Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Weekendowy odpoczynek przy zamku w Broniszowie. Zobacz zabytek i park, odetchnij z rodziną pełną piersią

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zamek w Broniszowie powstał jako budowla rycerska w późnym średniowieczu. Pierwszym właścicielem miał być Bronisław, komes Bytomia Odrzańskiego.
Zamek w Broniszowie powstał jako budowla rycerska w późnym średniowieczu. Pierwszym właścicielem miał być Bronisław, komes Bytomia Odrzańskiego.
- Co weekend staramy się gdzieś wybrać się całą rodziną, by zwiedzać okolicę. Trafiamy często w te same miejsca, które jednak o każdej porze roku wyglądają inaczej. Ale pierwszy raz byliśmy w Broniszowie. To rzut beretem z Zielonej Góry, w której mieszkam od 30 lat i wstyd się przyznać, że nigdy tu nie byłam - przyznaje Mariola Budrykiewicz - Gałka. - To co zobaczyłam określić można jednym słowem: bajka!

Pani Mariola przyznaje, że o Broniszowie słyszała, czytała artykuły w "Gazecie Lubuskiej".

- Wiedziałam na przykład, że znajomy jeździ tam na warsztaty fotograficzne - mówi. - Ale nie wiem, dlaczego wydawało mi się, że jest to gdzieś daleko od Zielonej Góry, a to praktycznie zaraz za jej rogatkami. Zwłaszcza po połączeniu miasta z byłą gminą.
Rodzina Budrykiewiczów jest zachwycona tym miejscem i na pewno wiele razy tu wróci. Nie tylko po to, by pospacerować czy zrobić ciekawe zdjęcia.

Zamek w Broniszowie: rozbudowywany przez wieki

O kiedy mówi się o zamku w Broniszowie? Od XII wieku, kiedy to właścicielem rycerskiej budowli został Bronisław, komes pobliskiego Bytomia Odrzańskiego, które to miasto należało wtedy do Księstwa głogowskiego.

Później, czyli na początku w XVI wieku, średniowieczny zamek został rozbudowany i zyskał renesansowy charakter.

Trwa głosowanie...

Czy dobrze znasz swoją okolicę?

Jak czytamy na stronie internetowej zamku: W podwyższonym, trzykondygnacyjnym budynku, utrzymano dwie reprezentacyjne sale na parterze: jedna z nich pokryta jest stropem belkowym z imponującą renesansową dekoracją stiukową z końca XVI w., druga przykryta jest renesansowym sklepieniem z ornamentem okuciowym. Wejście główne do zamku znajduje się w fasadzie północnej. Ozdobiono je kamiennym późnorenesansowym portalem z inskrypcją ANNO MISSERIMA FORTUNA QUAE INIMICIS CARET 1608. Barokowa przebudowa z końca XVII w. przyniosła zmianę porządku okien, barokowy hełm wieży północnej oraz barokowe tynki kosztem renesansowych tynków sgraffitowych.

Po drugiej wojnie światowej był tu PGR, zamek popadał w ruinę

W XIX w. zamek ponownie przebudowano. Do renesansowego dworu dobudowano ceglany mur oraz widokową basztę w stylu neogotyckim tworząc wewnętrzny dziedziniec. Dwór został otoczony fosą ze stawem. XX w. nie był łatwy dla broniszowskiego zamku. Po 1945 roku zamek stopniowo popadał w ruinę. Renowacja tego zabytku achitektury ruszyła w 2010 roku i trwa do dziś.

Pokoje są udostępniane gościom, którzy mogą zwiedzać wnętrze zamku.

(Źródło: strona internetowa zamku w Broniszowie).

Zamek w Broniszowie powstał jako budowla rycerska w późnym średniowieczu. Pierwszym właścicielem miał być Bronisław, komes Bytomia Odrzańskiego.

Weekendowy odpoczynek przy zamku w Broniszowie. Zobacz zabyt...

Zobacz też:

Stany Zjednoczone Ameryki składa się z 50 stanów. To trzeci pod względem liczby mieszkańców kraj na świecie

Hit! Za darmo zabieramy Cię w podróż po Stanach Zjednoczonyc...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska