Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna zmiana w modlitwie powszechnej w Kościele w Wielki Piątek. Dotyczy wezwania za naród żydowski oraz naród ukraiński

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Arkadiusz Lawrywianiec
W Wielki Piątek w Kościele Katolickim odmawiana jest specjalna modlitwa powszechna z wielowiekową tradycją. Jej teksty co roku są takie same i zaczerpnięte z mszału. W tym roku zmieni się na stałe treść jednego wezwania, a jedno zostanie dodane tymczasowo.

Skąd modlitwa powszechna?

Tradycja modlitwy powszechnej sięga czasów starożytnych. W czasie średniowiecza zaniknęła i do każdej celebracji wprowadzono ją dopiero po Soborze Watykańskim II. Przez wieki jednak była odmawiana podczas Liturgii Wielkiego Piątku. Tego dnia modlimy się za wszystkich – począwszy od Kościoła Katolickiego, papieża, świeżo ochrzczonych przez ludzi innych wyznań chrześcijańskich, Żydów, wyznawców innych religii, kończąc na ateistach. W tekstach znajdują się także wezwania dotyczące rządzących państwami i za ludzi i ich potrzeby.

„Módlmy się za Żydów…”

To początek szóstego wezwania. Za Żydów Kościół modli się zaraz po osobach innych wyznań chrześcijańskich. Wskazuje tym samym na ich bliskość wierzącym w Chrystusa. Poprzednio tekst wezwania przetłumaczony na Polski brzmiał:

Módlmy się za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał, aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego przymierzu (chwila ciszy). Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom; wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, aby lud, który niegdyś był narodem wybranym, mógł osiągnąć pełnię odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Polski Kościół poprosił o zatwierdzenie nowego tłumaczenia kilkanaście lat temu. Zmiana dotyczy pogrubionego fragmentu. Zamiast niego w tym roku usłyszymy:

— który jako pierwszy nabyłeś na własność

To, co stanowi różnicę, to wskazanie, że Bóg nie odrzucił swojego narodu (jest on nadal wybrany). Dodatkowo wskazuje na godność członków Izraela.

— Jeżeli chodzi o nowe tłumaczenie wezwania za Żydów, to ma ono charakter stały. Zostało zatwierdzone przez watykańską Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Poprzednia wersja nie była wiernym tłumaczeniem łacińskiego oryginału – mówi ks. dr Tomasz Wojtal rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej.

Nie przeocz

„Naród ukraiński, doświadczający rosyjskiej napaści wojennej”

W tym roku będziemy także modlić się za Ukraińców. Jest to zmiana czasowa.

— Prawo liturgiczne przewiduje możliwość dołożenia specjalnej intencji związanej z aktualną sytuacją. Analogicznie w zeszłym roku podczas Liturgii Wielkiego Piątku modliliśmy się o ustanie pandemii poprzez dodatkowe wezwanie w modlitwie powszechnej – komentuje zmianę ks. dr Tomasz Wojtal.

W kompetencji poszczególnych biskupów leży wprowadzenie wezwania na terenie diecezji. O zmianach zostali na pewno powiadomieni kapłani archidiecezji katowickiej. Dodatkowe wezwanie będzie brzmiało w następujący sposób:

Módlmy się za naród ukraiński, doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, niech nasz Bóg i Pan powstrzyma przemoc, gwałt i zniszczenie, aby zapanował upragniony pokój (chwila ciszy). Wszechmogący, wieczny Boże, Ty uśmierzasz wojny i poniżasz pysznych, uwolnij naród ukraiński od okrucieństw i cierpień, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rozdzielone rodziny i osierocone dzieci, a nam daj serca czułe na potrzeby przybyszów. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważna zmiana w modlitwie powszechnej w Kościele w Wielki Piątek. Dotyczy wezwania za naród żydowski oraz naród ukraiński - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska