O tym, że stoimy u progu wielkiej technologicznej zmiany w dziedzinie elektromobilności słyszał już w Polsce chyba każdy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Zielonej Górze znajduje się jedna z najbardziej innowacyjnych firm w branży. Ekoenergetyka – Polska zamierza w najbliższych latach intensywnie się rozwijać. Z tego powodu poszukuje również nowych pracowników!

Elektryfikacja wkraczała kilkukrotnie do motoryzacji, ale za każdym razem problem leżał w niedojrzałości technologicznej infrastruktury ładowania. Mam tu na myśli szybkość ładowania akumulatorów i efektywność w magazynowaniu energii w taki sposób, aby napędzane prądem pojazdy mogły jak najdłużej jeździć. Dopiero wraz z rozwojem technologii bateryjnych w komputerach i urządzeniach mobilnych udało się wykonać olbrzymi krok do przodu i stworzyć nowoczesną infrastrukturę szybkiego ładowania – przekonuje Bartosz Kubik, prezes Zarządu Ekoenergetyki - Polska. I właśnie na rozwoju tej technologii swoją potęgę buduje zielonogórska firma. A co ważne, odnosi międzynarodowe sukcesy, szczególnie w branży transportu publicznego.

W zeszłym roku Ekoenergetyka - Polska w konsorcjum z firmą El-Cab wygrała przetarg na dostarczenie infrastruktury ładowania dla francuskiego przewoźnika RATP (Régie Autonome des Transports Parisiens). Umowa obowiązuje na dwa lata z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy, a całkowita kwota zamówienia może wynieść aż 50 mln euro.

Firma dostarczy też infrastrukturę ładowania do autobusów elektrycznych o łącznej mocy 7,2 MW, na jedną z zajezdni Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH). To drugi z największych operatorów transportu publicznego w północnych Niemczech. Ładowarki Ekoenergetyki funkcjonują m.in. w Malmö, Kristiansand, Barcelonie czy też w Oslo.

Smog, zanieczyszczenia czy hałas, to są dzisiaj problemy z jakimi muszą się mierzyć mieszkańcy wielkich aglomeracji. Tymczasem rozwiązaniem może być elektromobilność. My zaczęliśmy rozwijać tę technologię już dekadę temu, kiedy jeszcze mało kto wierzył w nadchodzącą rewolucję. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że ona już trwa. Większe firmy pomimo przewag kapitałowych tak łatwo nie nadrobią straconego czasu. Tymczasem my posiadamy gotowe rozwiązania dla naszych klientów. Stawiamy w tym aspekcie na wysoką jakość – przekonuje prezes B. Kubik. I podkreśla, że jego firma nie ogranicza się jedynie do infrastruktury ładowania.

Z tego powodu w Parku Przemysłowo-Technologicznym w Zielonej Górze Nowym Kisielinie powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe Ekoenergetyki zorientowane na rozwój i kreowanie prototypów w zakresie transportu publicznego. Zespół specjalistów będzie prowadzić prace związane z elektromobilnością i nowoczesną energetyką.

Przedstawiciele Ekoenergetyki - Polska podkreślają, że firma jest przywiązana do Zielonej Góry. – Lokalizacyjnie byłoby nam łatwiej w okolicy Warszawy. Ale otrzymaliśmy duże wsparcie od władz miasta i to właśnie tutaj chcemy budować zagłębie polskiej elektromobilności – twierdzi B. Kubik.

Firma obecnie zatrudnia około 120 osób. Ale już teraz poszukiwani są nowi pracownicy - programiści embedded, elektromechanicy, technicy elektromobilności, projektanci elektroniki, ale także na przykład monterzy. – Zapotrzebowanie jest duże, a wraz z rozwojem przedsiębiorstwa będzie jeszcze większe. Umożliwiamy naszym pracownikom udział w elektromobilnej rewolucji. To możliwość wejścia do branży przyszłości, która będzie kreowała nasz świat w nadchodzących latach – uważa prezes Kubik.

Ekoenergetyka już teraz przygotowała dla szukających zatrudnienia bardzo dogodne warunki. – Karta MultiSport, elastyczne godziny pracy czy też dodatkowe świadczenia okolicznościowe są u nas już pewnym standardem - mówi Krzysztof Burda, menadżer ds. marketingu. – Oferujemy również ponadprzeciętne wynagrodzenie, większe niż inne firmy w regionie.

Zielonogórskie przedsiębiorstwo stawia na rozwój własnych pracowników. – Prowadzimy regularne szkolenia wewnętrzne organizowane przez osoby z dużym stażem. Dzięki temu dzielą się oni swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Ponadto zatrudnieni mogą liczyć na tzw. bon szkoleniowy, dzięki któremu zapisują się na dodatkowe kursy specjalistyczne czy biznesowe – tłumaczy K. Burda.

Błażej Stelmaszyk, programista, pracuje w Ekoenergetyce już od 8 lat. – Jestem bardzo zadowolony, warunki są dobre. Mam także okazję uczestniczyć w zagranicznych wyjazdach, wziąć udział w prestiżowych konferencjach organizowanych przez producentów aut. Elektromobilność to przyszłość, a praca w przedsiębiorstwie już dziś daje mi szansę tworzenia nowych technologii – przekonuje pracownik.

ekoenergetyka