Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wschowie naukowcy dyskutowali o nekropolii

(tok)
Jeden z pierwszych egzemplarzy książki otrzymała od Marty Małkus (z lewej) współautorka pracy Jolanta Pawłowska
Jeden z pierwszych egzemplarzy książki otrzymała od Marty Małkus (z lewej) współautorka pracy Jolanta Pawłowska Fot. Tomasz Krzymiński
Przez dwa dni we Wschowie naukowcy z całego kraju rozprawiali o kulturze pochówków. Konferencję przygotowało Stowarzyszenie Kultury Ziemi Wschowskiej.

Od kilku lat, raz do roku, Stowarzyszenie organizuje wielką konferencję poświęconą ważnym wydarzeniom i postaciom z dziejów Wschowy. Tym razem naukowcy dyskutowali o ,,Kulturze funeralnej na Ziemi Wschowskiej".

Okazją do tego był jubileusz 400 - lecia powstania Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie.

Naukowcy, którzy zjechali z całego kraju rozprawiali nie tylko o tej wyjątkowej nekropolii, jaką jest wschowskie Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Wysłuchali też wykładów o kazaniach pogrzebowych i pieśniach, którymi w ostatniej drodze odprowadzano zmarłych.

Konferencja we Wschowie, nie polegała wyłącznie na odczytach i wykładach. Jej uczestnicy złożyli też kwiaty i zapalili znicze na zabytkowym cmentarzu. Wykładom towarzyszyła wystawa autorstwa Eugeniusza Geta Stankiewicza, która w 1964 roku powstała na wschowskim cmentarzu.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć tę wschowską perełkę, jak w kraju nazywane jest lapidarium. Ci, którzy na tym cmentarzu pojawili się pierwszy raz, byli zachwyceni.

We Wschowie konferencja zainteresowała nie tylko naukowców, przyciągnęła też lokalnych miłośników historii.

Tradycją już się stało, że na tego typu wykładach pojawia się publikacja naukowa. Tym razem była to praca, która jest efektem ubiegłorocznej konferencji. Książkę "Ziemia Wschowska w czasach starosty Hieronima Radomickiego" mogli już na miejscu przeczytać uczestnicy spotkania. - Ona przyjechała do nas wprost z drukarni - mówi Marta Małkus, organizator imprezy. - Zawiera nie tylko materiały z tamtego ubiegłorocznego spotkania, ale także tematy, które pojawiły się już po konferencji.

Pierwszy egzemplarz opracowania trafił w ręce burmistrza Wschowy, który wspiera tę inicjatywę Stowarzyszenia. Publikacja będzie ogólnodostępna. Jest to wielka gratka, bo stworzyło ją wielu specjalistów i naukowców zafascynowanych tamtą epoką. Także po tej konferencji ma zostać wydana książka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska