W kategorii „najpiękniejsze miasteczka Majorki” Valldemossa miałaby mocne szanse na podium. To ciche i bardzo tradycyjne miejsce położone jest u stóp pasma górskiego Tramuntana. Turyści zachwycają się białymi domami, wąskimi uliczkami i bujną roślinnością. Jedną z największych atrakcji Valldemossy jest Real Cartuja de Valldemossa, klasztor kartuzów pierwotnie założony jako rezydencja królewska. Dzięki żyznej ziemi miasteczko bogate jest w drzewa oliwne i migdałowe. Tutejsze zalesione wzgórza gwarantują doskonałe środowisko do pieszych i rowerowych wycieczek. Coś dla siebie znajdą tu również zwolennicy wspinaczki skałkowej.

Capdepera — spuścizna cesarstwa rzymskiego
Fanów historii zachęci pewnie fakt, że w Capdeperze znajduje się największa forteca na całej wyspie. Co więcej, historia budowli sięga jeszcze czasów cesarstwa rzymskiego. Tak jest, pierwszy był rzymski zamek, który następnie został rozbudowany przez Maurów, zniszczony przez chrześcijan, a następnie odbudowany w XIV wieku przez Hiszpanów. Zgodnie z dekretem króla Jaime II z 1300 roku miał chronić mieszkańców wyspy przed atakami piratów. Jedna z legend mówi, że przed najeźdźcami uratowała niegdyś wyspę umieszczona na blankach twierdzy ikona Matki Boskiej. Z tej okazji każdego lipca odbywa się w Capdeperze wielka uroczystość. Warto tam wtedy być.

Es Pontás – plaża idealna
Okej, czas opuścić miasteczka i udać się na plażę – przecież o tym właśnie marzyłeś wybierając azymut na Majorkę. Jeśli możemy wskazać plażę idealną, będzie nią na pewno szeroka, piaszczysta zatoka Cala Llombards. To wspaniałe miejsce otoczone jest skałami Cala Llombards, które przypominają nieco norweskie fiordy (jest tu jednak zdecydowanie cieplej niż na północy kontynentu). Głównym punktem naszej wycieczki jest wyspa Es Pontás. Miliony lat temu była to lita skała, jednak siła morza zrobiła swoje i dziś jest to gigantyczna brama do… raju! Przybądź, ujrzyj, poczuj i zakochaj się.

Serra Tramuntana – piesze wycieczki wśród ogrodów tarasowych
Byliśmy na plaży, czas wybrać się w góry. Sierra de Tramontana to pasmo górskie biegnące wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Majorki. Jego długość to 90 km, a szerokość – 15 km. Obejmuje ono aż 18 gmin i zajmuje blisko 30% wyspy. Od zawsze panowały tam trudne warunki – miejscowi przez wieki borykali się z deficytem wody. Jednak potrzeba jest matką wynalazku, zatem starożytni stworzyli sieć kanałów wodnych, całkowicie przekształcając tym samym ukształtowanie terenu. Sierra de Tramontana to niezwykły krajobraz rolniczy obfitujący w ogromną liczbę tarasów, młynów wodnych i budowli z kamienia. Miejscowe wzgórza pysznią się bogactwem plantacji drzew oliwnych i migdałowych, pomarańczy, pomidorów i winogron. Poszukiwacze historii znajdą tutaj starożytne budynki „case de neu” służące ongiś do... przechowywania śniegu. Pieszym wycieczkom sprzyjają wąwozy Torrent de Pareis i Biniaraix, góry Galatzó, Tomir i Massanella. Wizyta tutaj to niezwykła randka z historią i naturą w jej najlepszej odsłonie.

Teneryfa — ocean, lasy i Gwiezdne Wojny

Teneryfa to wyspa, która zachwyci Cię swoją różnorodnością, wszechobecną naturą oraz zapierającymi dech widokami. Oto kilka ciekawych miejsc na Teneryfie, które mogą Ci się spodobać.

Masca, Teno – skarb piratów
Masca to miejsce absolutnie wyjątkowe – zarówno pod kątem lokalizacji, jak i historii. Jego populacja liczy sobie obecnie około 120 osób. Miejscowi mieszkają w domach rozsypanych wśród imponujących skał. Wioska owiana jest legendami. Według jednej z nich osadę tę założyli piraci, którzy zakopali swój skarb gdzieś w tutejszych górach. Czy odważysz się go poszukać? Główną atrakcję tego miejsca stanowi malowniczy wąwóz ciągnący się przez 5848 metrów. Jego głębokość to z kolei niemal 1300 metrów, zatem uważaj, gdzie stąpasz! Proponujemy długi spacer wzdłuż potoku obrośniętego z obu stron endemiczną roślinnością. Po odkryciu wszystkich tajemnic tego niezwykłego miejsca warto spocząć i posilić się w jednej z lokalnych knajpek.

Playa de las Teresitas – skrawek Sahary
Wystarczy wyjechać 7 km na wschód od Santa Cruz de Tenerife, by dotrzeć do Playa de las Teresitas – jednego z najlepszych miejsc na całej Teneryfie, w którym możesz wynająć domek. Co ciekawe plaża, która rozciąga się u podnóża pasma górskiego Anaga Teresitas nie powstała w wyniku działania sił natury, lecz jako efekt ciężkiej pracy miejscowej ludności. Złoty piasek sprowadzono aż z Sahary w 1973 roku! Pas przybrzeżny chroniony jest przed dużymi falami przez długą tamę. W wyniku postawienia tej konstrukcji temperatura tutejszej wody stała się nieco wyższa niż na pozostałych obszarach. Playa de las Teresitas dysponuje wszelkimi udogodnieniami: jest tu parking, punkt pierwszej pomocy, toalety, prysznice i restauracje serwujące świeże owoce morza.

Chinamada – skalne domy Guanczów
Jeżeli poszukujesz spektakularnych górskich krajobrazów, koniecznie powinieneś odwiedzić Montañas de Anaga. Czekają tu na ciebie głębokie doliny, porośnięte wawrzynem grzbiety i pewna malownicza wioska… Mowa o miejscowości Chinamada, której historia sięga czasów, kiedy jeszcze obszar ten zamieszkiwali Guanczowie. Rdzenni mieszkańcy Teneryfy zasiedlali miejscowe jaskinie, co doskonale widać dzisiaj w domach będących połączeniem klasycznych budynków i tworów skalnych. Wioska pełna jest niewielkich tarasów, które nadają temu miejscu wyjątkowego uroku. Chinamada to również zapierające dech widoki na zlewające się z oceanem wąwozy. Jest to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na całej wyspie.

Park Narodowy Teide – spacerując po Księżycu
Park Narodowy Las Cañadas del Teide rozciąga się wokół ośnieżonego szczyt wulkanu Teide – najwyższej góry Hiszpanii (3718 m.n.p.m.). Jest to miejsce z wszech miar niezwykłe. Mniejsze i większe wulkany oraz szczyty górskie wyrastają z krateru o średnicy 9 km. Ten księżycowy krajobraz utworzony z wystygłej lawy, zwietrzałych skał i liczących sobie miliony lat kraterów pozwoli ci czuć się jak na planie filmu science fiction – na przykład Gwiezdnych Wojen, których niektóre sceny kręcone były właśnie tutaj!

Park Narodowy Corona — lasy, lasy, lasy...
Corona Forestal to około 50 tysięcy hektarów bezkresnych lasów – jest to zarazem największy chroniony obszar na terenie Wysp Kanaryjskich. Oprócz strzelistych sosen, drzew laurowych oraz endemicznych gatunków roślin i zwierząt, znajdziesz tutaj tajemnicze wąwozy, a w jednym z nich cudowny wodospad Barranco Del Rio. Corona Forestal to raj dla miłośników aktywności outdoorowych.

Zdecydowany na wakacje w Hiszpanii? Sprawdź ofertę firmy TUI: https://www.tui.pl/wypoczynek/hiszpania

Podróże w dobie COVID-19

Chcąc odwiedzić Majorkę nie trzeba, póki co wykazywać się wynikami testu na obecność koronawirusa. Inaczej jest z Teneryfą. Wjazd na Wyspy Kanaryjskie możliwy jest wyłącznie za okazaniem wyniku testu RT-PCR, RT-LAMP, TMA lub antygenowego wykonanego 72 godziny przed wylotem. Obowiązuje również test dla dzieci od 12 roku życia. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy zwolnieni są z testów. Więcej: https://www.tui.pl/warunki-podrozy

Poszukując biura podróży warto rozejrzeć się za agencją oferującą rozbudowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa oraz ochronę ubezpieczeniową od skutków zakażenia COVID-19. Taką firmą jest TUI.

Dodaj ogłoszenie