Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widziane z prowincji. „O czym będą te wybory” i inne ważne pytania - felieton Andrzeja Pierzchały

Andrzej Pierzchała
fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
To są bardzo ważne kwestie w kontekście naszej społecznej kondycji i tożsamości, toteż z pytaniami tego typu MUSIMY się mierzyć dziś nie tylko na potrzeby przedwczesnej(?) kampanii wyborczej.

Tytułowy stylistyczny (autor, autor) potworek (stąd co raz mniej popularny dziś cudzysłów) jest w swym rozumieniu, zawartości, rozpoznawalności i popularności, w jakimś sensie odzwierciedleniem chaosu i kontrolowanego zamieszania w aktualnym tzw. dyskursie publicznym. A zjawiska polityzacji wszystkich dziedzin naszego życia i (pro domo sua) mediatyzacji polityki są elementem na tyle trwałym, że nikt już nawet nie pyta komu te „postępowe (sic!) cuda” zawdzięczamy. Można dziś do znudzenia(?) mnożyć codzienne przykłady (via media) manipulacji, kłamstw, inwektyw i (uwaga) narracji, która już nieodwracalnie zastąpiła… prawdę, czy też czystej nienawiści do przeciwników (co ja piszę?) wrogów politycznych, ale też rodziny, państwa polskiego, kultury narodowej, języka (ojkofobia!), Kościoła, religii i rządu w sposób niebywały. A wszystko to i dużo więcej wzmacniane i nagłaśniane przez tzw. „wolne media” będące u nas w zdecydowanej przewadze, o czym wspominam w swej publicystyce … do znudzenia, ale przecież słusznie, bowiem sytuacja taka nie ma odpowiednika w żadnym cywilizowanym państwie. „Zjednoczone (sic!) siły postępu”, czyli: TVN, GW, Agora, Onet, Tok FM, Newsweek, WP, Interia etc. nie od dziś występują u nas jako swoista partia opozycyjna wspierająca m.in. PO, Nową Lewicę, Hołownię, Zielonych itp. A może (i tu pojawia się ważne pytanie), nie tyle wspierają, co kierują?

Zatem kilka faktów na temat ostatnio tyleż „gorący”, co bulwersujący i wzbudzający emocje nadzwyczajne, ale też przywołujący fundamentalne pytania w sprawie brutalnego i skoordynowanego ataku na postać i nauczanie św. Jana Pawła II. Tu poza naturalnymi wręcz reakcjami „w obronie dobrego imienia”, warto pokusić się o wielorakie refleksje z szerszą, dłuższą, ale i głębszą perspektywą.

Toteż bardzo Państwa proszę, żebyście nie potraktowali tego, co teraz napiszę i mnie samego jako wszechwiedzącego megalomana. Otóż o przygotowywanej akcji frontalnego i skoordynowanego ataku na św. Jana Pawła II wiedziałem z wiarygodnych źródeł od dawna, kwestią czasu było jedynie, kiedy i w jakich okolicznościach on nastąpi. Tu oczywiście nasuwa się wiele pytań, z których kilka umieszczę dziś na końcu tego felietonu. Zaś następna kwestia dotyczy moich nieocenionych archiwaliów, w których znalazłem kilka ciekawych tekstów sprzed lat. Oto popularne przed wielu laty pytanie, czy Kościół w Polsce poradzi sobie w demokracji (?), refleksyjnie odwracałem, pytając: czy „nadwiślański” rodzaj niezbyt przejrzystej, „urodzonej” przy Okrągłym Stole demokracji poradzi sobie z polskim Kościołem i obywatelami katolikami? Czy zatem decyzja (czyja i gdzie ustalona?) o ataku na św. Papieża Polaka i Jego nauczanie to zwieńczenie działań z repertuaru inżynierii społecznej typu wulgarny „strajk kobiet”, obsceniczne „marsze równości”, akcje KOD-u czy „obrońców Konstytucji”, w większości niemających pojęcia o jej zawartości (np. „wartości chrześcijańskie, definicja małżeństwa, czy podkreślanie wartości rodziny), ale też innych „spontanicznych” i totalnych działań? To wszak bardzo ważne kwestie w kontekście naszej społecznej kondycji i tożsamości, toteż z pytaniami tego typu MUSIMY się mierzyć dziś nie tylko na potrzeby przedwczesnej(?) kampanii wyborczej. CDN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska