Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wawel to symbol i zabytek (zdjęcia)

(pij)
fot. Piotr Jędzura
Wawel był najprawdopodobniej jednym z ośrodków władzy plemienia Wiślan na przełomie VIII i IX wieku. Pierwsze odnalezione szczątki po budowlach drewnianych na wzgórzu wawelskim pochodzą z IX w., a kamienne z XI w.

[galeria_glowna]
Wawel to najbardziej rozpoznawalny polski zamek. W Krakowie idąc wzdłuż Wisły widok zamku zachwyca swoim majestatem, pięknem i połączeniem wielu epok architektonicznych w jednej budowli.

Biskupstwo krakowskie powstało w 1000 r. Wtedy powstała katedra. Na przełomie lat 1038 i 1039 do Polski wrócił Kazimierz Odnowiciel. Kraków staje się stolicą Polski. W XI w. rusza budowa katedry hermanowskiej.
W 1305 lub 1306 pożar trawi katedrę. Mimo to udaje się w niej koronować Łokietka. Zaraz rusza budowa trzeciej katedry. Istnieje ona do dziś. Łokietek to pierwszy król pochowany na Wawelu.

Za ostatnich Jagiellonów Wawel niesamowicie się rozwija. Przebudowano siedzibę królewską. Powstaje wspaniały zamkowy dziedziniec. W salach pojawiają się słynne arrasy gromadzone przez Zygmunta Augusta.
Kolejny pożar niszczy północno-wschodnią część zamku. Z przebudowy po pożarze zostały schody Senatorskie i kominek w sali Pod Ptakami. To już jednak trudny okres dla zamku.

Podczas II wojny światowej Wawel był stał się przymusową siedzibą generalnego gubernatora Hansa Franka. Wtedy też z zamku zostały skradzione bezcenne zabytki.

Wawel przetrwał i dziś jest symbolem oraz atrakcyjnym zabytkiem Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska