Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węglowodany. Tyjemy przez nie, czy nie?

(oprac. kb) Źródło: Good Food
Chcesz schudnąć? Unikaj złych węglowodanów. Są w produktach wysoko przetworzonych - w słodyczach, wyrobach cukierniczych, napojach gazowanych, dżemach, czekoladach mlecznych itp.
Chcesz schudnąć? Unikaj złych węglowodanów. Są w produktach wysoko przetworzonych - w słodyczach, wyrobach cukierniczych, napojach gazowanych, dżemach, czekoladach mlecznych itp. DiGiTouch
Węglowodany znalazły się na cenzurowanym przez popularne diety, które nakazywały eliminować cukry. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie są szkodliwe dla zdrowia i osób, które się odchudzają.

Małgorzata Zdrojewska, specjalistka dietetyk, tłumaczy, czym są węglowodany i jak wybierać te dobre.

W pigułce

1. Węglowodany to inaczej sacharydy, czyli najprościej mówiąc cukry. Proste i złożone.

2. To wielka grupa związków chemicznych. Ze względu na to, nie wolno uogólniać wpływu węglowodanów na organizm. Są mu potrzebne, ale muszą znaleźć się w diecie w odpowiedniej formie.

ZAPAMIĘTAJ
Dla naszego zdrowia korzystniejsze są cukry złożone.

Niestety, w dzisiejszych czasach w diecie przeciętnego Polaka zbyt dużo jest cukrów prostych i sacharozy (cukier używany do słodzenia), które pochodzą w większości z oczyszczonych i wysoko przetworzonych produktów oraz słodyczy. Cukry dostarczane w takiej formie są bardzo szybko trawione i wchłaniane do krwi. W ten sposób poziom glukozy w organizmie wzrasta bardzo szybko i ciało uwalnia insulinę, która znów obniża poziom cukrów. Przez to po bardzo krótkim czasie znów czujemy głód i sięgamy po kolejny posiłek. Prowadzi to do wzrostu kaloryczności diety. Ponadto nasz organizm nadmiar glukozy przekształca w tłuszcz, co może prowadzić do otyłości, cukrzycy, chorób serca, problemów z krążeniem.

Często nie rozumiejąc działania węglowodanów w organizmie, kiedy czujemy się senni i zmęczeni, jemy czekoladowy batonik, który ma szybko zregenerować siły. Niestety, efekt jest bardzo krótkotrwały i po chwili znów mamy ochotę na kolejną przekąskę. Błędne koło…

Rozwiązanie problemu

Nie da się całkowicie wyeliminować węglowodanów z naszej diety, bo w mniejszej lub większej ilości znajdują się w większości produktów spożywczych. - Po drugie: węglowodany są dla człowieka podstawowym źródłem energii - tłumaczy ekspertka.

Zwracajmy jednak uwagę, aby spożywać produkty, w których występują węglowodany złożone. Są trudniej przyswajalne przez nasz układ pokarmowy, więc cały proces trawienia i wchłaniania trwa o wiele dłużej. Energia, którą nam dostarczają, uwalniana jest stopniowo, więc wystarcza organizmowi na dłużej.

ZAPAMIĘTAJ
Wybieraj węglowodany złożone. Rozpadają się w naszym organizmie na mniejsze części i musi się on napracować, aby móc z nich w pełni korzystać. Węglowodany zawarte w przetworach zbożowych z czasem uwalniają się, zapewniając uczucie sytości na dłuższy czas.
Produkty jak najmniej przetworzone i zbożowe dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, który korzystnie oddziałuje na organizm.

Wybieraj mądrze

Jak rozpoznać, który produkt zawiera dobre węglowodany?

1. Czytaj etykiety produktów - na większości opakowań znajdują się tabele wartości odżywczych. Dowiesz się z nich, nie tylko jaka jest zawartość węglowodanów, ale również, jaką część w tej liczbie stanowią cukry proste i sacharoza. Kierując się tymi informacjami, staraj się wybierać produkty, które w składzie mają ich jak najmniej.

2. Analizując tabele wartości odżywczych, możesz również zwrócić większą uwagę na kaloryczność, ilość tłuszczów oraz innych składników ważnych w codziennej diecie, na przykład takich jak błonnik.

3. Wybieraj pokarmy jak najmniej przetworzone. Takie jak pełnoziarniste pieczywo oraz kasze i brązowy ryż. Są bardzo bogate w błonnik, który nie tylko spowalnia proces wchłaniania glukozy do krwi, ale również hamuje głód i normalizuje pracę układu pokarmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska