Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura dla kobiet

Redakcja
rys. Jerzy Fedro
Tylko do końca bieżącego roku możliwość wcześniejszej emerytury dla niektórych 55-letnich pań.

Kobiety mają kilka możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, w zależności od wieku, stażu pracy i rodzaju wykonywanego zajęcia. Niestety, niektóre z przywilejów kończą im się już w tym roku.

Inne są zasady odchodzenia na emerytury dla pań urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., inne dla urodzonych po tej dacie.

Etat i ubezpieczenie
Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, lub po 20 - jeśli mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Muszą w momencie orzekania być pracownicami, tzn. pracować na umowę o pracę Mogą się także ubiegać o wcześniejszą emeryturę, nawet gdy nie pracowały przez całe swoje życie zawodowe w oparciu o umowę pracy, lecz:

* taka umowa była ostatnim tytułem do ubezpieczenia w ZUS,
* lub gdy w czasie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu przez co najmniej pół roku były zatrudnione na umowę o pracę.

Mogą też odejść na emeryturę z renty. Pod warunkiem jednak, że w dniu przejścia na rentę pracowały na etacie i były ubezpieczone. Muszą jednak pamiętać, że nie dostaną wcześniejszej emerytury, jeśli na rencie dorabiały na umowę zlecenia czy prowadząc działalność gospodarczą i płaciły składki ubezpieczeniowe. Jeśli są na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym lub na okresowym zasiłku socjalnym, też mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, gdyż półroczny okres pracy bierze się z ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia, a nie 24 miesięcy przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę.

Aby dostać wcześniejszą emeryturę, panie urodzone przed 1949 r. nie muszą rozwiązywać umowy o pracę. Po spełnieniu warunków mogą wystąpić o emeryturę i nadal pracować. Wypłata emerytury zostanie zawieszona do czasu rozwiązania umowy o pracę.

Tylko do końca roku

Panie urodzone po 31 grudnia 1948 r. skorzystać mogą tylko do końca 2008 r. z dodatkowego przywileju, jakim jest odejście na emeryturę po ukończeniu 55 lat oraz po 30 lub 20 latach pracy. W tym drugim przypadku muszą mieć orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Nie mogą jednak należeć do otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli należą, muszą z niego wystąpić. Jest to możliwe.

Aby otrzymać emeryturę nie muszą się zwalniać z pracy, tyle że świadczenie zostanie im zawieszone. Wniosek o wcześniejszą emeryturę muszą jednak złożyć przed ukończeniem 60 lat, gdyż inaczej dostaną już emeryturę ustawową, mniej korzystną.

Obok piszemy o innej możliwości przejścia pań na wcześniejszą emeryturę - na podstawie pracy w warunkach szczególnych.

CO SIĘ WLICZA?Panie wyliczając staż ubezpieczeniowy muszą brać pod uwagę to, że okres urlopu macierzyńskiego traktowany jest jako okres składkowy, lecz okresy zasiłku chorobowego i urlopu wychowawczego jako nieskładkowe. Urlop wychowawczy wlicza się do 3 lat na każde dziecko do czwartego roku życia, nie więcej niż 6 lat na wszystkie dzieci, a okres nieskładkowy nie może przekraczać 1/3 okresów składkowych.

DOSTANIE RENTĘPani Janina urodziła się w 1948 r., ma 22-letni staż pracy. Od października 2004 r. pracuje na umowę-zlecenie. Lekarz orzecznik ZUS uznał ją za całkowicie niezdolną do pracy. Nie dostanie jednak wcześniejszej emerytury, gdyż nie pracuje w oparciu o umowę o pracę. Dostanie rentę inwalidzką, jeśli w ostatnich 10 latach była ubezpieczona przez co najmniej pięć lat.

MA WYMAGANY STAŻPani Barbara urodziła się w 1950 r. Pracowała 18 lat na umowie ajencyjnej, potem przez 14 lat na umowę o pracę. Od pięciu lat w ogóle nie pracuje. Może się starać o wcześniejszą emeryturę, gdyż ma wymagany staż pracy, a w ostatnim miejscu zatrudniona była na umowę o pracę.

Na 55 URODZINYPani Katarzynie we wrześniu ubiegłego roku minęło 30 lat pracy, lecz 55 lat skończy w lipcu 2008 r. Nie należy do otwartego funduszu emerytalnego, pracuje na umowę o pracę i nadal chce pracować. Prawo do wcześniejszej emerytury uzyska w dniu swoich 55. urodzin. Skoro chce dalej pracować i jeśli złoży wniosek przed ukończeniem 60 lat, dostanie emeryturę na starych zasadach.

DOSTANIE, CHOĆ NIE PRACUJEPani Karolina w sierpniu 2008 r. skończy 55 lat. Nie pracuje od ponad roku, ale uzbierała do tej pory 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Nie należy do funduszu emerytalnego. Jeśli wystąpi o wcześniejszą emeryturę otrzyma ją, mimo iż teraz nie pracuje. Ponieważ w czasie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia przez pół roku płaciła składki z tytułu umowy o pracę. Gdyby pracowała na umowę zlecenie, emerytury by nie dostała.

BEZ WCZEŚNIEJSZEJPani Teresa w tym roku skończy 55 lat i zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę. Ma 20-letni staż ubezpieczeniowy - okresów składkowych i nieskładkowych. Nie należy do otwartego funduszu emerytalnego. Od czterech jest na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy po wypadku przy pracy. Wcześniejszej emerytury z tytułu pobierania renty jednak nie dostanie, gdyż uprawnienie takie przysługuje tylko osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.

Stefan Cieśla
0 95 722 57 72
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska