Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura dla kobiet

Stefan Cieśla
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Kobiety także wykonują pracę niebezpieczną dla zdrowia. Aby odejść na wcześniejszą emeryturę, muszą ją wykonywać przez co najmniej 15 lat.

BYŁA UBEZPIECZONA

BYŁA UBEZPIECZONA

Pani Karolina w sierpniu 2008 r. skończy 55 lat. Nie pracuje od trzech lat, ale uzbierała do tej pory 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Nie należy do funduszu emerytalnego. Jeśli wystąpi o wcześniejszą emeryturę otrzyma ją, mimo iż nie pracuje, gdyż w czasie 24 miesięcy ubezpieczenia, przez pół roku płaciła składki z tytułu umowy o pracę. Gdyby pracowała na umowę zlecenie, emerytury by nie dostała.

Skorzystać z takiej możliwości mogą panie, których zawody znajdują się w specjalnych wykazach prac w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Na tej podstawie dostaną świadectwo pracy, które ma podstawowe znaczenie dla uwzględnienia przez ZUS wniosku o wcześniejszą emeryturę.

W wykazie A są zawody których wykonywanie przez 15 lat uprawnia do przejścia na emeryturę po ukończeniu 55 lat, pod warunkiem posiadania 20 lat ogólnego stażu pracy. Wykaz B zawiera zawody, które uprawniają do emerytury po 20 latach stażu pracy, podczas gdy wiek i okres pracy w warunkach szczególnych jest różny dla różnych zawodów.

Wymienione w wykazach zawody wykonywać trzeba stale i w pełnym wymiarze etatu. Jest jeszcze jeden warunek - wiek i staż pracy trzeba uzyskać do końca 2008 r. , a osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r. nie mogą należeć do otwartego funduszu emerytalnego.

Artystki i tancerki

PRYWATNY PRACODAWCA

Pani Alina po ukończeniu w przyszłym roku 55 lat, chce przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Zatrudniona jest w hucie szkła na podstawie stałej umowy, pracę szczególną wykonuje od prawie 20 lat. Dostanie na to potwierdzenie w świadectwie pracy, gdyż jej stanowisko znajduje się w wykazie prac szczególnych. W otrzymaniu wcześniejszej emerytury nie przeszkodzi fakt, że pracuje w prywatnej firmie.

Tancerki, gimnastyczki, kaskaderki mogą pójść na wcześniejszą emeryturę już po ukończeniu 40 lat. Wokalistki, treserki zwierząt drapieżnych, aktorki teatru lalek - po ukończeniu 50 lat, aktorki dramatyczne, dyrygentki, panie grające na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych i klawiszowych, operatorki filmowe, fotografki - po ukończeniu 55 lat. Na emeryturę przechodzić mogą także artystki i twórczynie, które prowadzą własną działalność i płacą z tego tytułu składki ubezpieczeniowe.

Panie mundurowe

Panie na stanowiskach żołnierzy zawodowych, policjantki, celniczki, funkcjonariuszki straży granicznej, strażniczki więzienne muszą mieć skończone 55 lat i 15 lat pracy w zawodzie, Jedynie paniom zatrudnionym w straży pożarnej specjalna komisja po stwierdzeniu niezdolności do służby, może obniżyć wiek emerytalny do 50 lat. Wiek emerytalny panie muszą uzyskać w czasie pozostawania w zatrudnieniu czy na służbie.

Nauczycielki na dwa sposoby

EMERYTURY NIE DOSTANIE

Pani Teresa w przyszłym roku skończy 55 lat i zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę. Ma dwudziestoletni staż emerytalny, nie należy do funduszu emerytalnego. Od czterech jest na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy po wypadku przy pracy. Wcześniejszej emerytury z tytułu pobierania renty jednak nie dostanie, gdyż uprawnienie takie przysługuje tylko osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.

Emerytura nauczycielska z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze, przysługuje paniom po ukończeniu 55 lat, 20 lat pracy, w tym 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze. Nie wolno też należeć do funduszu emerytalnego. Te kryteria trzeba spełnić do końca 2008 r., ale nie trzeba się do tego czasu zwalniać z pracy.

Jeśli nauczycielka nie skończy w przyszłym roku 55 lat, może przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, czyli bez względu na wiek. Ale musi do końca 2008 r. wykazać 30 lat pracy, w tym 20 lat w szkole, lub 25 lat jeśli 20 lat pracowała w szkolnictwie specjalnym. Warunki dodatkowe: nie wolno należeć do OFE i aby dostać emeryturę, trzeba rozwiązać stosunek pracy.

Dodatkowa szansa

Jeśli do końca 2008 r., kiedy upływa termin obowiązywania zasad odchodzenia na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy szczególnej, kobieta nie skończy 55 lat, może spróbować innej jeszcze szansy. Powinna sprawdzić, czy na 31 grudnia 1999 r. miała 20 lat pracy, w tym 15 lat w warunkach szczególnych. Wtedy może wystąpić o taką emeryturę później, gdy skoczy 55 lat, byle przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Po 2008 r. obowiązywać mają tzw. emerytury pomostowe, ale ciągle nie wiadomo jakie grupy zawodowe i na jakich zasadach je otrzymają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska