Waloryzacja emerytur 2019 r. [TABELA] Sprawdź podwyżki!...

  Waloryzacja emerytur 2019 r. [TABELA] Sprawdź podwyżki! Emerytury i renty w 2019 [16.10.2018]

  sier

  Express Bydgoski

  Aktualizacja:

  Express Bydgoski

  Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na przyszły rok. Uwzględnił wydatki na waloryzację rent i emerytur w 2019 roku na poziomie 103,26 proc. To oznacza,
  1/18
  przejdź do galerii

  Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na przyszły rok. Uwzględnił wydatki na waloryzację rent i emerytur w 2019 roku na poziomie 103,26 proc. To oznacza, że emerytura wzrośnie o 3,26 proc. (brutto). Jak to przekłada się na przykładowe kwoty świadczeń?

  ➤➤ ZOBACZ PRZYKŁADY ➤➤
  (U góry kwota świadczenia - podana w brutto. Na dole - o ile wzrośnie ona po waloryzacji w 2019 roku). ©Archiwum

  Waloryzacja rent i EMERYTUR w 2019 roku. Jaka będzie kwota waloryzacji w przyszłym roku? Rząd podał ją w projekcie budżetu na 2019 r. Szykuje się największa (procentowo) podwyżka rent i emerytur od lat. Sprawdź o ile wzrośnie emerytura i renta. Obliczamy, ile wyniosą świadczenia po podwyżkach w marcu 2019 roku. [Waloryzacja 2019, podwyżka emerytur, wskaźnik waloryzacji 2019]
  Wyliczenia emerytur po waloryzacji 2019 znajdziecie w TEJ GALERII

  W marcu 2019 roku szykuje się najwyższa (procentowo) waloryzacja emerytur i rent od lat. Jak powiedziała na antenie TVP Teresa Czerwińska, minister finansów, rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w przyszłym roku zaplanowane blisko 7 miliardów złotych na waloryzację emerytur i rent.

  Waloryzacja 2019. Jaka podwyżka emerytur i rent?


  W projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok znalazł się wskaźnik waloryzacji rent i emerytur (zostanie ona przeprowadzona jak zawsze w marcu). Ministerstwo Finansów wyznaczyło go na poziomie 3,26 proc. O tyle właśnie wzrosną renty i emerytury. Jakie przełożenie będzie to miało na konkretne kwoty świadczeń?

  Przeczytaj: Emerytury 2019. Jaka waloryzacja w 2019 roku? O ile wzrośnie renta i emerytura? [PRZYKŁADY]

  Emerytury i renty w 2019. Kwoty po waloryzacji


  Sprawdź obliczenia na slajdach zamieszczonych poniżej. Prezentujemy w nich podwyżki dla emerytur/rent w różnej wysokości. Podajemy o ile wzrośnie najniższa emerytura i renta, jak po waloryzacji będzie wyglądać średnia renta w Polsce, na jaką podwyżkę mogą liczyć osoby, które mają rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, itp.:  Waloryzacja rent i emerytur. Ile wypłaci ZUS po podwyżce?


  Na jakiej podstawie Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku? Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji brane są pod uwagę następujące czynniki:
  1. realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację
  2. inflacja w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy


  Jeśli wskaźnik waloryzacji nie ulegnie zmianie we właściwej ustawie budżetowej, to najniższa emerytura (jak również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna) wzrośnie o około 33 złote

  Podwyżka emerytur i rent w 2019 roku


  Jeśli wskaźnik waloryzacji nie ulegnie zmianie we właściwej ustawie budżetowej, to najniższa emerytura (jak również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna) wzrośnie o około 33 złote [obecnie to 1029,80 zł (brutto), kwota urośnie do 1063,37 zł - czyli o 33 złote i 57 groszy]. Netto opisywane świadczenia wzrosną więc z 878,12 zł do 904,67 zł (o 26,55 zł).

  Zobacz galerię

  Dochody budżetu państwa w 2019 roku mają wynieść 386,9 mld zł, a wydatki 415,4 mld zł. Planowany deficyt budżetu państwa to kwota nie większa niż: 28,5 mld zł,. Wśród wydatków uwzględniono, m.in. koszty obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

  Założenia we wstępnym projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok:
  • wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,8 proc.),
  • średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (2,3 proc.),
  • wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent (nominalnie o 6 proc.),
  • wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.).


  opis

  Flesz: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo