Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Frankfurcie pokażą, co wykopali z ziemi

(beb)
Tak wyglądała Wieża Kleista, którą chcą odbudować słubiczanie.
Tak wyglądała Wieża Kleista, którą chcą odbudować słubiczanie. Archiwum
W sobotę będzie okazja obejrzeć za Odrą przedmioty znalezione w trakcie prac archeologicznych na placu budowy Domu Bolfrasa, dowiedzieć się dlaczego Niemcom zależało na odbudowie tego miejsca, a także obejrzeć wystawę dokumentującą powstanie słynnego malowidła ściennego Christopha Neubauera, które zdobiło wcześniej budynek.

Centrum Dokumentacji ARLE organizuje w sobotę Dzień Otwartych Drzwi, Przy Große Oderstrasse 26/27 we Frankfurcie nad Odrą, od 10.00 do 16.00 będzie można posłuchać o projekcie "Dom Bolfrasa i Wieża Kleista“ i aktualnym zaawansowaniu prac budowlanych.

Oprócz tego organizatorzy zachęcają do zwiedzania wystawy Archiwum Miejskiego "Dom Bolfrasa - przeszłość i przyszłość domu w centrum miasta Frankfurt nad Odrą“.

Dom Bolfrasa zawdzięcza swoją nazwę byłemu właścicielowi Michałowi Bolfrasowi, syndykowi uniwersytetu i synowi burmistrza Adama Bolfrasa. Pochodzący z XVI wieku budynek został zniszczony w czasie wojny. Wcześniej był dumą miasta. Dlatego mieszkańcom zależało na jego odbudowie.
Będzie to możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Dom Bolfrasa powstanie w pobliżu ratusza, Kościoła Mariackiego i biblioteki miejskiej, 500 metrów od mostu granicznego. Budowa ma być ukończona pod koniec 2014 roku.

Na parterze znajdować się będzie polsko-niemiecka informacja turystyczna obu miast.
Na I piętrze zaplanowano stworzenie reprezentacyjnej "Hanzeatyckiej Sali Przyjęć" stylizowanej na okres XVI wieku, a II piętro i poddasze będą stanowić powierzchnię wystawową i biurową dla polsko -niemieckich instytucji z obu miast.

Wieża Kleista ma natomiast zostać odbudowana w Słubicach. Na razie Unia dała pieniądze na dokumentację techniczną.

Wieża stała przed laty koło stadionu w dzisiejszych Słubicach. Jak mówi regionalista Roland Semik u jej podnóża istniała restauracja o nazwie "Na Wzgórzu Kleista" oraz mały plac zabaw dla dzieci.

W restauracji gościli mieszkańcy Frankfurtu, sportowcy i działacze sportowi goszczący na pobliskim Stadionie Wschodniomarchijskim, ludzie odwiedzający bliskich pochowanych na pobliskim cmentarzu, niektórzy pracownicy lotniska Fliegerhorst, budowniczowie pobliskiej wieży Bismarcka i wiele innych osób.

Od 1927 r. do okolic wieży i stadionu docierała linia tramwajowa.W czasie wojny została wysadzona w powietrze.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska