Wciąż nie wiemy, dlaczego spłonęła galeria Hayduk w Żarach....

  Wciąż nie wiemy, dlaczego spłonęła galeria Hayduk w Żarach. Biegli od pół roku prowadzą dochodzenie [zdjęcia,

  rik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Żary. Zdjęcia po pożarze galerii handlowej Hayduk
  1/11
  przejdź do galerii

  Żary. Zdjęcia po pożarze galerii handlowej Hayduk ©Małgorzata Fudali Hakman

  Pół roku po pożarze galerii handlowej Hayduk w Żarach nie wiadomo, dlaczego pojawił się tam ogień. - Postępowania są w toku, oczekujemy na wyniki badań zleconych biegłym - informuje Zbigniew Fąfera – rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.
  Do pożaru Hayduka doszło w noc sylwestrową. Ogień strawił ponad połowę budynku od strony ul. Moniuszki. Rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Spłonęło 19 sklepów wraz z towarem i dokumentami. Właścicielom nie udało się zbyt wiele uratować, tym bardziej, że - ze względów bezpieczeństwa - strażacy zabronili wynoszenia czegokolwiek ze sklepów.
  POŻAR GALERII HANDLOWEJ W ŻARACH. WIDEO:


  Największe straty ponieśli właściciele salonu meblowego, który zajmował dwie trzecie spalonej powierzchni: 1300 metrów. - Spaliły się wszystkie meble w magazynie i na ekspozycji sklepu, a także cały sprzęt biurowy oraz większość dokumentów - mówi podchodzi Łukasz Patyk, pracownik spalonego salonu. Straty tego sklepu właściciele obliczyli na ponad milion złotych.  Kilka tygodni po zdarzeniu do sklepu weszły dwa zespoły biegłych. To one mają ustalić przyczynę powstania pożaru. Mimo, że minęło już ponad pół roku, wciąż nie wiemy, dlaczego przy ul. Moniuszki pojawił się ogień. - Postępowania są w toku, oczekujemy na wyniki badań zleconych biegłym - informuje Zbigniew Fąfera – rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

  Zaraz po pożarze pojawiły się głosy, że mogło to być podpalenie. - Takie plotki są zawsze, ale dopóki nie mamy opinii biegłych, to nie możemy niczego potwierdzić - mówi prokurator. Taka opinię jako plotkę traktuje Łukasz Patyk. Wskazuje, że raczej mogło być to jakieś niedopatrzenie lub zdarzenie losowe. - Przy takiej tragedii ludzie różne rzeczy wymyślają. Ze straży pożarnej dostaliśmy zaświadczenie, że to było zwarcie instalacji elektrycznej.

  Przeczytaj też: Pożar galerii handlowej w Żarach. Czy było to podpalenie?

  Większość mniejszych lokali - te, które zajmowały 50, czy 70 metrów kwadratowych - przeniesiono już w nowe miejsca. Właściciele Hayduka chcą odbudować galerię. Na początek mają otworzyć sklepy od ulicy, jakieś 300 metrów powierzchni, a potem resztę, choć część budynku trzeba będzie prawdopodobnie wyburzyć.
  ZOBACZ FILM: ZOBACZ JAK PŁONĘŁA KATEDRA W GORZOWIE

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Odkrywamy Lubuskie Koleją

  Odkrywamy Lubuskie Koleją

  Chcesz kupić BMW? Nie musisz już jechać do Lubina.

  Chcesz kupić BMW? Nie musisz już jechać do Lubina.