Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto tam jechać. Przy popularnej lubuskiej ścieżce rowerowej w okolicy Nowej Soli pojawiła się nowość

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Członkowie Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie przygotowali i zamontowali siedem tablic informacyjnych wzdłuż ścieżki rowerowej Kolejna rower w Konotopie i Kolsku
Członkowie Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie przygotowali i zamontowali siedem tablic informacyjnych wzdłuż ścieżki rowerowej Kolejna rower w Konotopie i Kolsku Krzysztof Hojka
Obok tych tablic warto się zatrzymać. Stanęły przy popularnej ścieżce rowerowej Kolej na rower. Promują wiedzę na temat Kolska i Konotopu. Tych ciekawostek nie znają nawet wszyscy mieszkańcy, a co dopiero turyści.

Ścieżka Kolej na rower. Nowość

Członkowie Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie opracowali i zamontowali siedem tablic informacyjnych. Stanęły w Kolsku i Konotopie przy ścieżce rowerowej Kolej na rower.

Warto je zobaczyć zwłaszcza niedzielę, 31 lipca, bo od godziny 16 Polanie organizują wystawę lokalnych pamiątek połączoną z promocją nowych tablic na dworcu PKP w Konotopie.

– Dzięki tablicom można dowiedzieć się, że istniał u nas ważny węzeł kolejowy. Działał jak prężne przedsiębiorstwo. To nie był tylko przystanek. Pracowało tutaj dużo ludzi – opowiada Krzysztof Hojka. – W Konotopie można na tablicach zobaczyć fotografie dworca z czasów niemieckich i lat 70. ubiegłego wieku, kiedy linia nr 371 była czynna.

Członkowie Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie przygotowali i zamontowali siedem tablic informacyjnych wzdłuż ścieżki rowerowej Kolejna rower w Konotopie i Kolsku

Warto tam jechać. Przy popularnej lubuskiej ścieżce rowerowe...

Ścieżka Kolej na rower. Siedem nowych tablic

Na tablicach umieszczono też najważniejsze informacje z historii obu miejscowości. – Nawet nie wszyscy mieszkańcy znają historię czarownic z Kolska. W znanym na całym świecie Salem wykonano dwadzieścia wyroków, a w Kolsku spalono na stosach ponad 40 osób – przypomina K. Hojka.

Tablice promują historię lokalnych miejscowości. To dzieje się dzięki członkom SGE Polanie, którzy kolekcjonują różne pamiątki związane z okolicą i postarali się o wsparcie starostwa powiatowego w Nowej Soli na realizację planu.

– Dziękujemy pani staroście i pracowników starostwa za pomoc w realizacji tego projektu. Myślę, że nie jeden turysta się zatrzyma i poczyta, dowie się więcej na temat Konotopu i Kolska. To małe miejscowości, ale wbrew pozorom ich historie są zaskakujące – podkreśla pan Krzysztof.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska