Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wariant Delta koronawirusa w Katowicach. Naukowcy z Gyncentrum w Sosnowcu wykryli kolejny przypadek wariantu indyjskiego

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. mat. prasowe
Przeprowadzona w ostatnich dniach przez naukowców z Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu analiza sekwencyjna kolejnych próbek pobranych od pacjentów z województwa śląskiego potwierdziła zakażenie wariantem Delta SARS-CoV-2 u mieszkańca Katowic. Do tej pory naukowcy potwierdzili obecność w regionie kilku szczególnie niepokojących wariantów, takich jak Gamma (brazylijski), Delta (indyjski) oraz Alfa (brytyjski). Ten ostatni jest odpowiedzialny za ok. 90 procent identyfikowanych w badaniu zakażeń.

Kolejny przypadek zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa (Delta) w Katowicach - taką informację przekazali naukowcy z Gyncentrum w Sosnowcu, którzy prowadzą badania i analizę sekwencji próbek pobranych od pacjentów z województwa śląskiego.

- Próbka, w której wykryliśmy wariant Delta, uznawany przez naukowców za wariant alarmowy, została pobrana 7 maja, czyli kilka dni po tym, kiedy potwierdzone zostało ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach - mówi Emilia Morawiec, diagnosta laboratoryjny Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

– Informację o wyniku sekwencjonowania przekazaliśmy wojewódzkiemu sanepidowi, być może dochodzenie epidemiologiczne wykaże, czy zakażenia te mają wspólne źródło - dodaje.

W województwie śląskim wykryto 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Sprawdź najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia z 16 czerwca 2021 Ile przypadków było w twoim mieście i powiecie? Zobacz kolejne plansze - przesuń w prawo. Wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus na Śląsku. Dziś 23 zakażenia m.in. w Katowicach,...

Jak informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, mieszkaniec Katowic zakaził się od sióstr misjonarek.
- Osoba ta jest powiązana z misjonarkami, jest bowiem wolontariuszem który pomaga siostrom zakonnym. Osoba ta znajdowała się wśród 10 innych osób, które zostały objęte kwarantanną i nadzorem. Wolontariusz przebywał w izolacji poza zakonem, we własnym domu pod ścisłym nadzorem sanepidu. Obecnie jest ozdrowieńcem - informuje Alina Kucharzewska.

Badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia regionie śląskim naukowcy z Gyncentrum przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym rozpoczęli pod koniec lutego. Sekwencjonowaniu poddano już 680 próbek SARS-CoV-2.

- To najbardziej reprezentatywne badanie w skali całego kraju. Uzyskane wyniki stanowią cenne źródło wiedzy na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Nasze dane zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie - podkreśla Emilia Morawiec.

Do tej pory naukowcy potwierdzili obecność w regionie kilku szczególnie niepokojących wariantów, takich jak Gamma (brazylijski), Delta (indyjski) oraz Alfa (brytyjski). Ten ostatni jest odpowiedzialny za ok. 90 procent identyfikowanych w badaniu zakażeń. 

Warianty koronawirusa na świecie. Ile ich jest i co o nich w...

- Istnieją liczne dowody na to, że za odnotowany w marcu i kwietniu br. gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w Europie i na świecie odpowiedzialne są głównie nowe warianty SARS-CoV-2. Wśród licznych wariantów SARS-CoV-2 wyodrębniono tzw. warianty alarmowe (Variants of Concern, VOC), charakteryzujące się większą zakaźnością i cięższym przebiegiem zakażenia. Zaliczamy tutaj tzw. wariant brytyjski (B.1.1.7 z jego odmianą B.1.1.7+E484), wariant południowoafrykański (B.1.351), wariant brazylijski (P1) i wariant indyjski (B.1.617.2) - wyjaśnia prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie przeocz

- Wariant brytyjski wykryto po raz pierwszy 15 lutego 2021 r. w powiecie mikołowskim i od tego czasu rozprzestrzenił on się znacząco wśród mieszkańców regionu. Na początku kwietnia w dwóch próbkach pochodzących od mieszkańców Sosnowca i w jednej próbce pochodzącej od mieszkańca Mikołowa stwierdzono obecność kolejnego wariantu alarmowego – wariantu brazylijskiego. Na razie nie obserwujemy nowych przypadków zakażeń tym wariantem, a częstość jego występowania szacujemy na 0.7 proc.  - dodaje wirusolog.

Od  początku pandemii w UE bezpośrednio z powodu COVID-19 zmarło ponad 700 000 pacjentów, a w Polsce według oficjalnych danych ponad 75 000. 

- Jedyną, skuteczną linią obrony przed szerzeniem się zakażeń wariantami alarmowymi jest stały, szeroki monitoring w celu wykrywania ognisk zakażeń w zarodku oraz powszechne szczepienia, by jak najszybciej osiągnąć odporność populacyjną, a przez to uniemożliwić wirusowi rozprzestrzenianie się - podkreśla prof. Wąsik.

Projekt obejmujący sekwencjonowanie wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego jest częścią programu pt. Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 poprzez doposażenie laboratorium Gyncentrum Sp. z o.o. w specjalistyczny sprzęt do analizy sekwencyjnej wirusa. Wartość dofinansowania, jakie Gyncentrum otrzymało na ten cel to ponad 4,5 mln zł.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wariant Delta koronawirusa w Katowicach. Naukowcy z Gyncentrum w Sosnowcu wykryli kolejny przypadek wariantu indyjskiego - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska