Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wariant niemiecki

CZESŁAW WACHNIK
Wcześniej opisywaliśmy trasy do Chorwacji i do Włoch. Pora wybrać najlepszą trasę do Hiszpanii.

Uwagi

We wszystkich wspomnianych krajach obowiązuje limit zawartości alkoholu we krwi do 0,5 promila, a w Szwajcarii do 0,8 promila.
Dzieci do 12 lat (we Francji do 10 lat) trzeba wozić na tylnym siedzeniu, także zapięte pasami. Wyposażenie obowiązkowe stanowią: gaśnica, apteczka i trójkąt ostrzegawczy.

Choć do hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego jest dosyć daleko, to dociera tam coraz więcej polskich turystów. Hiszpania słynie ze wspaniałych zabytków, plaże ma czyste i zadbane, woda w morzu jest ciepła, a ceny - na ogół niższe niż we Włoszech.
Wybierzmy się do Walencji, znanej miejscowości turystycznej, leżącej między Barceloną a Malagą. Z Ziemi Lubuskiej do Walencji jest około 2.300 km. Dlatego w drodze niezbędny będzie nocleg. Proponujemy go zaplanować we Francji. W tanim hotelu, np. Formuły 1 lub podobnym, dwie, a nawet trzy osoby wyśpią się za równowartość około 150 zł.

Wariant niemiecki

Do Hiszpanii jedziemy przez Niemcy i Francję. Po przekroczeniu granicy zachodniej (w Jędrzychowicach pod Zgorzelcem lub na przejściu Zasieki -Forst) kierujemy się na Drezno, a dalej autostradą A 72 na Chemnitz, a dalej na Hof i Norymbergę. Jednak do tego ostatniego miasta nie dojeżdżamy. Norymberga jest jednym z ważniejszych miast Niemiec, stąd też krzyżuje się tu kilka autostrad (A 6, A 9, A 3, A 73). Zatem niemal na pewno natrafimy na duże korki. To niekiedy oznacza nawet wielogodzinne oczekiwanie. Doświadczyłem tego, jadąc przed laty do Genewy. Dlatego po wjechaniu na A 9 za Hofem kierujemy się na Bamberg i Würzburg, a następnie na Heilbronn. To doskonała autostrada - jak zresztą wszystkie niemieckie - która jest jednak stosunkowo mało obciążona. Z Heilbronnu musimy, niestety, jechać w kierunku Karlsruhe, ważnego ośrodka przemysłowego, co może oznaczać tłok na trasie.
Z Karlsruhe autostradą A 5 kierujemy się na Baden-Baden i Freiburg, aby - tuż przed granicą ze Szwajcarią - w Ottmarsheim przekroczyć granicę niemiecko - francuską. Dalej jedziemy do Mulhouse. W okolicach tego miasta lub dalej w rejonie Besançon - należy poszukać hotelu. Mając za sobą 12 lub nawet więcej godzin jazdy, koniecznie trzeba odpocząć.
Następnego dnia ruszamy autostradą A 6 na Lyon, aby przez Orange, Nimes, Montpellier i Perpignan dojechać do Perthus. Tam przekraczamy granicę francusko-hiszpańską. Możemy jej zresztą niemal nie zauważyć. Nadal bowiem jadąc autostradą A 9, kierujemy się na Barcelonę, by - omijając ją - przez Tarragonę i Castello dotrzeć do Walencji. Między Tarragoną a Walencją rozciągają się dziesiątki miejscowości turystycznych ze wspaniałymi plażami. Nie powinno być kłopotu ze znalezieniem miejsca wypoczynku.
Godny rozważenia jest przejazd przez Szwajcarię. Wtedy trzeba będzie za 40 franków (nieco ponad 100 zł) kupić winietę, upoważniającą do podróżowania po autostradach przez rok; innych winiet nie ma. Za to zaoszczędzimy na opłatach za autostrady francuskie od Mulhouse do Lyonu. Zatem koszty okażą się podobne.

Wariant szwajcarski

Przy wariancie szwajcarskim dojeżdżamy w Niemczech do Heilbronnu, ale zamiast jechać na Karlsruhe skręcamy na Stuttgart. Po minięciu tego miasta i przekroczeniu granicy w Schaffhausen - jedziemy w stronę Zurichu, Berna, Lozanny i Genewy. Cały czas poruszamy się doskonałymi autostradami szwajcarskimi. Z Genewy wyjeżdżamy na - już francuski - Lyon, a dalej, opisaną poprzednio trasą, do Walencji.
Jadąc przez Szwajcarię, pokonamy podobną ilość kilometrów, co w poprzednim wariancie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska