Wezwanie na ćwiczenia wojskowe trafiło nawet do osób po 60. roku życia

Adam Willma
Adam Willma
Zwolnić rezerwistę z ćwiczeń może jedynie komendant uzupełnień (przed rozpoczęciem) lub dowódca jednostki wojskowej (po ich rozpoczęciu). Z naciskiem na "może", i to dopiero po sprawdzeniu czy występują „szczególnie uzasadnionych okoliczności”.
Zwolnić rezerwistę z ćwiczeń może jedynie komendant uzupełnień (przed rozpoczęciem) lub dowódca jednostki wojskowej (po ich rozpoczęciu). Z naciskiem na "może", i to dopiero po sprawdzeniu czy występują „szczególnie uzasadnionych okoliczności”. Krzysztof Kapica
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wezwanie na ćwiczenia wojskowe trafiło nawet do osób po 60. roku życia. W internecie zawrzało.

„59 lat, nadciśnienie dyskopatia i wezwanie do wojska” - czytamy na Portalu Samorządowym. „Dzisiaj dostałem wezwanie na ćwiczenia. Mam dwójkę dzieci, kobieta pracuje w systemie dwuzmianowym, tak jak i ja. Zaczynać się będzie w tym okresie szkoła i przedszkole. Czy te barany nie biorą tego pod uwagę, że ktoś ma rodzinę i nie będzie miał jak odebrać dzieci ze szkoły bądź przedszkola?”.

Zobacz wideo: Armia ćwiczy transport na wschód. W manewrach bierze udział 4 tys. żołnierzy i ponad tysiąc pojazdów.

„Jesteśmy w tej samej sytuacji. Mamy dwójkę małych dzieci, ja pracuję na dwie zmiany. Mąż dostał wezwanie na cały wrzesień. Kto ma się dziećmi zająć jak ja będę w pracy do 22.00?”.

„Mam 61 lat i zostałem powołany na 2 tygodnie w październiku 2021. Chyba ich poj...o. Twierdzą, że mam kategorie zdrowia A z komisji w 1979 roku 42 lata temu. Pójdę na zwolnienie lekarskie”. „A ja nie odebrałem poleconego z WKU”.

O co chodzi z jesiennymi ćwiczeniami? Pokrótce na tym, że służba wojskowa nie kończy się po wyjściu z jednostki. Zgodnie z ustawą „obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej”. A zatem armia ma prawo powoływać rezerwistów na ćwiczenia.

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 2021 roku określa limit na ćwiczenia wojskowe na poziomie do 200.000 żołnierzy rezerwy – informuje nas Sztab Generalny. - Natomiast ćwiczeń wojskowych żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych - do 3.000. A zatem na ćwiczenia może zostać powołanych do 203 tys.

To ponaddwukrotnie więcej niż planowano w 2020 r. Dlaczego aż tak wielu? Potrzeby mobilizacyjne na każdy rok zostały szczegółowo opisane w nowym „Programie rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021 – 2035”. I więcej się nie dowiemy, bo dokument jest niejawny.

Już nie ma zmiłuj
Nie jest tajemnicą, że sztab miał coraz większy problem z powoływaniem żołnierzy na ćwiczenia, bo sądy przychylały się do odwołań rezerwistów. Głośne stało się orzeczenie rzeszowskiego sądu, w którym chodziło o osobę pracującą na stałe w Niemczech, która nie mogła wziąć urlopu na ćwiczenia, a pracodawca odmówił udzielenia urlopu bezpłatnego. Sąd przyznał rację pracownikowi i zwolnił go z konieczności uczestnictwa w ćwiczeniach.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom, opracowany został projekt nowego rozporządzenia określającego terminy obowiązkowych ćwiczeń wojskowych do 2035.

Pożegnanie z bronią? Dwa lata przed emeryturą!
Dlaczego armia nie może rozstać się z rezerwistami, którzy dorobili się już wnuków? Najprościej odpowiedzieć - bo może, dzięki wyżej wspomnianej ustawie.

Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 55 lat. Jeszcze dłuższy romans z mundurem muszą zaplanować posiadacze stopni podoficerskich lub oficerskich – do 63 roku życia.

Armia nie ma też wyjścia. Po wstrzymaniu obowiązkowego naboru do zasadniczej służby wojskowej, grupa rezerwistów, których można powołać na ćwiczenia, kurczy się każdego roku. A ci, których można powołać, są coraz starsi. 

Ustawodawcy pozostawili jednak kilka furtek z poligonu. Powołania mogą uniknąć osoby, które które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby oraz ci, którzy odbyli zastępczą służbę. W innych przypadkach zwolnienia obejmują m.in. kobiety w ciąży, jak sprawujące opiekę nad dziećmi, osobami chorymi, niepełnosprawnymi.

W zależności od charakteru, ćwiczenia mogą potrwać od jednego do dziewięćdziesięciu dni(!). Jednak najczęściej nie przekraczają 5 do 12 dni kalendarzowych.

Opieka nad dzieckiem? Twój problem, kapralu
Zwolnić rezerwistę z ćwiczeń może jedynie komendant uzupełnień (przed rozpoczęciem) lub dowódca jednostki wojskowej (po ich rozpoczęciu). Z naciskiem na "może", i to dopiero po sprawdzeniu czy występują „szczególnie uzasadnionych okoliczności”]Ale uwaga! Okoliczności związane z „organizacją życia zawodowego oraz rodzinnego” nie są uznawane za szczególne. Doręczenie karty powołania z wyprzedzeniem przed rozpoczęciem ćwiczeń, oznacza, że powołany żołnierz miał możliwość tak zorganizować sprawy osobiste i zawodowe, aby sprostać wezwaniu.

W razie niestawienia się na ćwiczeniach, starosta (albo prezydent miasta na prawach powiatu) zarządza przymusowe doprowadzenie osoby powołanej przez Policję do jednostki wojskowej.

I kto za to płaci?**Oczywiście za ćwiczenia należy się rekompensata finansowa.** W przypadku pracownika jest to kwota kwota miesięcznego wynagrodzenia podzielona przez 21 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Rezerwista prowadzący działalność gospodarczą ma trudniejszą kalkulację: kwota za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 252 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Rolnicy: kwota uzyskana z pomnożenia liczby hektarów przeliczeniowych, gospodarstwa rolnego przez miesięczną wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego podzielona przez 21 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.

Wysokość kwot w przeliczeniu na jeden dzień ćwiczeń wojskowych, określa na wniosek żołnierza pracodawca albo naczelnik urzędu skarbowego (działalność gospodarcza) lub wójt wójt albo burmistrz (działalność rolnicza). Oni to wydają żołnierzowi zaświadczenie, w którym podana jest kwota dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu.

W każdym razie kwota ta nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Wideo

Materiał oryginalny: Wezwanie na ćwiczenia wojskowe trafiło nawet do osób po 60. roku życia - Gazeta Pomorska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 września, 9:55, Rhw:

"w Niemczech, która nie mogła wziąć urlopu na ćwiczenia, a pracodawca odmówił udzielenia urlopu bezpłatnego. Sąd przyznał rację pracownikowi i zwolnił go z konieczności uczestnictwa w ćwiczeniach. "

W NIEMCZECH WIEDZĄ ŻE, ICH POLSKA NIE ZAATAKUJE BO TO ONI ZAWSZE NAS ATAKOWALI ! Ruskie też ich nie zaatakują bo wpierw muszą Polskę !

W Niemczech to im wolno np. wybrać polityka który, nigdy nie był sędzią na wice prezesa sądu konstytucyjnego a nam nie !

JĘCZENIE OTO ABY NIE UCZESTNICZYĆ W ĆWICZENIACH WOJSKOWYCH TO ZNIEWIEŚCIENIE PANOWIE I WSTYD !

JAK SIĘ SAMI NIE OBRONIMY TO NIKT NAS NIE OBRONI TYLKO NAIWNI WIERZĄ W PAKTY przypomnijcie sobie 1939 rok ! OLALI NAS I TYLE ! Siedźcie w domu a będziecie co najwyżej tylko niewolnikami i wasze rodziny też !!!

Zmień lekarstwa na mocniejsze.

G
Gość
Odkąd władze wojskowe Polskiej Republiki Bananowej ogłosiły przymusowe wakcyny dla zawodowych, drastycznie spadło zainteresowanie wstąpieniem do służby. Właśnie z tego wynika obecna s raczka z rezerwistami.
E
Edward
zwykli ludzie "po obu stronach rzeki" chcą żyć spokojnie, natomiast żeby istnieli politycy i inne pasożyty "po obu stronach rzeki" musi być jakiś konflikt, który jest tylko i wyłącznie w głowach polityków. Niestety to nie politycy potem jeżdżą na wózkach inwalidzkich, to nie politycy chowają przedwcześnie swoje dzieci. Tragedia dotyka zwykłych ludzi "po obu stronach rzeki". Czas się obudzić, nie można powtarzać tych samych błędów przez ileś tam tysięcy lat.
s
szef
7 września, 22:11, leshido:

Chętnie pójde do rezerwy nawet w 100- ne urodziny ale pod warunkiem że panowie w sutannach też pójdą

panowie w sutannach czyli księża też idą przypomnę że jak był stan wojenny to w pierwszej linii powwoływali księzy

g
gośc
Pierwsze tych z rządu powołać na ćwiczenia a w szczególności Kaczafiego i Ziobrodzieja ,w razie konfliktu to te cykory pierwsze by uciekły za granice .
l
leshido
Chętnie pójde do rezerwy nawet w 100- ne urodziny ale pod warunkiem że panowie w sutannach też pójdą
Dodaj ogłoszenie