Wawrzyny literackie i naukowe przyznane. W zielonogórskiej bibliotece odbyła się gala. Zobacz zdjęcia

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Lubuskie Wawrzyny to nagrody, które mają rangę uznaną w kraju. W czwartek wieczorem w WIMBP w Zielonej Górze odbyła się 28 gala Wawrzynów Literackich i jednocześnie 17. Wawrzynów Naukowych. Zaczęła się od chwili ciszy dla Ukrainy. Na zdjęciu zwycięzca konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza Alfred Siatecki, dawny wieloletni dziennikarz Gazety Lubuskiej
Lubuskie Wawrzyny to nagrody, które mają rangę uznaną w kraju. W czwartek wieczorem w WIMBP w Zielonej Górze odbyła się 28 gala Wawrzynów Literackich i jednocześnie 17. Wawrzynów Naukowych. Zaczęła się od chwili ciszy dla Ukrainy. Na zdjęciu zwycięzca konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza Alfred Siatecki, dawny wieloletni dziennikarz Gazety Lubuskiej Mariusz Kapała / GL
Udostępnij:
W czwartkowy wieczór w sali im. Janusza Koniusza zielonogórskiej biblioteki im. C.K. Norwida odbyło się podsumowanie 28. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki oraz 17. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy.

Wawrzyny w Zielonej Górze. Najważniejsze nagrody przyznane

O tym, że przyznanie Wawrzynów to uroczystość, która jest świętem tych, co piszą, wydają, a także tych, co czytają oraz to ukłon dla środowiska literackiego i naukowego, mówił dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Buck. Można było usłyszeć także, że Wawrzyny Lubuskie mają rangę ogólnopolską i jest to jeden z niewielu konkursów, w których zwycięzcy otrzymują nagrody finansowe.

Lubuskie Wawrzyny to nagrody, które mają rangę uznaną w kraju. W czwartek wieczorem w WIMBP w Zielonej Górze odbyła się 28 gala Wawrzynów Literackich i jednocześnie 17. Wawrzynów Naukowych. Zaczęła się od chwili ciszy dla Ukrainy. Na zdjęciu zwycięzca konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza Alfred Siatecki, dawny wieloletni dziennikarz Gazety Lubuskiej

Wawrzyny literackie i naukowe przyznane. W zielonogórskiej b...

Wawrzyn Literacki. „Szwindel w Zielonej Górze” najlepszą książką

Wawrzyn Literacki jest przeznaczony dla autorów książek literackich związanych z województwem lubuskim, dawnym zielonogórskim lub dawnym gorzowskim (miejsce urodzenia bądź zamieszkania autora/autorów), a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach.

– Czytelnicy lubuskich kryminałów dobrze wiedzą, że miejsce, w którym żyją nie są bezpieczną arkadią – zaczęła przewodnicząca kapituły prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak. I przerwała. Dodała, że pisała te słowa kilka dni temu, nie spodziewając się, że nabiorą nowego znaczenia. Zaczęła jeszcze raz, ale nie było łatwo powstrzymać drżenie głosu.

Kryminał „Szwindel w Zielonej Górze” autorstwa Alfreda Siateckiego zwycięzcą Wawrzynu Literackiego w kategorii proza.

– Nie przygotowałem się, powiem krótko dziękuję, może i lepiej bo taki dzisiaj dzień, że to powinno wystarczyć – przyznał zwycięzca.

Partnerem w organizacji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego jest Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze i Związek Literatów Polskich Oddział w Gorzowie Wlkp.

Wawrzyn Literacki. Zwycięzca w kategorii poezja

Ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła odczytał fragment poezji zwycięzcy. Zdanie z wiersza „Trzej królowie” wybrzmiało szczególnie „Może nieśli jeszcze nadzieję”. – Ta poezja ją niesie i czyni to bez taniej naiwności – podkreślił przewodniczący kapituły.

Zwycięzca Jarosław Barańczak podkreślił, że był silnie zaskoczony nagrodą. – To wszystko, co się wokół tej książki zadziałało, to jest coś takiego, co stanowi rzecz zupełnie nieprawdopodobną – mówił.

Wawrzyn Literacki. Zwycięzcy i uhonorowani dyplomami

Kapituły LWL przyznały dyplomy za opracowanie edytorskie, które otrzymali Krzysztof Ziemski, Konteksty nieodległe, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA) oraz Igor Myszkiewicz, Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art.)

Kapituły LWL przyznały także Dyplomy Honorowe za całokształt twórczości: Irena Zielińska Zbigniew Kozłowski.

Kapituły LWL postanowiły przyznać Dyplom oraz nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro), które otrzymuje: Natalia Haczek, Głód, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA)

Wawrzyn Naukowy. Zwycięzcy

Lubuski Wawrzyn Naukowy otrzymał Przemysław Słowiński za książkę "W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej" wydaną w Gorzowie Wlkp. w 2021 r. (Wydawca Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Kapituła 17. Lubuskiego Wawrzynu Naukowego przyznała Nagrodę Rektora UAM w Poznaniu za Najlepszą książkę popularnonaukową 2021 - Srebrne pióro dla laureata w tej kategorii ufundował Rektor UAM w Poznaniu. Najlepszą książką popularnonaukową 2021 została Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien) autortswa Bartłomieja Gruszki, wydana w Zielonej Górze w 2021 r. (Wydawcy Fundacja Tłocznia w Zielone Górze, Fundacja Archeologiczna w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze).

Kapituła LWN postanowiła przyznać dyplom za walory edytorskie lubuskiemu wydawcy książki zgłoszonej do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2021: Stowarzyszeniu Forum Art za książkę Igora Myszkiewicza, Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra, Zielona Góra 2021

Laureatem Nagrody Czytelników został: Edward Jabłoński, Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010, Nowa Sól 2021 (Wydawca Muzeum Miejskie w Nowej Soli).
Nagroda specjalna Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak – Przemysław Piotrowski.

Konkurs Wawrzyn Naukowy ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego.
Partnerami w organizacji Lubuskiego Wawrzynu Naukowego są: Uniwersytet Zielonogórski, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w ramach którego działa Collegium Polonicum w Słubicach), Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Filia Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Wystawę książek i publikacji nominowanych do Lubuskich Wawrzynów 2021 można oglądać w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida do 7 marca.

Wawrzyny literackie i naukowe. Poznaj wszystkich wyróżnionych i nominowanych

Wyróżnienia i nominacje w układzie alfabetycznym według nazwiska.

 • Jarosław Barańczak, Znak, Zielona Góra 2021 (Wydawca Pro Libris – Wydawnictwo WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze).
 • Leszek C. Belzyt, Zielona Góra około 1700 roku. Struktura ludności w świetle spisów podatkowych, Zielona Góra 2021 (Wydawca Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego).
 • Marek Biszczanik, Grünberg in Schlesien. Językowy obraz dziejów miasta w monografii Hugona Schmidta (1922) i jego źródłach. Studium filologiczne. Część I. O języku kronik i dokumentów do roku 1740, Zielona Góra 2021 (Wydawca Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego).
 • Maria Borcz, W gąszczu niebieskich migdałów, Warszawa 2021 (Wydawnictwo Pisarze.pl).
 • Maria Jolanta Fraszewska, Płonące języczki. Wiersze wyświetlane elektronicznie na murach kamienicy przy ul. Brackiej 1 w Krakowie w latach 2013-2019, Zielona Góra 2021 (Wydawnictwo Organon).
 • Bartłomiej Gruszka, Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien), Zielona Góra 2021 (Wydawcy Fundacja Tłocznia w Zielone Górze, Fundacja Archeologiczna w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze).
 • Natalia Haczek, Głód, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA).
 • Zbigniew Kozłowski.
 • Igor Myszkiewicz, Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art.).
 • Przemysław Piotrowski, Krew z krwi, Warszawa 2021 (Wydawnictwo Czarna Owca).
 • Alfred Siatecki, Szwindel w Grünbergu, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA).
 • Przemysław Słowiński, W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej, Gorzów Wielkopolski 2021 (Wydawca Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
 • Mariusz Sobkowiak, Opowieści z czasów zarazy, Gorzów Wielkopolski 2021 (Wydawca Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM w Gorzowie Wielkopolskim).
 • Irena Zielińska.
 • Krzysztof Ziemski, Konteksty nieodległe, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA)

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Teledysk Chmurka w... Zielonej Górze ze znaną aktorką promuje nowy krążek Baru Rajzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie