Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Ważne, żeby mieć stałą łączność z Panem Bogiem poprzez modlitwę" - mówi ksiądz Piotr Bortnik, kustosz sanktuarium w Rokitnie

REDAKCJA
W niedzielę, 15 marca transmitowaliśmy dla wszystkich naszych Czytelników mszę świętą z sanktuarium w Rokitnie. Nabożeństwo poprowadził siądz Piotr Bortnik, kustosz sanktuarium
W niedzielę, 15 marca transmitowaliśmy dla wszystkich naszych Czytelników mszę świętą z sanktuarium w Rokitnie. Nabożeństwo poprowadził siądz Piotr Bortnik, kustosz sanktuarium Jacek Katos
- Znajdujemy się obecnie w kościele w Polsce w dość szczególnej sytuacji, zresztą nie tylko w kościele, cała nasz ojczyzna stała się, takim poligonem doświadczalnym, trudnej walki z epidemią. Ten stan jest bardzo poważny, to już nie trzeba nikomu tego tłumaczyć, ale także w dziedzinie życia religijnego, to wymaga od nas dyscypliny duchowej i takiej zwykłej, ludzkiej wrażliwości, odpowiedzialności przede wszystkim - przyznał ksiądz Piotr Bortnik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Koronawirus. Zmiany w kościołach

W odpowiedzi na apel Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, biskupi diecezjalni wprowadzili w diecezjach wytyczne odnośnie uczestnictwa w niedzielnej mszy św. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wprowadzono m.in. zasady, że
z udziałem wiernych wolno odprawiać wyłącznie msze św. i nabożeństwa pasyjne (Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale), jednak z zachowaniem dopuszczalnego limitu 50 osób. Taki sam limit obowiązuje również w przypadku pogrzebów.

Ponieważ na skutek obowiązującego limitu osób liturgii większość wiernych nie będzie mogła uczestniczyć w niedzielnej mszy św., biskup zielonogórsko-gorzowski udziela wszystkim diecezjanom dyspensy od tego obowiązku. Korzystający z dyspensy zachęcani są do podejmowania w domu modlitwy osobistej i rodzinnej oraz do korzystania z radiowych, telewizyjnych lub internetowych transmisji mszy św. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Zrezygnowano też m.in. z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Biskup udzielił dyspensy. Co to oznacza dla wiernych?

- Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dało taka możliwość biskupom diecezjalnym, aby udzielić dyspensy od uczestnictwa w mszy świętej niedzielnej i święta obowiązujące osobom starszym, chorym, tym, którzy opiekują się chorymi. Duża troska jest również o dzieci. W naszej diecezji biskup diecezjalny skorzystał z tej możliwości, udzielając takiej dyspensy. Oznacza to, że osoba, która w niedzielę nie będzie obecna na mszy świętej, właśnie z tych powodów, które wspomniałem, nie zaciąga grzechu - tłumaczy ksiądz Piotr Bortnik.

- Myślę, że trzeba spojrzeć otwarcie na to, z otwartym sercem. Nie bać się tej sytuacji. Ważne, żeby mieć stałą łączność z Panem Bogiem poprzez modlitwę (...) Zachęcamy do łączności we wspólnej modlitwie - dodał.

Ksiądz mówił o tym również, podczas transmitowanej przez GL 15 marca niedzielnej mszy świętej.

Przyjmowanie komunii świętej na rękę

Ksiądz Piotr Bortnik zwrócił również uwagę na nową dla większości wiernych sytuację, a mianowicie przyjmowanie komunii świętej na rękę. - Bardzo ważną sprawą jest to, iż Ciało Pańskie spożywamy, w momencie, kiedy kapłan położy nam je na rękę. Drugą dłonią bierzemy i natychmiast spożywamy. Nie oddalamy się z Najświętszym Sakramentem od miejsca, w którym go otrzymaliśmy. Tego robić nie wolno - podkreśla.

Myślę, że ta nasza łączność, wspólnota w modlitwie jest taką podstawą. Bądźmy rozważni, wtedy nic nam nie grozi

Modlitwa na czas epidemii

Bp Tadeusz Lityński i bp Paweł Socha 14 marca wzięli udział w modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Po Apelu Jasnogórskim pasterz diecezji odmówił „Modlitwę na czas epidemii”, którą ułożył ks. Grzegorz Cyran. – Proszę, abyśmy odmawiali tę modlitwę na czas tej jakże tragicznej w skutkach epidemii – zaapelował bp Lityński.

Modlitwa na czas epidemii
Okaż nam miłosierdzie, dobry Ojcze,
Wszechmogący Wieczny Boże,
który nie chcesz śmierci grzesznika,
lecz by się nawrócił i miał życie.
Daj zdrowie chorym
i odwagę tym, którzy im służą.
Wspieraj czuwających nad bezpieczeństwem
i pociesz tych, którzy opłakują umarłych.
Niech Twoja łaska skruszy twarde serca
i podniesie ręce, co bezradnie opadają.
Zabierz strach i ześlij Twego Ducha,
gdy wołamy: Jezu, ufam Tobie!
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska