MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej na strażników

(tod)
Wczoraj radni uchwalili tegoroczny budżet. Postanowili dać więcej na zasiłki, oświatę i sport.

Dochody ustalono na 53,5 mln zł, a wydatki - 54,9 mln. Mimo zażartych sporów podczas prac nad budżetem w komisjach, radni nie zrezygnowali z debaty także podczas wczorajszej sesji. Najwięcej zastrzeżeń zgłaszała prawa strona, czyli radni z klubu Centrum. Dyskusja rozgorzała po tym, jak burmistrz Roman Pogorzelec zgłosił autopoprawkę do budżetu, która dotyczyła przesunięcia pieniędzy z niektórych działów oraz zwiększenia o 500 tys. zł planowanego kredytu inwestycyjnego. Pożyczkę zwiększono o tę kwotę, aby mieć do dyspozycji więcej środków na oświatę, inwestycje sportowe, rozbudowę monitoringu telewizyjnego ulic oraz zainstalowanie oświetlenia. Miasto zaciągnie więc 3,5 mln zł kredytu.
Najwięcej kontrowersji wśród radnych z prawej strony wzbudzały kwoty 100 tys. zł w rezerwie ogólnej na dokończenie sali koncertowej szkoły muzycznej oraz 100 tys. na zatrudnienie dodatkowych trzech strażników miejskich.

Więcej na strażników

Burmistrz tłumaczył, że pieniądze na dokończenie sali zostaną wykorzystane dopiero, gdy miasto podpisze porozumienie z ministerstwem kultury, które zarządza szkołą. Burmistrz przekonywał radnych, że dodatkowi strażnicy zostaną zatrudnieni w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Kiedy doszło do głosowania, wybuchł kolejny spór. Radni z klubu Centrum domagali się od przewodniczącego rady Jerzego Węg-ra, aby głosowano nad wnioskami poszczególnych komisji, a nie nad autopoprawką. W końcu spór udało się zażegnać i radni głosowali osobno nad poprawkami. Ku niezadowoleniu prawej strony, która była przeciw zwiększeniu zatrudnienia w straży miejskiej, wniosek o zmniejszenie pieniędzy na ten cel o 100 tys. zł nie przeszedł. Ostatecznie budżet został uchwalony po zwiększeniu o 50 tys. zł środków na zajęcia pozalekcyjne i o 100 tys. zł na zasiłki.

Trudne wydatki

- Przeznaczenie dodatkowych środków na zatrudnienie kolejnych strażników miejskich, kiedy wydajemy pieniądze na pomoc dla policji i monitoring, jest marnotrawstwem - uważa Dariusz Grochla, wiceprzewodniczący rady miejskiej i lider Centrum.
- Cieszę się, że budżet został uchwalony, choć nie jest to budżet marzeń. Mam niedosyt, bo wypowiadając się na jego temat radni nie myślą o sprawach merytorycznych, tylko o politycznych. Obawiam się, że w tej sytuacji mogą być kłopoty z jego wykonaniem - twierdzi burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska