Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja policji w Gorzowie. Piesi i kierowcy pod lupą mundurowych

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W najbliższą środę piesi i kierowcy powinni mieć się na baczności.
W najbliższą środę piesi i kierowcy powinni mieć się na baczności. Lubuska Policja
Będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądać się, czy sami piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. W najbliższą środę (21 września) wszyscy powinni mieć się na baczności, bo gorzowscy policjanci zaplanowali działania pod nazwą Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego oraz akcję EDWARD organizowaną w ramach Europejskiego Dnia bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

Piesi pod czujnym okiem policji

W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna. Dlatego zazwyczaj to właśnie on ponosi poważne obrażenia w wypadku, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie. Stąd działania gorzowskich policjantów mające na celu poprawę bezpieczeństwa, ale też uświadomienie pieszym, że oni również w dużym stopniu są za nie odpowiedzialni.

Funkcjonariusze skupiają swoje działania na egzekwowaniu właściwego i bezpiecznego korzystania z dróg przez pieszych, szczególnie w rejonach niebezpiecznych oraz z sygnalizacją świetlną. Będą się przyglądać, czy piesi w prawidłowy sposób korzystają z wyznaczanych przejść dla pieszych, czy właściwie reagują na sygnalizację świetlną, a więc czy nie przechodzą na czerwonym świetle oraz, czy nie korzystają z tak zwanych dzikich przejść. Chcemy, aby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętali o obserwacji pojazdów i zawsze zastanowili się, czy wejście na jezdnię jest bezpieczne - mówi podinspektor Marek Waraksa, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Skontrolują również kierowców

W ramach działań funkcjonariusze zwrócą uwagę również na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów, w tym zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych.

Szczególna ostrożność i zasada ograniczonego zaufania, dostosowanie prędkości do warunków ruchu i wzajemna życzliwość to jedne z elementów, które mogą przyczynić się do ograniczenia liczby tragicznych zdarzeń. Zwrócimy uwagę na to, czy kierowcy zatrzymują się, żeby ustąpić pieszym przed przejściem, a także na pozostałe pojazdy, czy w tym czasie nie omijają i nie wyprzedzają samochodów zatrzymujących się przed pasami - dodaje podinspektor Marek Waraksa.

Najczęstsze błędy popełniane właśnie przez pieszych to:

  • przebieganie przez jezdnię
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd
  • przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle

Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych to:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu oraz wchodzącym na nie
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną

Funkcjonariusze z drogówki pod lupę wezmą też rowerzystów, motorowerzystów oraz osoby korzystające z hulajnóg.

Bez pobłażania dla drogowych piratów

Wzmożonej aktywności policji będzie można spodziewać się także w związku z przypadającym 21 września Europejskim Dniem bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. W ramach specjalnej akcji EDWARD (European Day Without a Road Death) funkcjonariusze będą bezlitośnie karać piratów drogowych. Wszystko po to, żeby maksymalnie ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków.

To już kolejna edycja akcji, w ramach której dążymy do absolutnego zera, jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych, a szczególnie tych najbardziej tragicznych, w wyniku których giną ludzie. Szczególnie ostro karana będzie zbyt szybka jazda, agresja na drodze i nieprawidłowe zachowanie kierujących w okolicach przejść dla pieszych. Złamanie przepisów ruchu drogowego może zakończyć się nie tylko mandatem i punktami karnymi, ale także utratą prawa jazdy - tłumaczy podinspektor Marek Waraksa, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Z powodu akcji w policji obowiązuje pełna mobilizacja. Na drogach pojawią się patrole z miernikami prędkości oraz oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska