MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiara w szczęście

ANDRZEJ WŁODARCZAK
Policjanci zauważyli nowe zjawisko na lubuskich drogach. Rośnie liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców.

W 2003 r., według policyjnych danych, 6.186 kierowców wsiadło za kółko z zawartością alkoholu powyżej 0,5 promila. Rok wcześniej o 124 mniej. Za jazdę samochodem z taką zawartością alkoholu we krwi grozi grzywna, kara pozbawienia wolności do lat dwóch i zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli sąd zabrał kierowcy prawo jazdy na okres powyżej roku, musi on ponownie zdawać egzamin. A zdać go niełatwo.

Wiara w szczęście

Za wykroczenie uznawane jest kierowanie pojazdem z zawartością alkoholu poniżej pół promila. I takich kierowców w 2003 r. lubuscy policjanci złapali 758.
- Pijani kierowcy decydują się na jazdę świadomie, z nadzieją że policjanci ich nie złapią. A jeśli już złapią, to sankcje będą łagodne. Często rozczarowują się w swych kalkulacjach - mówi młodszy inspektor Michał Frąckowiak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.
Na 788 ubiegłorocznych wypadków drogowych w Lubuskiem aż 133, czyli co szósty, był związany z alkoholem. Pijany był sprawca wypadku lub jego ofiara albo obydwaj.
- Niewielkim pocieszeniem jest to, że ostatnio obniża się zawartość alkoholu w organizmie złapanych kierowców. Po alkoholu jeździ więcej kierowców, ale przeważnie mają oni poniżej pół promila, czyli dopuszczają się wykroczeń - informuje komisarz Stanisław Tokarski, naczelnik sekcji ruchu drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie.

Przykład idzie z góry

Dlaczego ludzie jeżdżą po wypiciu alkoholu?
- Istnieje przyzwolenie społeczne do siadania za kierownicą po pijanemu - uważa naczelnik Frąckowiak. - Nietrzeźwi kierowcy rzadko spożywali alkohol w samotności, przeważnie w towarzystwie. Jednak nikt z biesiadników nie chce lub nie potrafi powstrzymać ich przed jazdą po pijanemu.
Potwierdzeniem opinii Frąckowiaka mogą być przypadki jazdy po alkoholu przewodniczącego Rady Miejskiej w Gorzowie i duszpasterza strażaków, proboszcza z podgorzowskiej wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska