Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej mieszkań, ale mniej Polaków. Sprawdzamy, co ujawnił spis powszechny

(wixad)
Rośnie grupa ludności w wieku poprodukcyjnym - 16,9% do 21,8%.
Rośnie grupa ludności w wieku poprodukcyjnym - 16,9% do 21,8%. Adam Wojnar
W ciągu dekady ubył nam prawie 1 proc. mieszkańców. Ale to najlepsza ze złych wiadomości.

Przeprowadzony w ubiegłym roku spis powszechny był w zamierzeniu portretem Polaków na dzień 31 marca 2021. Nie mamy jeszcze kompletnych danych z GUS, ale już te pierwsze skłaniają do namysłu.

Kurczymy się (trochę)

W ciągu 10 lat liczba mieszkańców Polski zmniejszyła się o 332 tys. Przed rokiem w naszych granicach mieszkało 38 mln 179 8 tys. osób. Ta liczba nie wygląda źle, ale musimy pamiętać, że obejmuje również imigrantów, których liczbę już w 2019 roku szacowano na 2,1 mln. Gdyby przyjąć takie wyliczenie, oznaczałoby to, że Polaków mieszkających w Polsce mamy już zaledwie 36 milionów. 48,5% populacji stanowili mężczyźni, a 51,5% kobiety. Tu również nie można zapominać, że na statystyce piętno odciska duża dysproporcja pomiędzy kobietami i mężczyznami w starszym wieku. W praktyce, w wieku rozrodczym, wielu mężczyzn (zwłaszcza na wsi) nie ma szansy na znalezienie partnerki. Do tego liczba kobiet zmniejszyła się w ciągu dekady o 187,8 tys., podczas gdy mężczyzn – o 144,4 tys. (tj. 0,8%). Nie wpływa to znacząco na proporcje, ale pokazuje, że negatywna tendencja pogłębia się.

Starzejemy się (mocno)

A teraz gorsze wiadomości. W ciągu 10 lat widzimy duże zmiany w strukturze ludności. Dotyczy to m.in. kurczącego się odsetka ludności w wieku przedprodukcyjnym, czyli dzieci i młodzieży. Zmalał on w tym czasie z z 18,7% w 2011 r. do 18,2%. Jeszcze wyraźniejszy jest spadek w grupie osób w wieku produkcyjnym z 64,4% w 2011 r. do 60,0% w 2021 r. Co więcej, szybciej kurczy się młodsza część tej grupy, kojarzona z większą mobilnością.

Rośnie natomiast grupa ludności w wieku poprodukcyjnym - 16,9% do 21,8%, a więc aż o około 5 punktów procentowych proc. Na wyobraźnię działają jednak dopiero liczby bezwzględne - w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 miliona osób w wieku 60/65 i więcej. A zatem już co 5 mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat.

Ale za to mieszkamy wygodniej

Znacznie lepsze informacje dotyczą nieruchomości. W ciągu dekady imponująco, bo aż o 12,6 proc. wzrosła liczba mieszkań. Jeszcze bardziej wzrastała też powierzchnia użytkowa – o 18.5 proc. Przed rokiem mieliśmy w kraju prawie 15,2 mln mieszkań zlokalizowanych w 6,8 mln budynków. Ich liczba w porównaniu z 2011 wzrosła o prawie 1,7 mln, a liczba budynków o niespełna 800 tys. (13,3%). Powierzchnia polskich mieszkań wyniosła 1121,3 mln m kw., co oznacza wzrost o prawie 175 mln m.

Pełne wyniki spisu powszechnego poznamy w kwietniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej mieszkań, ale mniej Polaków. Sprawdzamy, co ujawnił spis powszechny - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska