Watykan nałożył zakazy na bpa Stefana Regmunta

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Bp Stefan Regmunt był ordynariuszem zielonogórsko-gorzowskim w latach 2008-2015. Od kilku lat jest biskupem seniorem. Jarosław Miłkowski
Zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych, zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski - takie m.in. zakazy ze Stolicy Apostolskiej dostał bp Stefan Regmunt, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski.

W piątek 25 czerwca w południe opublikowany został komunikat prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka dotyczący - jak brzmi jego tytuł - sygnalizowanych zaniedbań biskupa Stefana Regmunta:

„Wypełniając prośbę Stolicy Apostolskiej informuję, że działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta następujące decyzje:
- zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej;
- zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski;
- nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich” - brzmi dokument podpisany przez abpa Wojciecha Polaka, który jest też delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komunikat prymasa Polaka przekazała kuria zielonogórsko-gorzowska:
„Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska przyjmuje do wiadomości decyzje Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do nich w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Przepraszamy tych, którzy doznali krzywdy na skutek zaniedbań, o jakich mowa w komunikacie Delegata KEP. Ufamy, że tego rodzaju sytuacje nie powtórzą się w przyszłości. Jednocześnie informujemy, że diecezja zielonogórsko-gorzowska nie jest upoważniona do komentowania i udzielania wyjaśnień na temat postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską” - informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Stefan Regmunt był ordynariuszem zielonogórsko-gorzowskim w latach 2008-2015. Od kilku lat jest biskupem seniorem.

Czytaj również:
Zmiany w parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach będą nowi księża?

WIDEO: Gorzów: kalendarium największego pożaru w dziejach miasta. Tak rok temu, 1 lipca, płonęła katedralna wieża

Wideo

Dodaj ogłoszenie