Większość internautów popiera pomysł ograniczenia zimą ruchu na trasie turystycznej w bunkrach koło Pniewa

Dariusz Brożek
Podczas badań w styczniu br. przyrodnicy ustalili, że liczba nietoperzy zimujących w MRU gwałtownie spadła.
Podczas badań w styczniu br. przyrodnicy ustalili, że liczba nietoperzy zimujących w MRU gwałtownie spadła. fot. Dariusz Brożek
Tak wynika z sondy, która prowadziliśmy przez trzy tygodnie na naszym portalu. Większość głosujących poparła pomysł przyrodników.

Większość uczestników naszej ostatniej sondy internetowej była za tym, żeby zimą ograniczyć ruch turystyczny na trasie w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego koło wsi Pniewo. Zakłada to nowy plan ochrony rezerwatu nietoperzy. Autorzy tłumaczą obostrzenia dobrem skrzydlatych ssaków, które hibernuja w bunkrach.

Pomysł przyrodników wzbudził jednak wiele kontrowersji. Krytykują go samorządowcy i miłośnicy fortyfikacji, o czym pisaliśmy kilka razy w ,,GL''.

W czasie trzech tygodni Czytelnicy oddali 491 głosów w naszej sondzie. Przyrodników poparło 55,6 proc. uczestników. Przeciw zakazowi głosowało 40,7 proc. internautów, natomiast 3,7 proc. mnie miało zdania na ten temat.

Wynik ucieszył współautora planu dra Tomasza Kokurewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wrocławiu, który jest współautorem planu ochrony rezerwatów Nietoperek i Nietoperek II. - Do ludzi dociera, że musimy chronić nasze dziedzictwo przyrodnicze - mówił nam wczoraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek
Większość internautów nie pojęcia o temacie, na który się wypowiada. Na własnych nogach zwiedziłem podziemia odcinka centralnego i widziałem szkody, które powoduje woda. Beton, nawet najlepszy - bo niewątpliwie z takim mamy tu do czynienia - nie jest trwale odporny (jak z resztą nic w przyrodzie) na działanie wody. Już dziś dochodzi w korytarzach MRU, szczególnie północnej części odcinka centralnego, do zawalania się korytarzy. Tak też będzie wyglądał ostateczny "sukces" miłośników przyrody - chronione przez nich nietoperze zginą w walących się podziemiach. Gratulacje za dalekowzroczność. A swoją drogą, czy ktoś liczy nietoperze, które giną, kiedy wali się korytarz?
a
adx
Panie Darku 491 osób to nie jest większość internautów.
Proponuję zamknąć eksperymentalnie całe podziemi a jeśli później przy liczeniu okaże się że populacja zimujących nietoperzy i tak spadła to jeszcze można wyludnić wioski Kęszyca, Nietoperek, Wysoka i Boryszyn. Bo to będzie na pewno przez działania ludzi i nawożenie okolicznych pól różnymi świństwami.
e
ewa
To bardzo ciekawe. odkąd ograniczono ruch w bunkrach to spadła liczba nietoperzy, a jak nie było krat to nietoperze były.
To wygląda na zwykłą złośliwość panów przyrodników.
Lepiej zajęli by się innymi wazniejszymi dla przyrody sprawami. Nietoperze sobie poradzą. Ani przewodnicy, ani bunkrowcy nie dadzą im zrobić krzywdy.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie