Przechowywanie dużych sum pieniędzy w domu nie jest bezpieczne, ale nie brakuje osób, które nie wierzą w bankowość internetową i wolą trzymać część majątku w pobliżu.
Ile gotówki możesz trzymać w domu?
Zobacz ile gotówki możesz trzymać w domu. Wszystkie szczegóły wyjaśniamy w naszej galerii.
Trzymanie pieniędzy na koncie bankowym wydaje się bezpieczniejsze formą oszczędzania niż trzymanie ich w domu. Warto jednak pamiętać, że oszczędności na koncie są ostatnio głównym celem ataków oszustów, którzy podstępem próbują zmusić nas do wykonania czynności, przez które pozbawimy się oszczędności. Niestety, w tych sytuacjach, gdy sami podamy dane do konta, bank umywa ręce i stracimy pieniądze.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Limity transakcji gotówkowych od 2024 roku
W wyniku uchwalenia nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo przedsiębiorców, do Polskiego Ładu wprowadzone zostały nowe limity płatności gotówką.
Zgodnie z nimi od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywały następujące limity transakcji gotówkowych:
- dla przedsiębiorców- limit płatności gotówką 8000 zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą;
- dla konsumentów- limit płatności gotówką 20 000 zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą.
Limity te dotyczą kwot brutto. Oznacza to, że jeśli wartość jednorazowej transakcji z kontrahentem przekroczy kwotę limitu, należy ją wówczas rozliczyć bezgotówkowo.
Kiedy warto trzymać gotówkę w domu?
Żadne przepisy nie regulują, ile gotówka można trzymać w domu. Jest to wyłączna nasza decyzja. Zdecydowanie nie warto trzymać w domu wszystkich swoich pieniędzy, szczególnie jeśli są to duże kwoty. To nie tylko nieopłacalne, lecz także niepraktyczne. W naszej galerii przygotowaliśmy dla Was szczegółowe informacje w jakich sytuacjach warto mieć gotówkę w domu:
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?