Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny remont w Gorzowie. Czeka na niego wielu mieszkańców osiedla Staszica

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Te schody od dawna czekają na remont. W końcu jest szansa, że prace zostaną wykonane. Wszystko będzie jasne pod koniec stycznia.
Te schody od dawna czekają na remont. W końcu jest szansa, że prace zostaną wykonane. Wszystko będzie jasne pod koniec stycznia. Projekt budowlano – wykonawczy/Siedem Wzgórz/materiały Urzędu Miasta
Jeśli wszystko pójdzie sprawnie i bez opóźnień, to być może już pod koniec kwietnia mieszkańcy osiedla Staszica będą korzystali z nowych schodów od ul. Dąbrowskiej w stronę parku!

Magistrat już szuka firmy, która podjęłaby się modernizacji. Na zgłoszenia chętnych do roboty przedsiębiorstw urzędnicy czekają do 26 stycznia.
Zgodnie z dokumentami, prace muszą być wykonane w trzy miesiące od ich rozpoczęcia. Czyli - zakładając że już pod koniec stycznia uda się wybrać wykonawcę i ruszyć z wykopami - schody powinny być gotowe pod koniec kwietnia (uwaga: to wariant optymistyczny, w którym przyjmujemy, że nie będzie żadnych opóźnień, a roboty nie napotkają niespodzianek).

Nie będzie żadnej wycinki drzew

Co ma być tutaj dokładnie zrobione? Jak czytamy w projekcie budowlano - wykonawczym, który przygotowała firma Siedem Wzgórz Krzysztof Leśnicki, trzeba - w dużym skrócie - rozebrać istniejące schody, zagęścić grunt i zbudować nowe schody z obustronnymi poręczami.

Robota raczej nie będzie należała do najłatwiejszych.

„Teren inwestycji charakteryzuje się dużym pochyleniem terenu, deniwelacje na odcinku 84 m sięgają około 15 m. Teren opada w kierunku wschodnim. Teren porośnięty jest przez wysokie, stare drzewa. Prace ziemne będą utrudnione przez występujące licznie korzenie. Wykonawca musi przewidzieć wykonywanie prac ziemnych w sąsiedztwie drzew (w promieniu trzech metrów od drzew) w sposób ręczny”

– czytamy w dokumentach.

Jest tam jednak także ważne zastrzeżenie: ”Nie przewiduje się wycinki drzew. W przypadku kolizji drzewa z projektowanymi schodami należy je obramować nawierzchnią, jak ma to miejsce w stanie istniejącym”.

Oby nie było żadnych niespodzianek

Dlaczego zaznaczyliśmy, że terminowość prac zależy od m.in. braku żadnych niespodzianek? Ponieważ w materiałach przetargowych znaleźliśmy jeszcze taki zapis:

„W przypadku ujawnienia przedmiotu posiadającego cechy zabytku, osoby prowadzące prace zobowiązane są do natychmiastowego wstrzymania robót mogących spowodować zniszczenie bądź uszkodzenie znalezionego przedmiotu, zabezpieczenia terenu znaleziska oraz niezwłocznego powiadomienia Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub prezydenta Gorzowa”.

TAK WYGLĄDAŁO KIEDYŚ NASZE MIASTO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska