Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty dla grafficiarzy

Artur Matyszczyk
Przemek Wlazeł, Sylwia Derkacz i Dawid Sadkowski jako pierwsi zabrali się za malowanie ściany
Przemek Wlazeł, Sylwia Derkacz i Dawid Sadkowski jako pierwsi zabrali się za malowanie ściany fot. Paweł Janczaruk
Łamanie stereotypu grafficiarza chuligana i wandalisty - to cel projektu polsko-niemieckiego, jaki ruszył w galerii Ratusz.

Dla młodych to nie tylko zwykłe malowanie po ścianach. To pasja, styl życia. Barwne przedstawianie własnego wnętrza. Niestety dla wielu wciąż graffiti nie jest sztuką a aktem wandalizmu. Dlatego, żeby zmienić to spojrzenie na działalność młodych przedstawiciele galerii Ratusz postanowili zorganizować projekt polsko-niemiecki dotyczący tej dziedziny sztuki współczesnej. Duża ilość osób, które zgłosiły się na warsztaty plastyczne pokazuje, że pomysł jest jak najbardziej trafiony.

- Spotkania są otwarte dla wszystkich. Mogą także przyjść ludzie starszego pokolenia, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie. Wszyscy chcący spędzić wakacje twórczo - zachęca Waldemar Pawlikowski z galerii.

.

Główne założenie projektu to pogłębienie warsztatowej wiedzy o graffiti. Ale także, a może przede wszystkim, przełamanie niekorzystnych stereotypów kojarzących się z tą dziedziną życia młodzieży. - Grafficiarz to nie chuligan, nie wandalista - stawia sprawę jasno Pawlikowski. - Nasza akcja jest także pretekstem do spotkań i poznania rówieśników z Niemiec, przełamania barier poprzez sztukę.

Co ciekawe na warsztatach zyskają nie tylko jego uczestnicy. Ale wszyscy gubinianie. Jak to możliwe?

- Efekty naszej dwumiesięcznej pracy będzie można podziwiać w centralnych punktach miasta. Prace wywiesimy w formie bilboardów - wyjaśnia wątpliwości Pawlikowski.

Sami młodzi uczestnicy warsztatów już wypowiadają się o projekcie w samych superlatywach. - Ale to normalne - nie dziwi się prowadzący zajęcia Przemek Wlazeł. - Takie spotkania są potrzebne. Choćby dlatego, żeby w tym małym mieście dzieci miały się czym zająć. Niech przychodzą i malują. Starszym pewnie już się nie wytłumaczy, że graffiti to sztuka. Ale młodzi powinni zrozumieć, że liczy się kreatywność. My chcemy ją pobudzić. Lepiej robić coś swojego, niż kopiować.

Projekt został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, z programu młodzież w działaniu, w kwocie 5 tys. Euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska