Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wełna na Podwalu w Żarach. Komin dawnej fabryki będzie częściowo demontowany, potrzebna jest gruntowna renowacja

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Komin na terenie dawnej Wełny w Żarach grozi zawaleniem. Stąd decyzja o jego gruntownej przebudowie
Komin na terenie dawnej Wełny w Żarach grozi zawaleniem. Stąd decyzja o jego gruntownej przebudowie Tomasz Czech Fotografia/Żary z drona
Na kominie zamontowano już czujniki, które monitorują sytuacje. Komin trzeba będzie przebudować. Konstrukcja znajduje się na terenie dawnej wełny, gdzie ma powstać 71 mieszkań.

Na terenie dawnej Wełny przy Podwalu w Żarach od ponad roku trwa budowa nowych mieszkań w pofabrycznych budynkach. Częścią całego obiektu jest kilkunastometrowy komin. Jak się okazało, jego stan nie jest najlepszy i konieczna będzie gruntowna renowacja. Taką decyzję inwestor - Masovia Nieruchomości, podjął po konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków

CZYTAJ TEŻ

Ryzyko katastrofy budowlanej

Jak informuje inwestor, wszystkie ekspertyzy budowlane wskazywały na niemal zerową wytrzymałość wapiennych spoin i wysokie ryzyko katastrofy budowlanej. Komin w każdej chwili mógł się po prostu przewrócić. Dlatego też podczas realizacji prac budowlanych podjęto wszelkie możliwe kroki, by zminimalizować istniejące zagrożenie i zachować komin w nienaruszonym stanie.

- Natychmiast zamontowaliśmy na kominie specjalne czujniki, które mierzyły jego drgania i w razie przekroczenia ich dopuszczalnych wartości natychmiast alarmowały całą ekipę. Ten system okazał się być niezwykle efektywny – reagował nawet na mocniejsze podmuchy wiatru. Umożliwiło nam to przeprowadzenie ciężkich prac budowlanych bez żadnego uszczerbku dla konstrukcji komina – mówi Piotr Szmilewski, prezes Masovii Nieruchomości, inwestora Wełny.

Będą ekspertyzy budowlane

Dotychczasowa ostrożność umożliwiła realizację przebudowy komina zgodnie z wcześniej założonym planem. Ten zaś przewiduje bardzo uważną rozbiórkę – cegła po cegle – jego szczytowego, 20-metrowego odcinka.
- Zależy nam na zachowaniu oryginalności konstrukcji – zdemontowane cegły chcemy użyć ponownie przy odbudowie. Demontaż potrwa co najmniej dwa tygodnie. Po jego zakończeniu przeprowadzone zostaną kolejne ekspertyzy budowlane, a na ich podstawie podejmiemy decyzję o sposobie wzmocnienia istniejącej konstrukcji - informuje inwestor. Na terenie Wełny ma powstać 71 mieszkań.
Tak wyglądały tereny dawnej Wełny jeszcze przed rozpoczęciem prac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska