Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wały uprzykrzą im życie i innym krośnianom. Mieszkańcy dolnej części Krosna Odrzańskiego nie są przeciwko obwałowaniu, ale mają zastrzeżenia

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego walczą o przesunięcie przebiegu wałów przeciwpowodziowych.
Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego walczą o przesunięcie przebiegu wałów przeciwpowodziowych. Łukasz Koleśnik
Jedno z największych zadań w Krośnie Odrzańskim, okrzyknięte przez burmistrza Marka Cebulę jako inwestycja stulecia, obwałowanie dolnej części miasta sprawia masę problemów, choć nie ruszyła jeszcze budowa wałów. Ten ma przebiegać m.in. przez działki niektórych mieszkańców. Jakby tego było mało, to za wałami znajdzie się wodociąg, który zasila też w wodę mieszkańców górnej części Krosna Odrzańskiego...

Mieszkańcy dolnej części Krosna Odrzańskiego podkreślają, że nie są przeciwko budowie wałów przeciwpowodziowych. Uważają, że zabezpieczenie przeciwpowodziowe jest potrzebne. - Tylko trzeba je zrobić z głową - mówi Łukasz Michniewicz. - Wygląda to tak, jakby osoba projektująca obwałowanie dolnej części miasta korzystała z map Google. Widać, że nikt nigdy tu nie był i dlatego powstały problemy.

Dęby do wycinki

A tych problemów jest całkiem sporo, o czym mówią krośnianie mieszkający wzdłuż ulicy Bohaterów Wojska Polskiego. Nie licząc ruchliwej drogi krajowej, to wybrali sobie spokojne miejsce do mieszkania. I malownicze, gdy zajrzy się do ich podwórek i zobaczy, jak wygląda okolica za domami, gdzie rośnie mnóstwo drzew i rozpościera się widok na łąki.

- Drzewa z czerwonymi oznaczeniami są do wycinki - mówi Krystyna Sławińska. - Jest tu mnóstwo dębów i innych drzew. To płuca dolnego i górnego Krosna Odrzańskiego. Okolica jest naprawdę piękna, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. To stare miasto Krosno. Ten wał ograniczy wszystko...

Ucierpi przyroda, ale nie tylko. - Wały sprawią, że nasza okolica zostanie "zamknięta" - tłumaczy pani Krystyna. - Wał o wysokości czterech metrów spowoduje, że nie będzie tu cyrkulacji powietrza. Teren nie będzie mógł zostać osuszony po deszczach i śniegach. A trzeba pamiętać, że spływają tu wody opadowe z drogi krajowej. Jeśli nikt o tym nie pomyśli, to będzie tutaj jak na jakiś bagnach...

Wały przez ogródki, garaże i... firmę

Mieszkańcy zaznaczają, że bardzo późno dowiedzieli się o przebiegu wałów przeciwpowodziowych. - Dopiero pod koniec stycznia otrzymaliśmy informację od wykonawcy. Z tego co się dowiedzieliśmy, to projekt był gotowy od ponad dwóch lat! - podkreśla Barbara Baniewicz. - Odpowiedzialne za inwestycję Wody Polskie twierdzą, że w lipcu odbyło się spotkanie w formie konsultacji. Nikt o tym nie wiedział... Trudno powiedzieć, czy nasze uwagi by coś zmieniły, bo projekt był już gotowy. Ale chcieliśmy mieć możliwość szybszego zainterweniowania.

A to dlatego, że wał ma przebiegać przez działki, należące do mieszkańców Krosna Odrzańskiego bądź dzierżawione przez nich. - **Mi zabierze część ogródka. Był to teren dzierżawiony z sąsiadami, ale dzierżawa nie została przedłużona - podkreśla pan Łukasz.**

Mieszkańcy wskazują, że jedni będą musieli rozbierać garaże. Innym podstawa wałów podejdzie pod same mury domów! - Proszę sobie też wyobrazić, że ktoś z nas chciałby sprzedać dom i działkę, gdzie wały przeciwpowodziowe mają powstać tak blisko - zauważa Tomasz Hoppen. - Nikt tego nie kupi i wartość naszych nieruchomości leci na łeb!

Co ma powiedzieć Paweł Kasowski, któremu zabezpieczenie przeciwpowodziowe zabierze... część firmy? - Wał będzie przebiegał przez fragment placu manewrowego. Będę musiał wszystko stamtąd zabrać, postarać się upchnąć na pozostałym terenie, usunąć ogrodzenie... - opowiada pan Paweł. - Wszystkie problemy rozwiązałoby przesunięcie wału o 20-30 metrów. Nikt nie musiałby rozbierać garaży, martwić się o ogródki, drzewa.

Krosno Odrzańskie. Inwestycja za 200 mln złotych. Podniesienie zabytkowego mostu i zabezpieczenie przeciwpowodziowe. 12.01.2021:

Rura wodociągu za wałem przeciwpowodziowym?

Okazuje się, że wały przeciwpowodziowe mogą dotyczyć nie tylko kilkudziesięciu mieszkańców dolnej części Krosna Odrzańskiego. A to dlatego, że według projektu rurociąg, zasilający m.in. górną część Krosna Odrzańskiego w wodę, znajdzie się poza obrębem wałów przeciwpowodziowych.

Podczas naszego spotkania z mieszkańcami pojawili się przedstawiciele wykonawcy, firma Budimex. Jeden z krośnian zadał im pytanie. - Załóżmy, że woda pójdzie pół metra do góry i pęknie ten rurociąg, to jak to zostanie naprawione? - dopytywał pan Łukasz. Pracownicy nie potrafili odpowiedzieć i przyznali, że sprawa musi zostać omówiona, zanim w tym miejscu dojdzie do rozpoczęcia prac.

Swój sprzeciw wyraziło też Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne. - Na odpowiednim etapie procedowania dokumentacji zgłosiliśmy sprzeciw i zasugerowaliśmy, że wały muszą obejmować instalacje, które zasilają Krosno Odrzańskie w wodę - mówi prezes KPWK, Aleksander Kozłowski. - W obecnej sytuacji wodociąg znajduje się poza wałami, na stronie zagrożonej, a to jest nie do przyjęcia. Będziemy na ten temat rozmawiać na najbliższym spotkaniu.

Spotkanie z przedstawicielami Wód Polskich

W środę, 3 marca w urzędzie miejskim w Krośnie Odrzańskim odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Wód Polskich, na których będą obecni reprezentanci gminy, KPWK, wykonawcy obwałowania (firmy Budimex) oraz mieszkańcy miasta. Przedstawione mają zostać wszystkie problemy związane z obecnym projektem obwałowania dolnej części Krosna Odrzańskiego.

- Po rozmowach z mieszkańcami chcieliśmy zorganizować spotkanie z Wodami Polskimi - informuje burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. - Liczymy na to, że podczas tego spotkania inwestorowi zostaną przekazane wszystkie uwagi, dotyczące obwałowania dolnej części Krosna Odrzańskiego i w najbliższym czasie zostaną wypracowane rozwiązania.

Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego walczą o przesunięcie przebiegu wałów przeciwpowodziowych.

Wały uprzykrzą im życie i innym krośnianom. Mieszkańcy dolne...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska