Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wazektomia: antykoncepcja dla mężczyzn. Na czym polega i ile kosztuje zabieg?

oprac. Magda Weidner
Wazektomią interesuje się coraz więcej mężczyzn. O zabieg pytają także panie, które chciałyby, aby poddał się jemu ich partner. Same nie mogą bowiem stosować antykoncepcji hormonalnej z różnych zdrowotnych przyczyn.
Wazektomią interesuje się coraz więcej mężczyzn. O zabieg pytają także panie, które chciałyby, aby poddał się jemu ich partner. Same nie mogą bowiem stosować antykoncepcji hormonalnej z różnych zdrowotnych przyczyn. pixabay.com
Wazektomia to zabieg dla mężczyzn, który ma doprowadzić do okresowej niepłodności. Okazuje się, że jest to jedna z najbardziej popularnych form antykoncepcji w wielu krajach. W Polsce coraz więcej panów decyduje się na wazektomię, pomimo tego, że zabieg w naszym kraju jest nadal tematem dość kontrowersyjnym. Na czym dokładnie polega? Jaka jest cena wazektomii.

Wazektomia - skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia to legalna i skuteczna metoda antykoncepcji skierowana dla mężczyzn. Skuteczność takiego zabiegu potwierdza się w 99%.

Czy zmienia się coś w życiu seksualnym osoby, która poddała się wazektomii? Nie.

Mężczyzna po wazektomii może odbywać stosunki seksualne, nie odczuwa dyskomfortu. Jedyne co się zmieni, to to, że jego nasienie nie będzie zawierać już plemników.

W wielu krajach to legalna antykoncepcja dla mężczyzn. Stosowana bardzo często. O tym, że wazektomia jest dozwoloną metodą antykoncepcyjną mówi prawo, m.in.: Austrii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce temat ten jest dość kontrowersyjny. Wielu panów dość emocjonalnie podchodzi do tematu. Niektórzy uważają, że taka metoda jest niepotrzebna. W polskim prawie nie znajdziemy jednoznacznego przepisu, który zakazywałby wykonania wazektomii. Zabiegowi można poddać się w prywatnych klinikach w wielu większych miastach.

WAZEKTOMIA: na czym polega zabieg?

Wazektomia to inaczej podwiązanie nasieniowodów. To prosty zabieg mikrochirurgiczny wykonywany głównie przez urologa -chirurga.

wazektomia, męska antykoncepcja, antykoncepcja, urolog
Wazektomia, to szybki, bezbolesny zabieg, który trwa ok. 15-30 minut. pixabay.com

Możliwe są 2 techniki zabiegowe:

  • tradycyjna z cięciem chirurgicznym
  • technika WBS (wazektomia bez skalpela)

„Wazektomia polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem za pomocą preparatora. Po przecięciu lub rozwarstwieniu skóry i wypreparowaniu nasieniowodu zakłada się dwie podwiązki i następnie wycina ok. 5-8 mm fragment nasieniowodu. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, ponieważ przewód ma ok. 3 mm w obwodzie. W dalszej kolejności następuje koagulacja światła fragmentu brzusznego nasieniowodu oraz obu ujść części brzusznej i jądrowej nasieniowodów. Zabieg zwieńcza wewnątrzpowięziowa transpozycja wolnych końców nasieniowodów szwem o długim okresie wchłaniania (względnie oklipsowanie), a następnie zespolenie rozwarstwionej skóry moszny pojedynczym szwem niewchłanianym lub klejem tkankowym.” *

Wszystko jednak zależy od anatomicznych uwarunkowań pacjenta. Wazektomia – sam zabieg, trwa ok 15-30 minut.

Zabieg wazektomii składa się 2 części:

  • Części formalnej – wywiadu z pacjentem, analizie wyników badań laboratoryjnych, badania, zapoznania się z dokumentami medycznymi
  • Części zabiegowej

Czy wazektomia jest odwracalna? Tak!

Taki zabieg natomiast jest skomplikowany i jak podkreślają specjaliści, nie zawsze kończy się powodzeniem. Młodszym mężczyznom, czy też takim, którzy do końca nie są przekonani, co do tego czy chcą mieć w przyszłości dzieci, zaleca się pozostawienie swojego nasienia w banku spermy. Rewazektomia to już koszt ok. 12 tys. zł.


Polecamy także:

Wazektomia: dla kogo?

  • dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć dzieci,
  • dla mężczyzn po 30. roku życia,
  • dla mężczyzn, którzy są w stałych związkach, mają już dzieci,
  • dla mężczyzn, których partnerki mają problemy ze zdrowiem, a ciąża może im zagrozić,
  • dla mężczyzn, którzy są obciążeni chorobami genetycznymi.

Ile kosztuje wazektomia?

Wazektomia nie należy do najdroższych zabiegów. Wykonać możemy ją w prywatnych klinikach. Zabieg nie jest refundowany.

Ile kosztuje wazektomia? Kliniki wykonujące zabieg wazektomii podają cenę ok. 2 000 zł. Tyle zapłacimy m.in. w klinice w Toruniu, Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gliwicach. Cena obejmuje zabieg, opiekę po zabiegu, badania, ocenę nasienia.

Dla niektórych taki jednorazowy wydatek może okazać się zbyt duży. Wiele placówek oferuje możliwość rozłożenia tej kwoty na raty. Porównując inne metody antykoncepcji, ta okazuje się jedną z najtańszych. Wielu pacjentów uważa, że wazektomia opłaca się bardziej niż regularne kupowanie tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatyw.

Wazektomia - przykładowe ceny:

  • Wazektomia - Warszawa - 2 000 zł
  • Wazektomia - Poznań - 2 000 zł
  • Wazektomia - Gliwice - od 1 600 zł
  • Wazektomia - Kraków- 4 000 zł
  • Wazektomia - Katowice - od 1 600 zł
  • Wazektomia - Gdynia - od 2 010 zł
  • Wazektomia - Opole - od 1 900 zł

Wazektomia: OPINIE, czyli co pacjenci mówią o zabiegu wazektomii

wazektomia
Pacjenci często swoje wrażenia po wazektomii zamieszczają w internecie na forach. W większości opinie na temat zabiegu są pozytywne. pixabay.com

W inetrenecie znaleźć można sporo opinii i pytań dotyczących wazektomii. Swoje wrażenia po zabiegu opisują pacjenci. Mnóswto pytań zadają panowie, którzy chcą poddać się zabiegowi.

Wazektomia - o co najczęściej pytają zainteresowani zabiegiem?

  • czy wazektomia boli?
  • czy wazektomia jest odwracalna?
  • czy po wazektomii można normalnie uprawiać seks?
  • czy po wazektomii ma się wytrysk?
  • czy po wazektomii długo dochodzi się do siebie?

Czego możemy dowiedzieć się od mężczyzn, którzy są już po zabiegu? Większość z nich pisze na forach, że po zabiegu wszystko było ok. Żadnego krwawienia, krwiaków, czy bólu. Mała ranka, która szybko się goi. Inni wskazują na odzyskanie radości z seksu. Zawsze czuli się niepewnie, bali się, a do tego dochodziły ciągłe wędrówki do sklepu czy apteki po prezerwatywy. Teraz ich życie seksualne wygląda całkiem inaczej. Wypowiadają się też kobiety, które nie kryją radości z faktu, że ich partner poddał się wazektomii. Nie muszą brać już hormonalnych leków, które źle wpływały na ich psychikę i organizm.

Wazektomia, jak każdy zabieg, może mieć skutki uboczne. Zalicza się do nich m.in. krwiaka miejsca operowanego, stan zapalny z zaczerwienieniem okolic rany lub całej moszny, ropną wydzieliną z miejsc rozwarstwienia skóry, przedłużającym się bólem oraz podwyższoną temperaturą ciała, ból, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy moszny trwające kilka godzin lub do kilku dni, ustępujące samoistnie.

*źródło: Wikipedia

WIDEO: Keith Richards przeprosił Micka Jaggera za żart o wazektomii

źródło: Associated Press/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska